חדש בחלל מס' 119 - 12 ביולי 2018

 
חדש בחלל מס' 119  -  12 ביולי  2018 
 
חדש בחלל הוא ידיעון משותף ש ל מכון פישר למחקר אסטרטגי אויר וחלל ו אתר הידען .
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

אדם בחלל

 

Long March 9  אותו מפתחת סין יהיה משגר  כבד בקוטר של 10 מטר, הוא יתנשא לגובה של 93 מטר ומשקלו יהיה כ - 4000 טון. למשגר יהיה כוח דחף של 6000 טון והוא יוכל להרים למסלול נמוך כ 140 טון ו 50 טון לשיגור שיגיע לירח. השלב הראשון של המנוע יורכב מ 4 מאיצים בקוטר של 5 מטר שיתאימו גם ל Long March 5 המשגר הגדול ביותר של סין כיום. ה Long March 9 מיועד להגיע לירח בתחילת עשור שנות ה - 30.
סין עוסקת בפיתוח יכולות של שימוש חוזר במנועי המשגר אבל לא ברור אם  מנועי Long March 9 יאפשרו שימוש חוזר.

 

שיגור שני של MOMO 2 נכשל. שניות לאחר השיגור המשגר נפל על מתקן השיגור. בפיצוצים שגרם המשגר לא היו נפגעים. המשגר 2 MONO פותח על ידי סטרטאפ יפני במטרה לייצר משגר קטן וזול לשיגור חלליות קטנות. גובהו 10 מטר.

 

הודו ביצעה ניסוי מוצלח של הדגמת טכנולוגית הצלת צוות בשיגור Crew Escape System
מודול החילוץ מופרד מהמשגר וצונח בעזרת 2 מצנחים
 

 

חברת Virgin Galactic  אשר מפתחת כלי שיגור לתיירות חלל חתמה על הסכם מסגרת עם חברה איטלקית ועם סוכנות החלל האיטלקית. במסגרת ההסכם יתכננו האיטלקים שימוש בשדה תעופה בדרום איטליה לשיגור SpaceShipTwo

 

סכום חצי שנתי של שיגורים מוצלחים  לחלל:   סין - 18 ,  ארה"ב - 17 ,  סה"כ  -  53   קרא עוד

 

החללית העתידיות שיטוסו הרחק מעבר למסלול כדור הארץ לא תוכלנה לשגר את האשפה שלהן בחלליות מטען ריקות. לפיכך פונה נאס"א לתעשייה בארה"ב כדי שזו תקדם את הטכנולוגיה לדחיסת אשפה ותפתח מערכות לעיבוד ושימוש בחומרים שבאשפה. הקול הקורא הוצא באמצעות מחלקת שותפויות חלל – הדור הבא (NextSTEP) של הסוכנות תחת הסעיף: לוגיסטיקה – הפחתת נפח הפסולת בחלל על ידי דחיסה ומערכות עיבוד.

 

שיגור הלוויינים נעשה במשגר Long March -2C/SMA . לוויין תצפית אחד נבנה על ידי הסינים והשני על ידי הפקיסטנים בסיוע של דרום אפריקה. הלוויינים נועדו למגוון שימושים אזרחיים. הם ימצאו בגובה של כ 600 ק"מ.

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

נאס"א הודיע שלנוכח ירידת כמות הדלק בטלסקופ החלל קפלר הופסקו התצפיות והטלסקופ ישדר לכה"א את המידע שנאסף בזמן האחרון.  לאחר העברת המידע ימשכו התצפיות עד שיגמר הדלק דבר שצפוי בחודשים הקרובים.  

 

מאז איתרו האסטרונומים לראשונה את העצם המוזר דמוי סיגר המכונה   Oumuamua בשמים, הם התווכחו ביניהם מה זה בדיוק. ההצעות כללו אסטרואיד, כוכב שביט ואפילו חללית חייזרית. מחקר חדש שפורסם בכתב העת נייצ'ר טוען כי מדובר בכוכב שביט אבל שביט יוצא דופן.
 

 

מערכת אטא קארינה הנמצאת כ-7,500 שנות אור בכיוון קבוצת הכוכבים הדרומית קארינה היתה ידועה בשל התפרצותה במאה ה-19 שגרמה לה להיות הכוכב השני בבהירותו בשמים לפרק זמן קצר. היא גם מוקפת בערפילית של חומר המתפשט כתוצאה מההתפרצות אך הסיבה להתפרצות זו מובנת רק בקושי. המערכת מכילה זוג כוכבים מסיביים האחד כבד פי 90 מהשמש והשני פי 30, המקיפים זה את זה במסלול אליפטי המביא אותם קרוב מאוד זה לזה – מרחק של כ-225 מיליון ק"מ

 

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 
עבור לתוכן העמוד