חדש בחלל מס' 85 - 2 בפברואר 2017

 
חדש בחלל מס' 85  -  2 בפברואר 2017 
 
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

אדם בחלל

 

בואינג, שמפתחת בימים אלו את החללית סטארליינר שתשגר אסטרונאוטים של נאס"א לתחנת החלל הבינלאומית, חשפה את חליפת החלל החדשה שאותה ילבשו נוסעי החללית. החליפה לא מיועדת להליכות חלל, אלא רק להגנה על האסטרונאוטים במקרי חירום. החליפה החדשה שוקלת 9 ק"ג, לעומת 13.5 ק"ג של חליפות מעבורת החלל. החליפה עשויה מחומרים מתקדמים באזור המפרקים, שנותנים לה גמישות רבה יותר. היא כוללת גם חיבורי רוכסנים שמקלים על האסטרונאוטים לעבור מישיבה לעמידה.  

 

אופרטיוניטי ואחיו התאום ספיריט, שנחתו על המאדיםב-2004, היו דור חדש וגדול יותר של רוברים, במשקל של 185 ק"ג כל אחד. מאז נאס"א שיגרה רובר מתקדם יותר במשקל של 900 ק"ג, קיוריוסיטי, שנחת על מאדים ב-2012 וממשיך לפעול עד היום. אך עדיין מפליאה העובדה שאופרטיוניטי ממשיך במחקריו על המאדים  כבר 13 שנה, למרות התנאים הקשים ששוררים עליו.  סופות חול שחסמו את אור השמש שבלעדיו אינו יכול לפעול וחורפים קשים של מאדים בהם הוא נאלץ למצוא מחסה.

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

באמצעות שימוש בגלקסיות כעדשות כבידה ענקיות, הצליח צוות של אסטרונומים שהשתמש בטלסקופ החלל האבל, לבצע מדידות עצמאיות של קצב התפשטות היקום. קצב ההתפשטות של היקום המקומי תואם את הממצאים הקודמים. אולם ישנה אי הסכמה באשר למדידת ההתפשטות של היקום המוקדם. הדבר מרמז על בעיה בסיסית בליבה של הבנתנו את היקום.

 

הגשושית קאסיני, שחוקרת את שבתאי, טבעותיו וירחיו כבר 13 שנה, נכנסה לאחרונה לשלב האחד לפני אחרון לפני שתסיים את חייה בצלילה אל תוך האטמוספירה של שבתאי בספטמבר השנה. המסלול החדש שלה סביב כוכב הלכת מביא אותה ל"מרחק נגיעה" מטבעותיו. הצילומים החדשים שביצעה מקרוב חושפים לפרטי פרטים ובאופן חסר תקדים את הטבעות החיצוניות של שבתאי.

 

צוות חוקרים מאוניברסיטת סן פרנסיסקו סטייט חושפים במחקר חדש פרטים על אודות הכוכב Wolf 1061, שנמצא 14 שנות אור מאיתנו, ומארח לא פחות משלושה כוכבי לכת שהם "סופר כדור הארץ" – כלומר, כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש שלנו שיש להם מסה גדולה מכדור הארץ, אך קטנה יותר מענק גזי כמו צדק או שבתאי.
הכוכב המדובר, ננס אדום, הוא אחד משכנינו הקרובים ביותר.

 

 

 המצגת מתארת את ההתפתחות המרשימה של  תעשיית החלל  של איחוד האמירויות  הערביות
 
  למצגת  
המצגת מתארת את פעליו של ברט רוטאן
מפתח כלי טייס לחלל
 
  למצגת  

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 
עבור לתוכן העמוד