חדש בחלל מס' 93 - 1 ביוני 2017

 
חדש בחלל מס' 93  -    1  ביוני  2017 
 
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

אדם בחלל

 

הסוכנות הצבאית לפרויקטים מחקריים מתקדמים (דרפ"א) בחרה בבואינג לפתח עבורה את מטוס החלל XS-1 , שמיועד לשגר לוויינים קטנים  עד למשקל של 1360 ק"ג, למסלול סביב כדור הארץ.  מערכת השיגור תורכב מהשלב המרכזי - המטוס עצמו, שיתפקד כמו רקטה רגילה וישוגר אנכית למהירות על-קולית ושלב שני רקטי שיציב את המטען במסלול סביב כדור הארץ. המטוס דומה בגודלו למטוס מנהלים פרטי. יגיע רק לגבול החלל ויחזור ארצה. הוא יסתייע בכנפיו כדי לנחות על מסלול נחיתה. אחת הדרישות של דרפ"א מבואינג הייתה שהמטוס יהיה מסוגל להמריא 10 פעמים בתוך 10 ימים. המטוס יקטין את עלות השיגור לעשירית מהמחיר המקובל כיום

 

סוכנות החלל ההודית the Indian Space Research Organisation תשגר ברבעון הראשון של 2018 משימת חלל שנייה בשם Chandrayaan-2 לירח. החללית תשוגר במשגרGSLV MKII ההודי ותנחת נחיתה רכה על הירח. הנחתת תוריד רכב (רובר) שיבצע משימות מחקר על פני הירח.

 

דוכיפת 2, לוויין התלמידים הישראלי אשר שוקל 1.4 ק"ג  שוגר מתחנת החלל הבין-לאומית אל מסלולו בחלל. הלוויין, מיזם של סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע ועיריית הרצליה, שוגר לפני חודש לחלל כחלק מלהק של לוויינים זעירים שמטרתם למפות את השכבה החיצונית באטמוספירה (תרמוספירה), מיפוי שיסייע בין השאר בשיפור של העברת שידורי GPS.  אותות הלוויין יגיעו אל תחנת הקרקע במרכז המדעים הרצליה המאוישת על ידי תלמידי הפרויקט. האותות יפוענחו על ידי התלמידים באמצעות תוכנות שפיתחו בעצמם.

 

חברת Virgin Galactic הודיעה כי טיסות לגבול החלל ב  SpaceShipTwo יתחילו במהלך 2018.
עד כה נמכרו 650 כרטיסים ומי שירכוש כרטיס עכשיו לא יטוס לפני 2021.  
כדאי להזדרז 

 

חברת הסטרטאפ  Elysium Space מציעה שרות של קבורת אפר המת במסלול סביב כדור הארץ. Elysium memorial spacecraft היא קיובסט בגודל של קופסת נעלים המכילה אפר של עד 300 אנשים שנפטרו. השיגור הראשון של החללית נכשל והשיגור הבא יהיה כאחד המטענים במשגר SpaceX Falcon 9 . 
 

 

התקשורת מהמודול הרוסי של תחנת החלל היא מוגבלת ופועלת רק כאשר התחנה עוברת בקרבת מוסקבה. בקרוב יותקן במודול הרוסי משדר בתחום KU אשר יאפשר העברת וידאו ונתונים נוספים באמצעות ממסרים וכך תתאפשר תקשורת רציפה בפס רחב בין תחנת הקרקע הרוסית ותחנת החלל.

 

במערב חוששים שרוסיה נערכת למלחמת חלל: שלושה לוויינים שמומחים צבאיים סברו בעבר כי הם אינם פעילים התעוררו לחיים בחלל. התמרונים הבלתי שגרתיים של אותם לוויינים הובילו בתחילה לסברה כי מדובר בכלי נשק, "לוויינים רוצחים" אם תרצו, אבל במשך שנתיים הם היו רדומים. כעת, עם חזרתם לפעילות, גובר החשש שבקרמלין מגבירים את מרוץ החלל.

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

חוקי הפיזיקה הקוונטית מאפשרים לעצמים מרוחקים להישזר זה בזה, כך שהפעולות שמתבצעות על אחד מהם משפיעות על האחר, למרות שאין ביניהם קשר פיזיקלי. משוואות תורת היחסות, המתארות את הגאומטריה של המרחב־זמן, מאפשרות קיום של חורי תולעת: קיצורי דרך בין אזורים מרוחקים של המרחב והזמן. פיזיקאים הציעו שיתכן ששתי התופעות הן שקולות, וכי השקילות הזו היא רמז לפיתוח תיאור קוונטי של המרחב־זמן.
 

 

המידע הראשוני שאספה החללית ג'ונו, שנכנסה למסלול סביב צדק בשנה שעברה, היה שונה מאד ממה שציפו לו החוקרים. בין היתר הוא מצביע על כך שלצדק יש ליבה ענקית במרכזו, אך היא "מטושטשת" ואין הפרדה ברורה בינה ובין שכבת המימן שמעליה; נתגלתה נביעה מסתורית של אמוניה, העולה ממעמקי האטמוספירה באזור קו המשווה; השדה המגנטי העוצמתי של צדק נוצר ככל הנראה קרוב יותר לפני צדק מהמצופה; והקטבים של כוכב הלכת מראים תצוגה כאוטית ולא מוסברת של סופות ציקלון ענקיות.

 

הרובר אופורטיוניטי, שנחת על מאדים לפני 13 שנה, הגיע לאחרונה ליעד המחקר הבא שלו – ערוץ בשפת מכתש אנדוור, שחוקרי נאס"א סבורים כי ייתכן שנוצר על ידי מים זורמים לפני מיליארדי שנים. השערה אחרת היא שהערוץ נוצר על ידי סחופת של אדמה וסלעים, שהיו ספוגים במעט מים נוזליים שפעלו כחומר סיכה; ייתכן גם שהערוץ נוצר באופן יבש לחלוטין, על ידי שחיקה איטית והדרגתית של רוחות. 

 

 

 המצגת מתארת את ההתפתחות המרשימה של  תעשיית החלל  של איחוד האמירויות  הערביות
 
  למצגת  
 אלון מאסק וספייס איקס 
המצגת מתארת את היזם המופלא ואת תוכניותיו
 
  למצגת  

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 

עבור לתוכן העמוד