חדש בחלל מס' 88 - 16 במרץ 2017

 
חדש בחלל מס' 88  -  16 במרץ 2017 
 
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

אדם בחלל

 

לוויין התלמידים הזעיר "דוכיפת 2", מיזם של סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע ועיריית הרצליה, ישוגר בבוקר 20 במרץ שעון ישראל לתחנת החלל הבין-לאומית עם נחיל של 28 לוויינים זעירים מהעולם. מטרת נחיל הלוויינים תהיה למפות את התרמוספֵרה, מיפוי שיסייע בין השאר בהעברת אותות GPS. דוכיפת 2 הוא לוויין התלמידים היחיד שישוגר בעוד שאר הלוויינים נבנו בידי סטודנטים וחוקרים מהעולם

 

אסטרואידים יכולים להיות הפתרון לעומס העצום שנוצר על המשאבים המוגבלים של כדור הארץ. גופים ציבוריים וחברות פרטיות כבר עובדים כדי לנסות ולהבין איך אסטרואידים יכולים להפוך למקור לחומרים אותם אנו צריכים כאן על כדור הארץ. ממשלת לוקסמבורג, הממצבת את עצמה כמרכז אירופאי לחקר החלל, מעריכה כי אסטרואידים הקרובים לכדור הארץ מכילים מספיק מכל אחד מהיסודות הנדרשים כדי לתמוך באוכלוסייה של 500 מיליון אנשים החיים ברווחה. רצועת האסטרואידים המרכזית יכולה להכיל אפילו פי 100,000 את כמות החומרים.

 

המכשירים המדעיים על סיפון מקפת שיירי הגז אקסו מארס‏ (Trace Gas Orbiter,: TGO) הרוסית-אירופית יקיימו את את הסדרה השנייה של תצפיות מדעיות במסלול אליפטי גבוה סביב מאדים. המטרה העיקרית – ביצוע כיול של המכשירים המדעיים. החל מה-15 במארס תחל החללית בפעולות לבלימה באמצעות האטמוספירה כדי לעבור למסלול מעוגל יותר והמכשירים יכובו. מסוף ינואר עברה החללית החללית TGO למסלול אליפטי גבוה חדש המכונה מסלול לכידה Mars) Capture Orbit). המסלול נוטה לקו המשווה כמעט ב-74 מעלות, כך שהחללית עוברת מעל אזורי הקוטב הצפוני והדרומי של מאדים.

 

לפי ההצעה של בלו אוריג'ין, היא תשתף פעולה עם נאס"א ותבנה עבורה נחתת להעברת מטען לקרקע הירח, שתכונה "בלו מון" (Blue Moon). הנחתת לא תהייה מאוישת, אך תאפשר העברת מטען וציוד הנדרשים לבנייה ותחזוק של בסיס מאויש על הירח. החברה מציעה גם להשתמש בנחתת כדי להעביר לירח רכבי מחקר רובוטיים ורכבים שיחזירו ממנו דגימות לכדור הארץ. לפי המסמך, המשימה הראשונה של הנחתת תוכל להתבצע כבר באמצע שנת 2020.

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

פן (Pan)  אחד הירחונים של שבתאי, אורכו 26 ק"מ והוא מקיף את שבתאי בתוך מרווח אנקה בטבעות.  צילומים חדשים חושפים ירח מוזר במיוחד שאינו דומה לאף אחד מהירחונים של שבתאי. מדובר בגוף כמעט כדורי ומסביבו מעין טבעת צמודה אליו. הגוף הוא בהיר פני השטח מישוריים ומצויים עליו מכתשים ספורים בגודל של עשרות מטרים לכול היותר. בחלקו הימני רשת חריצים כמעט למלוא רוחבו. חלק מהחריצים כיוונם משמאל לימין וקרקעיתם כהה. 

 

סילוני המים של אנסלדוס נצפו פורצים מרצועות של סדקים בקוטב הדרומי, שצורתם הקנתה להם את הכינוי "רצועות נמר" (Tiger Stripes). אותן רצועות היו גם חמות יותר מסביבתן בתצפיות בתחום התת-אדום של קאסיני. תחילה חשבו החוקרים שהאוקיינוס היה מוגבל רק לאזור הקוטב הדרומי, אך נתונים נוספים כגון שדה הכבידה של הירח הראו כי האוקיינוס של הירח הנו גלובלי.

 

 

 המצגת מתארת את ההתפתחות המרשימה של  תעשיית החלל  של איחוד האמירויות  הערביות
 
  למצגת  
סין מקדמת תכנית חלל יומרנית  
המצגת מתארת את התפתחות תכנית החלל הסינית
 
  למצגת  

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 

עבור לתוכן העמוד