חדש בחלל מס' 114 - 26 באפריל 2018


 
חדש בחלל מס' 114  -  26 באפריל  2018 
 
חדש בחלל הוא ידיעון משותף ש ל מכון פישר למחקר אסטרטגי אויר וחלל ו אתר הידען .
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

אדם בחלל

 

חליפה ייחודית להגנה על אסטרונאוטים מפני קרינת חלל שפותחה על ידי חברת Stemrad מישראל, תשוגר לחלל כחלק מהניסויים וההכנות למסע למאדים כשהיא נושאת דגל ישראל. סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע חתמה על הסכם עם נאס"א לשיגור החליפה בטיסת הניסוי לחלל העמוק כחלק מבדיקת היתכנות למסע למאדים.

 

בימים אלו מתקיימת באיטליה סדנה משותפת לסוכנות החלל האיטלקית (ASI) ולסוכנות החלל הישראלית במשרד המדע, לקידום התחום וללמידה הדדית. אחת המטרות של הסדנה היא לסלול את הדרך לקראת תכנית משותפות בין המדינות ולעודד מוסדות מחקר ישראליים ואיטלקיים לפיתוח קשרים אקדמיים ומחקרים משותפים בתחום.

 

לאחר שיתייצב במסלולו המיועד, בעוד כחודשיים, יחפש הטלסקופ כוכבי לכת החולפים לפני הכוכבים שלהם. לאחר מכן הוא ישתמש בטכניקה זו כדי לזהות כוכבי לכת קרובים יחסית לכדור הארץ שניתן יהיה לחקור באמצעות טלסקופים עתידיים כגון טלסקופ החלל ג'יימס ווב.

 

ג 'ים בריידנסטיין נכנס השבוע רשמית לתפקידו כמנהל ה-13 של נאס"א לאחר שביום שני הושבע לכהונתו זו על ידי סגן נשיא ארה"ב מייק פנס במטה הסוכנות בוושינגטון.
לבחירה היו חבלי לידה קשים, ונערכו לו שימועים במשך שמונה חודשים. הבחירה עברה בהצבעה על חודו של קול – 50 לעומת 49.  בכך נשברה מסורת, ראשי נאס"א הקודמים נבחרו פה אחד על ידי סנטורים משתי המפלגות, 

 

מאדים הוא בית קברות לחלליות. מתוך 38 נסיונות נחיתה רק 19 הסתיימו בהצלחה. כל שאר החלליות או שהתרסקו על הקרקע בגלל תקלה בשלב ההמראה, או שאבדו בדרך וחלפו על מאדים, ומרביתם התרסקו על מאדים.
MARS 96 היתה חללית רוסית מתקדמת שתוכננה להיכנס למסלול הקפה ולהנחית נחתת ושני גלאים שיחקרו את תת הקרקע במאדים. תקלה במשגר הפרוטון גרמה לחללית ליפול חזרה לכדור הארץ ולהתרסק בדרום אמריקה.

 

גיל המתנדבים נע בין 17 ל 67. מתוך המתנדבים יבחרו 4 אנשים שיוכשרו במשך 3 שנים להיות אסטרונאוטים. ההכשרה תכלול ביקור במתקנים שונים בחו"ל וטיסה לתחנת החלל הבינלאומית  לביצוע משימות מחקר.

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

צוות בינלאומי של חוקרים, מאוניברסיטת המדינה של וושינגטון, חקרו את הפינה היבשה ביותר של מדבר אטקמה באמריקה הדרומית, אזור שלא ירדו בו גשמים מזה עשורים. המדענים חשפו כי אפילו המדבר המאוד יבש הזה יכול לספק סביבה הראויה למשכנם של מיקרואורגניזמים. החוקרים מצאו כי חיידק מזן מסוים מסוגל לחיות בקרקע, ולהפוך אפילו לדייר קבע למשך עשרות שנים, מבלי להשתמש במים, ואז להיות מופעל מחדש ולהתרבות בעת גשמים.

 

הקוטב הצפוני של אנסלדוס שונה לחלוטין מהקוטב הדרומי. יש בו מכתשים רבים, לא מצויים בו הערוצים (grooves) המסיביים שיש בקוטב הדרומי ולא נצפו שום התפרצויות של גייזרים. המכתשים עצמם הם קטנים, עשרות קילומטרים לכול היותר, ורובם אף הרבה פחות. מכתשים אלה רדודים, אין מביניהם כאלה שעומקם מאות מטרים ויותר. עומקם הממוצע הוא עשרות מטרים וחסרים הם את התבליט ההררי שבמרכזם של רבים ממכתשי הירח וגופים אחרים במערכת השמש.

 

 

עודכנה המצגת מתארת כלי טייס יוצאי דופן
 
 למצגת 
 אלון מאסק וספייס איקס 
המצגת מתארת את היזם המופלא ואת תוכניותיו
 
 למצגת 

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 
עבור לתוכן העמוד