חדש בחלל מס' 120 - 2 באוגוסט 2018

 
חדש בחלל מס' 120  -   2 באוגוסט  2018 
 
חדש בחלל הוא ידיעון משותף ש ל מכון פישר למחקר אסטרטגי אויר וחלל ו אתר הידען .
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

אדם בחלל

 

הלוויין ששוגר על ידי נאס"א באפריל סיים את הבדיקות וההכנות בעיכוב של חודש ומתחיל לחפש אחר פלנטות מחוץ למערכת השמש. תוצאות ראשונות של הסריקות יתקבלו ב 8 באוגוסט. הלוויין מתוכנן לפעול שנתיים, בשנה הראשונה יסרוק את החצי הדרומי של השמים ובשנה השנייה את החצי הצפוני.

 

הגשושית היפנית יבוסה2 הגיע לאסטרואיד Ryugu ב 27 ביוני ונעצרה במרחק של 20 ק"מ. לאחר סיום ההכנות התקרבה הגשושית למרחק של 6 ק"מ מהאסטרואיד והעבירה צילומים באיכות גבוהה. בצילום המצורף כל פיקסל מכסה 60 ס"מ. הגשושית נשלחה למשימת מחקר של האסטרואיד אשר כוללת איסוף דגימה מהאסטרואיד והבאתה לארץ

 

סטרטאפ אמריקאי ישגר בשנה הבאה לוויין נסיוני (16 יחידות של Cubesat) לבדיקת מנוע פלסמה המונע על ידי מים. המנוע מיועד ללווינים במשקל של 500-1000 ק"ג.

 

חוקרים איטלקים שהשתמשו במכ"ם Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionosphere Sounding – MARSIS המותקן על החללית מארס אקספרס של סוכנות החלל האירופית, זיהו אגם של מים נוזליים המשתרע על שטח ברוחב של 20 ק"מ בעומק של כקילומטר וחצי מתחת לשכבת הקרח

 

חוקרים גילו לאחרונה 12 ירחים שלא היו ידועים עד כה המקיפים את כוכב הלכת צדק, 11 מהם רגילים ואחד כונה על ידי האסטרונומים "מוזר" עקב מסלולו המוטה וחוצה מסלוליהם של ירחים קטנים הנעים מולו. התגלית מעמידה את מספר הירחים של כוכב הלכת הגדול במערכת השמש על 79, יותר מכל כוכב לכת אחר במערכת השמש.

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

תורת היחסות הכללית של איינשטיין מלמדת אותנו שהיקום הוא מקום דינאמי מאוד. לא רק העצמים שנמצאים בתוכו, אלא גם המארג של מרחב הזמן עצמו. כשהאבל מדד לראשונה שהיקום מתרחב ואף מאיץ את התרחבותו, נפתחה השאלה מה למעשה מסביר תופעה זו?

 

חלקיק נייטרינו המכונה IceCube-170922A, שהתגלה ב-22 בספטמבר 2017 במעבה הקרח באנטארקטיקה, שלח את חוקרי IceCube, לחיפוש קדחתני אחר מוצאו ביקום. התשובה נמצאה על ידי טלסקופ החלל של נאסא "פרמי" (NASA's Fermi Gamma-ray Space Telescope), שזיהה קרינת גמא מאותו המקור שממנו הגיע הנייטרינו – חור שחור על-מסיבי מסוג בלאזר שסילון הקרינה שלו מופנה לכיוון כדור הארץ במרחק 3.7 מיליארד שנות אור מכדור הארץ במרכזה של גלקסיה פעילה.

 

הניסיונות לקבוע את קבוע האבל לא תאמו אחד את השני. חוקרים מ-MIT ואוניברסיטת הארוורד הציעו דרך  חדשה להעריך את קבוע האבל באופן מדויק יותר. בעזרת גלי הכבידה הנפלטים ממיזוג כוכב נייטרונים וחור שחור. השיטה חדשה תוכל לקבוע בדיוק גבוה את ערכו של קבוע האבל ואולי את עתידו של היקום – האם הוא צפוי לקרוס אל תוך עצמו או להתפשט לעד. 

 

ליקויי לבנה או ליקויי ירח, כל אחד לפי הרובד הלשוני המקובל עליו, אינם נדירים, בכל שנה יש ליקויים, וההמתנה לליקויים מלאים אינה ארוכה יותר משנתיים או שלוש. אבל הליקוי שנראה בלילה שבין שישי לשבת (27-28 ביולי 2018) מיוחד בכך שזה הליקוי הארוך ביותר במאה ה-21.

 


 

הרצאה של אלוף (מיל) אמיר אשל - בכנס ביטוח חיים ופנסיוני 2018
על היכולות המבצעיות והאחרות  ועל התרבות והערכים של חיל האוויר הישראלי
צפה עכשיו

 

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 
עבור לתוכן העמוד