חדש בחלל מס' 98 - 10 אוגוסט 2017

 
חדש בחלל מס' 98  -    10  באוגוסט  2017 
 
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

אדם בחלל

 

שני לווייני תצפית,  OPTSAT3000 ו"ונוס", שפותחו ונבנו בתעשייה האווירית, שוגרו בהצלחה. זהו שיגור כפול ראשון מסוגו של לוויינים ישראלים על גבי המשגר האירופאי Vega של חברת Arianespace מאתר השיגור קורו, שבגינאה הצרפתית. הלוויין OPTSAT3000 הינו לוויין תצפית מתקדם המיועד לשימוש משרד הביטחון האיטלקי. "ונוס" הינו לוויין לניטור חקלאי וחקר הסביבה שנבנה עבור סוכנות החלל הישראלית וסוכנות החלל הצרפתית CNES.

 

איראן חנכה את מרכז החלל על שם חומייני בשיגור טיל הסימורג. מדובר בדגם משופר עם שלושה שלבים - שני שלבים של דלק נוזלי ושלב שלישי של דלק מוצק. הסימורג הוצג לראשונה בשנת 2010 ובמהלך 2016 בוצע בו שיגור אך איראן מעולם לא דיווחה עליו. השיגור שנערך בסוף יולי 2017 לא כלל ככל הידוע לוויין ונכשל כמה עשרות שניות לאחר תחילתו. גם בכישלון הניסוי לא הודו האיראנים.   

 

הסכם שיתוף הפעולה בין רוסיה וסין ייחתם בסתיו 2017. ההסכם יכלול את התחומים הבאים:  חקר הירח והחלל החיצון, פיתוח כלים לשיגור לחלל ופיתוח תשתיות קרקעיות, רכיבי ציוד וחומרים ועיבוד מידע מחישה מרחוק
 

 

קיוריוסיטי, הכינוי שניתן לרכב השטח שהונחת על המאדים, הוא הרכב המשוכלל והכבד ביותר שנשלח אי פעם לכוכב הלכת האדום. הרובר מצויד במערכת מתקדמת ביותר של מכשור מדעי, שהופך אותו למעבדה לכל דבר. בין היתר, מותקן בתוכו תנור מיוחד, שדגימות שנקדחות מסלעים מחוממות בו לטמפרטורה של כ-1000 מעלות צלזיוס, בה נפלטים גזים מתוך הדגימות, שמהם ניתן ללמוד על ההרכב הכימי של הסלעים. בנוסף, לרובר יש לייזר שמאפשר לו לאייד סלעים וללמוד את הרכבם מרחוק.

 

הלווין מאפשר שילוב של שלושה מאפיינים. הראשון 12 אורכי גל צרים בתחום הנראה והאינפרה אדום הקרוב. המאפיין השני הוא הרזולוציה – כושר הפרדה קרקעי מאוד גבוה של 5.3 מטר, השלישי: חזרה לאותה נקודה על פני כדור הארץ אחת ליומיים. המיוחד הוא שאנחנו תמיד מגיעים לאותה נקודת תצפית על אתרים על פני כדור הארץ באותה זוית ראיה. 

 

התעשייה האווירית וחברת  Honeywell Aerospace חתמו על מזכר הבנות לפיתוח רכיבים המגינים על מערכות מבוססות GPS מפני חסימה.  כיום ניתן לשבש את פעילותן של מערכות רבות אשר מבוססות על קליטת שידורי GPS על ידי משדרים בעוצמות נמוכות למדי. חסימות כאלה משבשות את פעילות המערכות ועלולות לגרום לנזקים רציניים. הפרויקט המשותף ישלב טכנולוגיה שפותחה בתע"א (ADA) במערכות GPS שפותחו על ידי  Honeywell Aerospace

 

חברת סטרטאפ אוסטרלית Neumann Space מפתחת מנוע יוני שיקרא Neumann Drive המבוסס על חימום מתכות שחלקן נמצא בפסולת חלל. המתכות יחוממו עד לטמפרטורה בה החומר עובר יוניזציה. ואז הוא מוזרם לחלל ויוצר דחף. המנוע החדיש ישוגר לניסויים בתחנת החלל הבינלאומית בשנת 2019 ומתוכנן לצאת לשוק ב 2020-2022, לשימוש בלוויינים קטנים

 

 חברת Astrobotic האמריקאית הודיעה על כוונתה לשגר את הנחתת  Lunar Lander  באמצעות משגר Atlas 5 בשנת 2019, הנחתת מיועדת לשאת מטע"דים מסחריים שונים. במשימה הראשונה מתוכנן לשאת לירח מטע"דים במשקל של של 35 ק"ג, בהמשך תוכל הנחתת לשאת משקלים גדולים יותר עד 265 ק"ג. חברת Astrobotic השתתפה בתחרות Lunar X Prize של גוגל,  אולם בשנה שעברה פרשה מהתחרות.

 

טיל ה Momo שגובהו 10 מטרים פותח על ידי חברת סטרטאפ יפנית  בשם  Interstellar Technologies Inc  שגייסה כסף בגיוס המונים. הטיל נועד להוזיל את עלויות השיגור לחלל ולהתחרות בחברת  SpaceX האמריקאית. בניסוי שנערך בסוף חודש יולי לא הצליח הטיל להגיע לגובה 100 ק"מ.

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

חוקרים זיהו אותות שעשויים להצביע על קיומו של ירח ענק בגודל של נפטון, המקיף כוכב לכת חוץ-שמשי בגודל של צדק, במרחק של 4,000 שנות אור מאיתנו. החוקרים מדגישים שהזיהוי אינו וודאי, והם יבצעו בקרוב תצפיות עוקבות באמצעות טלסקופ החלל האבל כדי לאשש את דבר קיומו. הזיהוי האפשרי נעשה במסגרת פרויקט HEK (ראשי תיבות של Hunt for Exomoons with Kepler), שהוא שיתוף הפעולה המדעי הראשון שמיועד לחיפוש אחר ירחים חוץ-שמשיים.

 

המטוס יטוס במהירות 700 קמ"ש והצל בערך 2,300 קמ"ש באיזור שבו נמתין לו. ואולם מכיוון שהמטוסים יחצו את הצל במרחק של כמאה ק"מ זה מזה תהיה חפיפה של 20-10 שניות שבהם שני המטוסים יהיו בשני הצדדים של הצל, כל מטוס יקבל כמעט ארבע דקות של ליקוי מלא, ועם החפיפה ביניהם יהיו לנו בערך שבע וחצי דקות בין שני המטוסים.  בכל מטוס יותקנו שתי מצלמות, האחת באור רגיל, למעשה בתדר הירוק והשנייה באור תת-אדום (5-3 מיקרון). שתיהן יצלמו ברזולוציה גבוהה בתדירות של 30 פעם בשנייה.

 

 

עודכנה המצגת מתארת כלי טייס יוצאי דופן
 
  למצגת  
 אלון מאסק וספייס איקס 
המצגת מתארת את היזם המופלא ואת תוכניותיו
 
  למצגת  

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 

עבור לתוכן העמוד