חדש בחלל מס' 97 - 27 ביולי 2017

 
חדש בחלל מס' 97  -    27  ביולי  2017 
 
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

אדם בחלל

 

לווין התצפית המתקדם OPTSAT3000, המיועד לשימוש משרד הביטחון האיטלקי והלווין לניטור חקלאי וחקר הסביבה "ונוס" שנבנה עבור סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה וסוכנות החלל הצרפתית CNES, פותחו ונבנו בתעשייה האווירית וישוגרו לחלל יחדיו ב- 2.8.17 (04:58 זמן ישראל) על גבי המשגר האירופאי Vega של חברת Arianespace מאתר השיגור קורו, שבגינאה הצרפתית.

 

ארגון מצפה הירח הבינלאומי (ILOA) ויצרנית מערכות החלל מון אקספרס הודיעו על שיתוף פעולה למסירת מצפה הכוכבים הבינלאומי הראשון לקוטב הדרומי של הירח ב -2019 (ILO-1). מצפה הכוכבים האסטרופיזי ותחנת המחקר ILO-1 יהיה הטלסקופ הראשון בעולם שיצלם את גלקסיית שביל החלב ויערוך תצפיות אסטרופיזיות בינלאומיות כמו גם יבצע תקשורת מפני השטח הירחי.

 

אילון מאסק, מייסד ומנכ"ל חברת החלל ספייס אקס, הודיע כי חללית הדרגון 2 של החברה, אותה היא מפתחת כדי לשגר אסטרונאוטים של נאס"א לתחנת החלל הבינלאומית החל מהשנה הבאה, לא תוכל לנחות באופן ממונע על מנחת קרקעי, כפי שתוכנן עד כה. במקום זאת, היא תנחת כמו קפסולות חלל מסורתיות על ידי מצנחים בלב ים. 
משמעות ההחלטה היא, שככל הנראה, ספייס אקס תבטל את התוכנית עליה הכריזה בשנה שעברה, לשגר חללית דרגון לא מאוישת לנחיתה על מאדים.

 

כיום לאסטרונאוטים בנאס"א יש שני סוגים של חליפות חלל: חליפה כתומה שמיועדת לשהייה בתוך החללית, ואותה לובשים בעיקר בזמן ההמראה והנחיתה. הצבע הכתום נבחר כדי שיהיה קל לזהות את האסטרונאוטים במקרה חירום בזמן ההמראה או הנחיתה. חליפה זוֹ שוקלת הרבה פחות מחליפת החלל הלבנה, ואינה יכולה להגן על האסטרונאוטים מחוץ לחללית. עם זאת, היא מווסֶתת את לחץ האוויר ומספקת חַמצן לנשימה. 

 

על אף הרצון להפסיק את השימוש במנועים לשיגור חלליות, תרכוש ארה"ב השנה מספר שיא של מנועים רוסיים. על פי הודעה רוסית, תרכוש השנה ארה"ב 11 מנועי  RD-180 עבור משגרי האטלס 5 ו - 4 מנועי   RD-181 עבור משגר ה Antares.
חברת Blue Origin האמריקאית מפתחת מנוע שיחליף את המנועים הרוסיים משנת 2011 תחל בניסויי שיגור בשנת 2019.

 

סטודנטים מאוניברסיטת מוסקבה פיתחו טכנולוגיה שאמורה לאסוף "זבל חלל" שמקיף את כדור הארץ ומסכן לוויינים. הלוויין הניסיוני שוגר ב - 14 ביולי במשגר Soyuz עם 73 לוויינים אחרים והוא מצויד ברפלקטור ממתכת שאמור להאט את השברים שפוגעים בו.

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

האסטרואידים הטרויאנים של מאדים, אשר נעים על מסלולו ההיקפי סביב השמש, שונים מאלו שניתן למצוא בחגורת האסטרואידים שבין מאדים לצדק. מדענים ממכון ויצמן וממצפה הכוכבים ניס שבצרפת מציעים מקור חדש וייחודי לאסטרואידים אלו – ומדגימים כיצד, בסבירות גבוהה, הם נוצרו כתוצאה מהתנגשות ענק במאדים.

 

חוקרים שהתבססו על מידע מהגשושית ההודית צ'אנדריאן 1, גילו כמות גבוהה יחסית של מים במשקעים געשיים בירח, מה שמצביע על כך שמעמקיו מכילים הרבה יותר מים משמקובל היה לחשוב. האם התגלית החדשה תסייע למשימות מאוישות עתידיות על הירח?

 

 

עודכנה המצגת מתארת כלי טייס יוצאי דופן
 
 למצגת 
 אלון מאסק וספייס איקס 
המצגת מתארת את היזם המופלא ואת תוכניותיו
 
 למצגת 

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 
עבור לתוכן העמוד