חדש בחלל מס' 92 - 18 במאי 2017

 
חדש בחלל מס' 92  -   18  במאי  2017 
 
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

אדם בחלל

 

הנעה חשמלית מבוססת על עיקרון של האצת הדלק בשדות חשמליים. באופן זה אפשר להאיץ את הדלק למהירות גבוהה בהרבה מזו המושגת בהנעה כימית, תוך חיסכון ניכר בדלק. מלבד העובדה שמנועים חשמליים נראים כאילו נלקחו מסרטי מדע בדיוני הם גם יעילים באופן ניכר ממנועים כימיים קונבנציונליים. ואכן, בשנים האחרונות טכנולוגיית ההנעה החשמלית הולכת וצומחת, שכן עוד ועוד חברות רואות את היתרון שבטכנולוגיה זו.

 

צוות מדענים צפוי לשגר בשנה הבאה שני "רכבי ירח" שהורכבו באופן פרטי על ידי חברת אודי, שינחתו באזור שבו נחתה המשימה המאוישת האחרונה לחלל, אפולו 17, לפני 45 שנה. מהחברה הפרטית PT Scientists, יוזמה של מדענים ומהנדסים חובבים, נמסר כי רכבי החלל יגיעו לירח אולי כבר בשנה הבאה.

 

חברת Made In Space מציגה - בית חרושת רובוטי שיפעל בחלל
מערכת היצור בחלל מבוססת על מדפסת 3D. ייצור בחלל מאפשר תכנון מוצרים שלא צריכים לעמוד בלחצים ובזעזועים של השיגור. הפרויקט זכה למימון של NASA
צפה עכשיו

 

מטוס החלל X-37B, גרסה לא מאוישת וקטנה של מעבורות החלל, חזר לאחר משימה סודית של חיל האוויר האמריקאי שנמשכה 718 יום. זוהי המשימה הרביעית במספר של מטוס החלל. בדומה למשימות הקודמות שלו, הרכב שוב שבר את שיא השהייה העצמי שלו בחלל. הרכב דומה מאד למעבורות החלל, אך הרבה יותר קטן מהן: אורכו 8.9 מטר, גובהו 2.9 מטר ומוטת כנפיו 4.5 מטר. משימותיו המדויקות של הרכב אפופות במעטה סודיות כבד.  במשימה האחרונה  נחשפו שניים מהניסויים שהרכב נשא: ניסוי לבחינת מנוע יונים חשמלי מסוג Hall thruster, ומשימה נוספת - חשיפה של  כ-100 דגימות של חומרים שונים לתנאי החלל.

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

מערכת אקזוטית של כוכב כפול השוכנת במרחק של כ-380 שנות אור מאיתנו זוהתה כפולסר ננס לבן – הראשון שהתגלה אי פעם.  קוטרו של הננס הלבן AR Sco הוא כשל כדור הארץ אך מסתו כבדה פי 200 אלף, והוא מקיף כל 3.6 שעות את הננס האדום הקר שמסתו כשליש ממסת השמש.  עם שדה מגנטי חזק פי 100 מיליון מאשר בכדור הארץ, וסחרור עצמי של מעט פחות משתי דקות AR Sco מייצר קרן דמוית מגדלור של קרינה וחלקיקים המכה את פניו של הכוכב הקר – הננס האדום כשהיא מכוונת מולו, וגורמת לכל המערכת לזהור ולהחוויר באופן קיצוני בכל שתי דקות. 

 

טיטאן הוא הירח הגדול ביותר של שבתאי, והירח היחיד במערכת השמש שעטוף באטמוספירה צפופה. למרות שרוב האטמוספירה שלו מורכבת מחנקן (כמו בכדור הארץ), המרכיב שמעניק לירח את העניין הרב בו הוא מתאן, שמהווה כ-1.4% החללית קאסיני אמנם עומדת לסיים בעוד ארבעה חודשים את משימתה בת 13 השנים סביב שבתאי, טבעותיו וירחיו, אך עד אז צפויים לנו ממנה הפתעות ותגליות רבות. צילומים שביצעה לאחרונה החללית חושפים את ענני המתאן בירח טיטאן. בתמונה נראים אגמי וימי המתאן-אתאן הנוזליים בקוטב הצפוני של טיטאן.

 

החללית קאסיני צללה ב-26 באפריל בפעם הראשונה ברווח שבין שבתאי וטבעותיו,  זהו השלב האחרון בחיי החללית הוותיקה, ששוגרה לחלל ב-1997 והגיעה לשבתאי ב-2004, ובסיומו היא תישרף באטמוספרה של כוכב הלכת הענק. במהלך הצלילה ברווח, שאף חללית אחרת לא ביקרה בו קודם לכן, החללית תיעדה הרבה פחות חלקיקי אבק וקרח מאשר ציפו החוקרים, למרות הקרבה הרבה לטבעות של שבתאי. לחוקרים אין עדיין הסבר לתעלומה, אך היא מהווה בשורה טובה למהנדסי המשימה, שחששו מהתנגשויות עם חלקיקים קטנים במהלך הצלילות הנועזות.

 

באמצע יולי 2015 חלפה החללית (גשושית) ניו הורייזונס בקרבת פלוטו (כ-12,600 ק"מ ממנו) והביאה תמונות חסרות תקדים לא רק מפלוטו אלא גם מכארון. התמונות שהגיעו מניו הורייזונס מציגות סדרה של גאיות ורכסים המכסים את שטחו של כארון באזור הסמוך לקו המשווה שלו וכך יוצרים חגורה טקטונית הבולטת מפני השטח וגולשת גם לחצי-הירח הרחוק מפלוטו – אזור שלא צולם על ידי החללית. חגורה זו מפרידה בין שני אזורים נבדלים מאוד באופיים: המישורים החלקים יחסית בדרום והאזורים הגבשושיים יותר בצפון.  

 

 

 המצגת מתארת את ההתפתחות המרשימה של  תעשיית החלל  של איחוד האמירויות  הערביות
 
  למצגת  
סין מקדמת תכנית חלל יומרנית  
המצגת מתארת את התפתחות תכנית החלל הסינית
 
  למצגת  

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 
עבור לתוכן העמוד