חדש בחלל מס' 86 - 16 בפברואר 2017


 
חדש בחלל מס' 86  -  16 בפברואר 2017 
 
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

אדם בחלל

 

שני לוויינים ישראליים אזרחיים שפותחו בתמיכת סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע שוגרו ב 15 בפברואר בהצלחה לחלל. הלוויינים שוגרו מהודו על גבי משגר של סוכנות החלל ההודית יחד עם 102 לוויינים נוספים מרחבי העולם – מספר שיא עולמי של לוויינים המשוגרים על גבי אותו משגר. הלוויינים, BGUSAT של אוניברסיטת בן גוריון ו-DIDO 2 של חברת ספייס פארמה הישראלית-שוויצרית נכנסו למסלול בגובה 500 ק"מ מספר דקות לאחר השיגור.

 

איחוד האמירויות הערביות הציב לעצמו יעד שאפתני - שיגור לוויין לחקר המאדים. מדובר בחללית לא מאויישת שתשוגר באמצעות טיל יפני ממרכז החלל של יפן. בכך היא תהיה המדינה הערבית הראשונה שתעשה זאת. שמה של החללית יהיה HOPE – תקווה. מקפת המאדים HOPE תפעל להרחבת הידע על האקלים והאטמוספרה של כוכב הלכת האדום. בפרויקט צפויים לעבוד כ-150 מדענים ומהנדסים.
ראה למטה מצגת על תוכנית החלל של איחוד האמירויות 

 

נאס"א שוקלת לשגר בעשור הבא נחתת לירח אירופה של כוכב הלכת צדק. ההערכה היא כי מתחת למעטה הקרח החיצוני של אירופה קיים אוקיינוס שעשוי לאפשר קיום חיים. הנחתת תאסוף באמצעות זרוע רובוטית דגימות מעומק של עד 10 סנטימטר מתחת למעטה הקרח החיצוני של אירופה ותכניס אותן אל תוך מעבדה שתנתח את הרכבם הכימי, ותכלול בנוסף מערכת מיקרוסקופית שתוכל לזהות חיידקים בגודל של עד 0.2 מיקרון. הנחתת תצויד גם במצלמות סטריאו, בסייסמוגרף ומכשור מדעי נוסף כדי לחקור את הירח.

 

תוצאות ראשונות של בדיקות רפואיות וגנטיות של האסטרונאוטים קלי וקונוננקו ששהו שנה בחלל והשוואה בין סקוט לאחיו מארק התפרסמו בכנס של מדענים העובדים בחקר האדם בנאס"א. בדיקות שנעשו לשניים לפני הטיסה, במהלכה ולאחר נחיתתו של סקוט קלי חשפו שינויים בגנים, מתילציה של ה-DNA וסמנים ביולוגיים אחרים שניתן לשייכם לתקופה ששהה בחלל. רמות אלו בסופו של דבר חזרו למסלולם אחרי המשימה של סקוט קלי נגמרה. 

 

הגשושית ג'ונו נמצאת כעת במסלול אליפטי ארוך מאד שנמשך 53 יום. מסלול זה אמור היה להיות מסלול ראשוני בלבד, וג'ונו תוכננה במקור להיכנס לאחר מכן למסלול קצר יותר בן 14 יום. תיקון המסלול הרקטי נדחה עקב חשש מתקלה בשסתומי הליום במערכת ההנעה הרקטית. נאס"א מסרה כי היא שוקלת אם לבצע את תיקון המסלול בהמשך או לוותר עליו. תיקון המסלול אינו חיוני להגשמת יעדי המשימה.   חוקרי המשימה צפויים לפרסם בחודשים הקרובים מאמרים מפורטים המבוססים על הנתונים שהחללית אספה עד כה. בין היתר, ג'ונו חשפה שהשדה המגנטי של צדק ואורות הקוטב שלו, שנוצרים בהשפעת השדה המגנטי, הם גדולים וחזקים יותר ממה שחשבו החוקרים.

