חדש בחלל מס' 78 - 27 באוקטובר 2016

 
חדש בחלל מס' 78  -  27 באוקטובר  2016
 
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

אדם בחלל

 

שיגור מוצלח של החללית שן ג'ואו 11 המביאה שני טייקונאוטים לתחנת החלל הסינית טיאנגונג 2 אשר שוגרה לפני כחודש, מלמד על התקדמות ביכולתה של סין בחלל. "השלב הבא יהיה בניית תחנת חלל גדולה יותר ומעבר לנוכחות מאויישת רציפה" 
  קרא עוד  

 

נחתת המאדים סקיאפרלי שהפסיקה לתקשר עם מרכז הבקרה של סוכנות החלל האירופית כדקה לפני הנחיתה המתוכננת ביום רביעי, 19 באוקטובר, התגלתה. בתמונות של אתר הנחיתה שצולמו על ידי החללית האמריקנית Mars Reconnaissance Orbiter. בכך הגיע אישור לחשדות של חברי צוות אקסו מארס – כי סקיפריאלי מתה מוות אלים. בתמונות נראית תצורה בהירה ברוחב המצנח של הנחתת (12 מ') וכן כתם כהה באורך 40 מטרים וברוחב של כ-15 מטרים – מכתש הפגיעה של הנחתת.
  קרא עוד  

 

נאס"א הודיעה אתמול כי הגשושית נכנסה "למצב בטוח" ושבמהלך ההתקרבות האחרונה שלה לצדק המכשור המדעי שלה לא פעל. בנוסף, עקב תקלה קודמת ולא קשורה במערכת ההנעה הרקטית, הוחלט לדחות ל-11 בדצמבר בעירה רקטית שהייתה אמורה להכניס את ג'ונו למסלול בן 14 יום סביב צדק, במקום המסלול הנוכחי והאליפטי מאד שאורך 54.5 יום.
  קרא עוד  

 

אחרי שנכנסה לאטמוספירה כמתוכנן, מגן החום של סקיאפרלי פעל כמצופה וביצע את ההאטה הראשונית של המהירות העצומה של הנחתת (21,000 קמ"ש). בהמשך נפתח גם המצנח במהירות ובגובה הנכון אבל הוא נותק מהנחתת מוקדם מהצפוי. המנועים הרקטיים של הגשושית הופעלו לזמן קצר מאד של 3-4 שניות, במקום ל-30 שניות כפי שתוכנן. 
  קרא עוד  

 

מקפת המאדים של מבצע אקסו מארס של סוכנות החלל האירופית נכנסה למסלול ההקפה סביב מאדים, כפי שתוכנן. החללית תוכננה לצפות באטמוספירה של מאדים ולאתר שרידים של גזים העשויים לרמוז על קיום חיים.
  קרא עוד  

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

פְּרוֹקסימה קֶנטָאוּרי בִּי – כוכב לכת שהתגלה לאחרונה, הוא בעל פּוֹטֶנציאל לקיום חיים. הוא דומה לכדור הארץ מבחינת הגודל והטֶמפּרטוּרה, אך קרוב הרבה יותר לשמש שלו, ולכן עלול לספּוג קרינה ברמה מסוכנת. כוכב לכת זה נמצא במרחק 4.25 שנות אור מאִתנו.
  קרא עוד  

 

הממצאים מהמחקר על כארון, הירח הגדול ביותר של כוכב הלכת הננסי פלוטו:  הקטבים של כארון הם קרים מאוד. במהלך השנה שלו טווח הטמפרטורות נע בין מינוס 258 מעלות  למינוס  213 מעלות. כארון מכוסה במכתשים ובקניונים. אחד מקניונים אלה הוא גדול במיוחד. הוא גדול יותר מהקניון הגדול בארה"ב. בצילומים נראים גם הרים ומפולות סלעים. אחד ההרים הוא מוזר ביותר, הוא גבוה ומסביבו תעלה שנראית כמו תעלת מגן. מכתש אחד נמצא סמוך לקו במשווה, קוטרו 96 ק"מ, מרכזו כהה ומסביב למכתש קרניים בהירות.
  קרא עוד  

 

 

 המצגת מתארת את התפתחות תעשיית החלל ההודית ואת הפרויקטים העיקריים שלה.
 
  למצגת  
המצגת מתארת את הפעילות והקשיים בכריית מחצבים מאסטרואידים
 
  למצגת  

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 

עבור לתוכן העמוד