סכום הכנס השנתי האחד עשר לבטחון לאומי - נצחון במלחמות קטנות ותפקיד הכוח האווירי

 

תכנית הכנס, הקלטות ההרצות ותמונות מהכנס - ראה באתר המכון

 

הכנס השנתי לענייני בטחון לאומי התקיים ביום רביעי 27.5.2015 ועסק בנושא: "נצחון במלחמות קטנות ותפקיד הכוח האווירי". הכנס דן בסוגיות המסבירות את הקושי של מדינות דמוקרטיות לנצח במלחמות מעין אלה וכן ברעיונות שתארו אפשרות להגיע להישגים טובים יותר ואולי אף לנצח.


המושב שעסק בסוגייה "מה ידענו ולא הבנו" תאר את הפער הקיים בין המידע שאנו אוספים לבין הקושי להופכו לתובנות ומעשים. פער זה נוצר ומתעצם, בין השאר, מכיוון שהיריבים שלנו מבינים היטב את יכולות הכוח האווירי ומצליחים לפעול בדרכים שמנטרלות יתרונות אלו.

 

המושב שהתקיים בעקבותיו נפתח בנסיון להגדיר את משמעות הנצחון בעימותים מעין אלה ודן בהמשך בשאלה האם ניתן להרתיע ארגוני טרור, במשקלם ההולך וגדל של כלי טיס בלתי מאויישים, בתפיסת שיתוף פעולה חדשה בין הכוח האווירי והקרקעי ועוד. 

הכנס ארח מגוון מרתק של מרצים: תיאורטיקנים ופרקטי קנים, מרצים מחו"ל ומהארץ, בכירים וכאלה שנמצאים בתחילת דרכם האקדמית. מפקד חיל האוויר תאר את אתגרי החיל ושר הבטחון חתם אותו כמיטב המסורת בהרצאה מקיפה ומרתקת.


יום לאחר הכנס קיימנו סדנת למידה אינטימית בה עסקנו בתרחיש ספציפי שאפשר לנו להעמיק בשאלות הקשורות לאתגרי הכוח האווירי. בנוסף, ניצלנו טוב יותר את נוכחות אורחינו מחו"ל והידקנו את הקשרים עם הארגונים אותם הם מייצגים כגון מכון RAND ומכון מחקר של  NATO העוסק בסוגיות כוח אווירי. תובנות הסדנא תישלחנה לגורמים הרלוונטיים ולאור הצלחתה אנו נקיים אירועים דומים גם בעתיד.


 

עבור לתוכן העמוד