סוף המדינה האסלאמית?

בחודש יוני 2014 הדהים אבו בכר אל-בגדאדי את העולם בהכריזו על הקמתה של החליפות האסלאמית בשטחים שנכבשו מסוריה ומעיראק. חודשיים לאחר מכן החלה הפעילות הצבאית של קואליציה בהנהגת ארצות הברית, שעדיין חסרה אסטרטגיה ברורה כפי שהודה נשיא ארה"ב.

 

רק בחודש אוקטובר ניתן שם למבצע - Operation Inherent Resolve – וניתנה הנחיה נשיאותית   - Degrade and ultimately destroy ISIL  לשחוק ולהשמיד את ISIL Islamic State of Iraq and the Levant . נשיא ארה"ב נמנע מלשלוח כוחות קרקע והסתפק בפעילות אווירית באינטנסיביות נמוכה למדי.

הנתונים שסיפק משרד ההגנה האמריקאי נכון לתאריך 17 לנובמבר 2016:

 

חברות הקואליציה ביצעו 16,291 תקיפות (10,469 בעיראק ו – 5,822 בסוריה). חיל האוויר האמריקאי נשא בעיקר הנטל בבצעו 12,633 תקיפות. חילות האוויר של אוסטרליה, בלגיה, אנגליה, קנדה, דנמרק, צרפת, ירדן, הולנד, ערב הסעודית, טורקיה והאמירויות השתתפו גם הם בתקיפות.  מספר הגיחות שבוצע מתחילת המערכה ועד התאריך המצוין הוא 125,454, בממוצע בוצעו 41 תקיפות ביום.

ואלה המטרות שהותקפו:


 

מקור: משרד ההגנה האמריקאי, 17 בנובמבר 2017,

 http://www.defense.gov/News/Special-Reports/0814_Inherent-Resolve

 

את הממד הקרקעי סיפקו בעיקר כוחות עיראקים וכורדים שאומנו וחומשו על ידי האמריקאים. משמעות השימוש בכוחות מקומיים כפרוקסי היתה הארכה משמעותית של המערכה, שנבעה מהצורך לאמן את הכוחות ולחמשם על מנת לאפשר להם להגיע לרמת לחימה סבירה. חלפו יותר משנתיים מאז תחילת המערכה ודומה שניתן לראות את סופה של המדינה האסלאמית בשטחי סוריה ועיראק אולם רעיון החליפות ממשיך לבעוט במקומות שונים ברחבי הגלובוס.

 

את המערכה מול המדינה האסלאמית יש ללמוד ולבחון היטב מכיוון שרבים הסיכויים לכך שייווצר צורך לפעול נגד התהוות טרוריסטית חדשה במקום אחר בעולם. בין השאר יש לבחון את אפקטיביות האופרציה האווירית והישגיה ואת הפערים שנוצרו בין ההנחיה לבינה, את הזיקות בין המאמצים השונים, הצבאי, הדיפלומטי, הכלכלי, התקשורתי, וכן את יעילותם של כוחות הפרוקסי וההשלכה לגבי ממד הזמן.

 


 


 

עבור לתוכן העמוד