חדש בחלל מס' 72 - 12 אוגוסט 2016

 
חדש בחלל מס' 72  - 11 באוגוסט  2016
 
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

אדם בחלל

 

היה ניתן לפחות לנסות להציל את אנשי צוות הקולומביה, אבל כשלא מנסים הסיכוי הוא אפס, כל נסיון היה מעלה את הסיכוי מעל האפס." כך אמר ג‘ונתון קלארק, Baylor College of Medicine, פרופסור משנה לנוירולוגיה ורפואת חלל, ובעלה של האסטרונאוטית לורל קלארק אשר נספתה באסון מעבורת קולומביה, בה נספה גם אילן רמון, האסטרונאוט הישראלי הראשון בפאנל שנערך באוניברסיטת החלל הבינלאומית בטכניון.
  קרא עוד  

 

וירג'ין גלקטיק מתכוננת לחדש את בדיקות הטיסה של מטוס החלל התת-מסלולי שלה. החברה קיבלה רישיון לעריכת הבדיקות האלה ממינהל התעופה הפדרלי של ארה"ב (FAA). כזכור ב-אוקטובר 2014 התרסקה חללית מדגם ספייסשיפ2 ואחד מטייסיה נהרג בעת אימון נחיתה. בתחילת 2016 פרסמה החברה כי בנתה דגם חדש ומשופר UNITY VSS 
  קרא עוד  

 

תערוכת "המדריך לגלקסיה" שנפתחה במוזיאון מעדעטק בחיפה כוללת ציוד חלל רב שהושאל לה על ידי קרן היינלין. 
ארט דולה, עו"ד ועורך פטנטים, יו"ר קרן היינליין, ויזם חברת טיסות החלל אקסקליבר-אלמז מספר בראיון לאתר הידען כי החללית הרוסית שרכשה החברה ואשר הושאלה למוזיאון מדעטק, רשומה באי מאן כיאכטה, בשל העובדה שאין תקדים לרישום חללית פרטית.  
  קרא עוד  

 

החללית ג'ונו, ששוגרה בתחילת שנת 2011, מצוידת במערך סולארי מרשים. כמעט עשרים אלף התאים המותקנים על גבי החללית מסודרים בשלושה מערכים בגודל הקרוב לזה של משאית גרר גדולה. במסלול מסביב לכדור הארץ הלוחות הסולאריים מייצרים 14 קילוואט של חשמל, אולם, כאשר החללית נכנסה למסלולה מסביב לצדק, הלוחות יצליחו לייצר כמות זעומה של 400 וואט בלבד.
  קרא עוד  

 

כוכב הלכת נוגה דומה לכדור הארץ בממדיו, בהרכבו ובכוח הכבידה הפועל על פני השטח שלו, אבל תנאי הסביבה בו קשים, פני השטח עשירים בהרי געש, בזרמי לבה.  הדינמיקה באטמוספרה של נוגה מרתקת באותה מידה. כוכב הלכת סובב סביב צירו פעם ב-243 יום בכיוון ההפוך לכיוון הסיבוב שלו סביב השמש, וזאת בניגוד לכל כוכב לכת אחר. אבל העננים מקיפים את נוגה בארבעה ימים בלבד,
  קרא עוד  

 

ד"ר אולדרין לא נח מעולם על זרי הדפנה, ובשלושת העשורים האחרונים הוא משקיע את רוב זמנו במשימת איוש מאדים. "אני לא מדבר על ביקור, לא על כיבוש ואפילו לא על נוכחות מתחלפת של אנשים במאדים, אלא על התיישבות קבועה. למטרה זו הוא הקים בפלורידה את מכון החלל ע"ש באז אולדרין, הפועל לקידום ההתיישבות על מאדים, כששנת היעד לתחילת ההתיישבות היא 2040. 
  קרא עוד  

 

החללית רוזטה שיחררה את פילאה לנחיתה על השביט 67P צ'וריומוב גרסימנקו  ב-12 בנובמבר 2014. למרות שהנחיתה לא הלכה בדיוק לפי התכנית, פילאה היתה עדיין מסוגלת לפעול במשך כמעט 70 שעות לפני שהסוללות העיקריות שלה נגמרו, ולהגשים כמעט את כל המטרות המדעיות. הנחיתה המביכה מנעה מהפנלים הסולאריים של פילאה להטעין את הסולולות מחדש.
  קרא עוד  

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

שני אסטרונומים חשפו את הראיות המוצקות ביותר לקיומו של מבנה בצורת איקס ענק עשוי כוכבים בתוך הבליטה המרכזית של גלקסיית שביל החלב. גלקסיית שביל החלב היא גלקסיה ספירלית חסומה: אוסף בצורת דיסק של אבק וגז ומאות מיליארדי כוכבים בקוטר של כ-100,000 שנות אור. המבנה רחוק מלהיות מבנה דיסק פשוט, הוא מורכב משתי זרועות ספירליות וכן בליטה מרכזית של כוכבים המכילה מבנה בצורת האות איקס
  קרא עוד  

 

בעזרת מדידות שנעשו באמצעות טלסקופ אינפרא אדום בהוואי, מצאו חברי צוות אסטרונומים מבריטניה וארה"ב ראיות לטמפרטורות גבוהות, ככל הנראה 1,500 מעלות צלזיוס, מאה מעלות יותר מאשר בכל מקום אחר באטמספרה הגבוהה של כוכב הלכת צדק. לדבריהם, השכבה החמה נוצרה על ידי גלי קול – רעמים – שנשברו בשכבות הגבוהות והדלילות של האטמוספרה העליונה של צדק. 
  קרא עוד  

 

 

המצגת מסבירה את הקשיים בהם נתקלים האסטרונאוטים השוהים בחלל תקופות ארוכות
 
  למצגת  
המצגת מתארת את הפעילות והקשיים בכריית מחצבים מאסטרואידים
 
  למצגת  

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 
עבור לתוכן העמוד