חיזוק הקשר עם מכון RAND

מערכת היחסים בין מכון RAND לבין מכון פישר הולכת ומתהדקת. בשני  הכנסים השנתיים האחרונים לבטחון לאומי זכינו לארח חוקרים ממכון RAND. בנוסף, מנהלת מחלקת המזרח התיכון במכון זה, ד"ר דליה דאסה, מלווה על ידי חוקר נוסף מטעמה, המבקרת בארץ מידי שנה במסגרת מחקריה השונים, נפגשת אתנו בכל ביקור על מנת לקבל זווית הסתכלות נוספת. 


צעד חשוב נוסף בתהליך היה הרצאה שהועברה על ידי במטה של מכון RAND בסנטה מוניקה. הצגתי תמצית מחקר שהשלמנו לפני למעלה משנה, שנושאו היה הכוח האווירי והעימות האסימטרי.  האירוע היה בחסות ראש פרויקט חיל האוויר (project air force), ד"ר טד הרשברגר, ונוכחו בו כחמישה עשר חוקרים ממחלקות שונות במכון. בנוסף, האזינו להרצאה ארבעה חוקרים מהסניף בוושינגטון. בין המאזינים היו ארבעה קציני חיל האוויר האמריקאי שהוצבו במכון לצורך ביצוע מחקר כלשהו במשך שנה. מסתבר שחיל האוויר האמריקאי ממשיך להקפיד על הצבת ארבעה עד חמישה קצינים במכון RAND, מידי שנה, לצורך ביצוע מחקרים והרחבת הידע של אנשיו, זאת גם בעיתות מצוקה בו החיל נדרש למשימות מבצעיות רחבות היקף.


העניין המרכזי בהרצאה היה הצגת המצב הנוכחי בו אפשרויות הפעולה מול האיומים האסימטריים מוגבלות, מה שמביא לאי יכולת הישויות המדינתיות להשיג את יעדיהן או לחלופין, להגדיר מלכתחילה יעדים מוגבלים מאד להפעלת הכוח. המסר המרכזי היה הצגת אפשרות פעולה אחרת, שהוגדרה כתמרון מערכתי, המשלב בין המושגים הישנים "תמרון ואש". (ניתן להשיג את המחקר המלא במכון פישר)


אנו מקווים שמפגש זה יאיץ עוד יותר את תהליך שיתוף הפעולה עם מכון RAND ויביא אף למחקרים משותפים בעתיד.

עבור לתוכן העמוד