 

המנהל בפועל של נאס"א, רוברט לייטפוט, אמר כי הורה לבחון את המעשיות וההשלכות של הקדמת הטיסה המאוישת הראשונה של החללית אוריון, שתישא אסטרונאוטים למסלול סביב הירח, כבר לטיסה הראשונה של המשגר הכבד SLS, ב-2018. משגר ה SLS, קיצור של השם הבנאלי למדי Space Launch System, הוא משגר כבד המבוסס על טכנולוגיה ששימשה את מעבורות החלל והוא מיועד לשאת אסטרואוטים אל "החלל העמוק" – תחילה אל מסלול בקרבת הירח ובעתיד למאדים.

 

כיצד ניתן לגשר בין העדויות הרבות לקיום של מים נוזליים על פני השטח של מאדים לפני מיליארדי שנים, ובין העובדה שלא נמצאו עדויות לכמות רבה של פחמן דו-חמצני באטמוספירה העתיקה שלו, הנדרש כדי לחמם את מאדים מעבר לנקודת הקיפאון? התעלומה, שהטרידה את חוקרי מאדים במשך שנים, רק מתחזקת כעת, לאחר שגם הרובר קיוריוסיטי לא הצליח למצוא סוג מסוים של מינרלים על פני הקרקע, שאמורים היו להעיד על פחמן דו-חמצני באטמוספירה העתיקה של מאדים.

 

בספטמבר 2016 חגג חיל האוויר של ארה"ב את יום הולדתו ה-70 ופיקוד החלל ציין 35 שנים להקמתו. זו הייתה הזדמנות מדהימה לחגוג את מורשת הגבורה של אנשינו. כך אמר מפקד פיקוד החלל של חיל האוויר האמריקאי גנרל (ארבעה כוכבים) ג'ון ריימונד במסגרת כנס החלל הבינלאומי השנים עשר על שם אילן רמון שהתקיים בשבוע שעבר בבית חיל האוויר בהרצליה, בשיתוף בין משרד המדע ומכון פישר.

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

פרס דן דוד בממד העתיד יוענק לחוקרים שהמחקרים המתמשכים שלהם הביאו לפריצת דרך בתחום האסטרונומיה התצפיתית והתיאורטית. האסטרונומיה במאה ה-21 מראה צמיחה מרשימה וטומנת בחובה הבטחה להבנת בעיות כגון מקור היקום, המבנה והדימניקה של גלקסיות, הולדתם, חייהם ומותם של כוכבים ומערכות שמש, והדמוגרפיה והדינמיקה של מערכות שמש.
 

 

דפינס (Dephins) התגלה לראשונה ב- 2005 על ידי החללית קאסיני. הוא נמצא במרווח Keeler שבתוך טבעת A של שבתאי. זהו גוף שאורכו 8 ק"מ ורוחבו  4 – 3.5 ק"מ וצפיפותו -0.34. ב- 16.1.2017 הוא צולם ממרחק  של 27,000 ק"מ, ברזולוציה של 168 מטר לפיקסל. רזולוציה גבוהה אשר מאפשרת להבחין בפרטים שונים על פניו. מהצפיפות הנמוכה שלו אפשר להניח שיש בתוכו מים וכי הוא מאוד נקבובי.

 

הירחון הקטן הלן (Helene) של שבתאי נחשף במשך השנים במספר צילומים קרובים של החללית קאסיני. ירח זה הוא אחד מעשרות הירחונים המקיפים את שבתאי. לראשונה צולם על ידי חלליות הוויג'ר וכעבור שנים צולם על ידי הקאסיני. ממדיו 43.4 × 38.2 × 26 ק"מ. מרחקו משבתאי 377,400 ק"מ והוא מקיף אותו פעם ב  2.73 ימים. מרחק המעבר הקצר ביותר של קאסיני היה 1829 ק"מ ממנו והרזולוציה עשרות מטרים לפיקסל.

 

 

 המצגת מתארת את ההתפתחות המרשימה של  תעשיית החלל  של איחוד האמירויות  הערביות
 
  למצגת  
המצגת מתארת את פעליו של ברט רוטאן
מפתח כלי טייס לחלל
 
  למצגת  

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 
עבור לתוכן העמוד