חדש בחלל מס' 91 - 3 במאי 2017

 
חדש בחלל מס' 91  -   3  במאי  2017 
 
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

אדם בחלל

 

חברת ספייס אקס שיגרה לראשונה לוויין ביטחוני
לראשונה בתולדותיה, שיגרה ספייס אקס, באמצעות משגר פאלקון 9, לוויין ביטחוני מסווג של ה - NRO - National Reconnaissance Office, הסוכנות הלאומית של ארה"ב המפעילה מגוון לווייני ביון. עד כה שוגרו לווייני NRO  על משגרים מתוצרת בואינג או לוקהיד מרטין. בשל היותו של הלוויין NROL-76 מסווג, נקטע השידור החי של השיגור שניות לפני הפרדת השלב הראשון והשני של המשגר. השלב הראשון הוחזר לנחיתה מושלמת באתר החברה, ולראשונה ניתן היה לראות את כל תהליך הנחיתה ממצלמות המעקב הקרקעיות של אתר חיל האוויר האמריקאי בקייפ קאנווראל.

 

הפאנל התקיים כשיתוף פעולה של NASA, AWS ותערוכת NAB, ועסק באופן בו טכנולוגיות דימות וענן מתקדמות לוקחות מחקר מדעי ועשיית סרטים לרמה הבאה. השידור החי מגובה כ-400 ק"מ מעל כדור הארץ קודד עם תוכנת קידוד AWS Elemental במעבורת החלל הבינלאומית (ISS) ועל הקרקע במרכז החלל ג'ונסון של NASA ביוסטון.

 

ראיון חדש מאפריל 2017 עם אלן מאסק.
בראיון מאסק מדבר על הפרויקטים החשובים בהם הוא עוסק כיום בניהם התוכנית ליישוב המאדים  - קישור
 
Stephen Petranek מסביר בהרצאה ב - TED כיצד ניתן להקים מושבה במאדים תוך 10 שנים  - קישור

 

לאחר 20 שנה בחלל, החללית הוותיקה קאסיני החלה את השלב האחרון של משימתה, "הגראנד פינאלה" שלה כפי שנאס"א מכנה אותו. במסגרתו, החללית מבקרת באזור שמעולם לא נחקר – הרווח הצר שבין שבתאי וטבעותיו. החללית השלימה ביום רביעי (26 באפריל) את הצלילה הראשונה שלה ברווח הצר. היא הגיעה במהלך הצלילה הנועזת למרחק של 2,950 ק"מ ממעלה העננים של שבתאי ו-4,760 ק"מ מטבעת D, הפנימית ביותר מבין טבעות שבתאי

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

אחד המאפיינים הבולטים של חורים שחורים הוא הרוחות החזקות שנושבות בסביבתם. טבעם של הרוחות ושל הכוח המניע אותן מוסבר בדרכים שונות, ובאחת התאוריות מתוארת תופעה זו במונחים של שדות מגנטיים חזקים וסדורים. המאמר הנוכחי מראה שמודל הרוח המגנטית מסביר לא רק רוחות מחורים שחורים ענקיים במרכזי גלקסיות אלא גם רוחות מחורים שחורים קטנים הדומים במסתם לכוכב.

 

תצפיות על כמעט 700 כוכבים על ידי טלסקופ גרין באנק (GBT) במערב וירג'יניה לא גילו שום סימנים משכנעים של תרבויות זרות למרות התקציב העצום של ארגון Breakthrough כך הודיעה הקבוצה ביום חמישי. התוצאות החדשות הן רק ההתחלה של פרויקט Breakthrough Listening, אשר יזם המיליארדר יורי מילנר וקבוצת מדענים, ובהם סטיבן הוקינג לפני כשנתיים. במהלך העשור הבא, הפרויקט השאפתני מבקש להאזין למיליון הכוכבים הקרובים ביותר לשמש, ל-100 הגלקסיות הקרובות ביותר לגלקסיית שביל החלב שלנו, ולמישור הגלקטי – ולחפש אחר אותות אפשריים של חוצנים חכמים.

 

מדענים חשפו כוכב לכת שעשוי להיות מעין גרסה גדולה של כדור הארץ (סופר כדור-ארץ) והוא מקיף כוכב – הנמצא 39 שנות אור מאיתנו. כוכב הלכת נקרא 21. הוא סופג מספיק אור מהכוכב שלו בכדי שיהיו עליו מים נוזלים – תנאי הכרחי לקיום חיים על כדור הארץ. כוכב הלכת המדובר שוכן במרחק של 39 שנות אור ממערכת השמש שלנו, כך שלא בדיוק מדובר בשכנות קרובה, אך הוא בהחלט מספיק קרוב כך שטלסקופים ענקיים שנבנים כעת יוכלו בתקווה להבחין במולקולות חמצן שמשוטטות עליו.

 

 

 המצגת מתארת את ההתפתחות המרשימה של  תעשיית החלל  של איחוד האמירויות  הערביות
 
  למצגת  
סין מקדמת תכנית חלל יומרנית  
המצגת מתארת את התפתחות תכנית החלל הסינית
 
  למצגת  

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 
עבור לתוכן העמוד