חדש בחלל מס' 115 - 13 מאי 2018

 
חדש בחלל מס' 115  -  13 במאי  2018 
 
חדש בחלל הוא ידיעון משותף ש ל מכון פישר למחקר אסטרטגי אויר וחלל ו אתר הידען .
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

אדם בחלל

 

לוויין  Insite שעלותו הגיעה לביליון דולר שוגר בעזרת משגר אטלס 5 והחל עושה דרכו למאדים.  הלוויין ינחית על המאדים מכשור מיוחד שנועד לחקור את מעמקי המאדים. הנחיתה מתוכננת ל 3 בנובמבר 2018 באתר Elysium Planitia אשר נמצא ליד קו המשווה של מאדים.
 
 

 

המשגר הניסיוני מונע על ידי 3 שלבים והוא מיועד להעלות לחלל מטען של כ 150 ק"ג.גובה המשגר 9 וחצי מטר, קוטרו חצי מטר ומשקלו 2600 ק"ג. סוכנות החלל היפנית מתכננת לבצע בעזרת המשגר ניסויים שונים ולהנגיש את הטכנולוגיה שפיתחה לצרכים שונים

 

לאחר סדרת ניסויים מוצלחים בוחנת נאס"א אפשרות שימוש בכור אטומי קטן, בהספק של 1-10 קילו-וואט למשימה על הירח באמצע העשור הבא.  הפרויקט הניסיוני נקרא Kilowatt Reactor Using Stirling Technology .

 

Blue Origin שיגרה לראשונה לטיסת ניסוי על גבול החלל את רכב החלל התיירותי שלה  New Shepard.
הטיסה נמשכה 10 דקות ובמהלכה הגיע החללית לגובה של 107 ק"מ. מנוע השיגור הונחת אנכית בקירבת אתר השיגור והחללית הונחתה בעזרת מצנחים
קישור לסרטון 

 

המשגר Long March 8  אשר מיועד לשאת מטענים במשקל 4.5 טון לחלל לגובה של 700 ק"מ, יכלול טכנולוגיה דומה לזו שקיימת בפלקון 9 המאפשרת הנחתה של המנוע לשימוש חוזר. ניסויי שיגור צפויים להתחיל ב 2020.

 

"היינו יכולים להיות במאדים כבר מזמן." כך אמר טל ענבר, ראש המרכז לחקר החלל והכטב"ם במכון פישר במסגרת כנס שכותרתו "קיימות, חיים והחלל החיצון – עתיד המין האנושי והמסע למאדים" שהתקיים בבית הספר לקיימות במרכז הבינתחומי הרצליה . ענבר עסק בהרצאתו שכותרתה "פלישה למאדים – התוכניות המתהוות לכוכב הלכת האדום" בתכנוני העבר ובתכנונים הנוכחיים של שיגור מאוייש למאדים.

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

ב-19 בדצמבר 2013 שוגר טלסקופ חלל "גאיה" של סוכנות החלל האירופאית (ESA) לאחת המשימות השאפתניות ביותר אי פעם. במהלך המשימה המתוכננת בת חמש שנים, מיפה טלסקופ החלל הזה מעל מיליארד כוכבים, כוכבי לכת, כוכבי שביט, אסטרואידים וקוואזרים כדי ליצור את הקטלוג התלת ממדי הגדול והמדויק ביותר של שביל החלב.

 

מדענים מסכימים שהשמש תמות בערך בעוד 5 מיליארד שנה אבל הם לא היו בטוחים מה יקרה הלאה-עד עכשיו. צוות של אסטרונומים בין-לאומיים מנבא שהשמש תהפוך לענק אדום שיותיר מאחוריו טבעת מסיבית של גז כוכבי ואבק מוארים, תופעה הידועה בשם ערפילית פלנטרית

 

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 
עבור לתוכן העמוד