חדש בחלל מספר 2 - 10 בספטמבר 2013


חדש בחלל מספר 2 -  10 בספטמבר 2013 
 
חדש בחלל   מופק אחת לשבועיים במשותף על ידי מכון פישר למחקר אסטרטגי אויר וחלל
 

אדם בחלל 
עמוס 4 שוגר מקזחסטן – הלווין נפרד מהטיל בהצלחה והוא מקיים תקשורת עם תחנת הקרקע
טיל מדגם "Zenit-2SB" ועליו לווין התקשורת הישראלי עמוס-4 שוגר ממרכז השיגור בייקונור בקחסטן, בדיוק בזמן שנקבע מראש. השיגור בוצע על יד י חטיבת השיגורים הקרקעיים של חברת Sea Launch. כשש שעות לאחר השיגור נפרד הלווין מהשלב העליון של הטיל.
עם תום השיגור, ממשיך הלוויין במסעו במשך כשבועיים נוספים אל נקודת השמיים 67.25 מעלות מזרח בגובה של כ 36,000 ק"מ. הלוויין יפעל בנקודת שמיים זו במשך מספר חודשים, בהם, בין היתר, ייבדקו המערכות השונות (In Orbit Tests). לאחר מכן יעבור הלווין לנקודת השמיים 65 מעלות מזרח בה ימשיך בפעילותו המסחרית.
 
קרא עוד
 
מכון פישר ישתתף בקונגרס האסטרונאוטיקה הבינלאומי בבייג'ין
ארבעה מאמרים יוצגו על ידי ראש המרכז לחקר החלל במכון, מתוך שישה שיוצגו על ידי דוברים ישראליים. הכינוס של הפדרציה הבינלאומית לאסטרונאוטיקה נחשב למרכזי והחשוב מכינוסי החלל בעולם, ומושך אליו כשלושת אלפי משתתפים מרחבי העולם. במהלך הכינוס הקרוב, צפוי מכון פישר להתקבל כחבר מן המניין בפדרציה הבינלאומית לאסטרונאוטיקה, ארגון המאגד סוכנויות חלל, תעשיות חלל וארגונים הקשורים לתחום. המכון יצטרף לחברים הישראליים האחרים בפדרציה לאסטרונאוטיקה - האגודה הישראלית למדעי התעופה והחלל, סוכנות החלל הישראלית, התעשייה האווירית וחברת רפאל.
הכנס השנתי של הפדרציה יערך בשנת 2015 בירושלים.
קרא עוד
 
שוגר לווין תקשורת משותף לחברת Eutelsat וקטאר
הלווין נבנה על ידי ההודים ושוגר בטיל אריאן 5 .
הלווין שוקל 6.3 טון והוא ימוקם במסלול גאוסטציונרי בנקודה 25.5 מזרח ויכסה את המזרח התיכון צפון אפריקה ומרכז אסיה. הלווין   EUTELSAT 25B/Es'hail 1 פועל בתחום Ku והוא יעביר שידורי טלויזיה ותקשורת ויספק שרותים ממשלתיים.
קרא עוד
 
כך נראה כדור הארץ ממצלמה על זנב החללית הפרטית SpaceShip Two
בשבוע שעבר ערכה וירג'ין גלקטיק ניסוי מוצלח לחללית ספייס שיפ 2 (SpaceShipTwo). בניסוי הוצתה רקטת האצה במהירות על-קולית שסייעה לחללית לצבור מהירות לקראת יציאה לחלל.
בטיסה הפעם הגיעה החללית רק לגובה 69 אלף רגל – כלומר כ-21 קילומטרים, אך גם בגובה זה כבר השמים שחורים וכדור הארץ מתחיל להיראות מעוגל. 
קרא עוד
 
אנשי הצוות ה-36 של תחנת החלל הבינלאומית ישובו ביום רביעי לכדור הארץ
חללית מטען פרטית חדשה של חברת אורביטל סיינסס מחכה באי וואלופס לשיגורה ב-17 בספטמבר שלושת חברי הצוות ה-36 של תחנת החלל הבינלאומית מתכוננים לשובם הביתה ביום רביעי 11 בספטמבר. במקביל, ספינת מטען יפנית עזבה את תחנת החלל ביום רביעי ובשבת היא רוסקה מעל האוקיאנוס השקט. בינתיים, ששת החברים שבתחנה ממשיכים להתמקד בביצוע ניסויים מדעיים ותחזוקת התחנה.
קרא עוד
 
החללית LADEE המריאה בהצלחה מוירג'יניה* שובל האש נראה היטב בניו יורק ובוושינגטון
שליח אתר universe today מדווח ממרכז השיגורים באי וואלופס * "זה היה שיגור מושלם" אמר סגן מנהל נאס"א ג'ון גרונספלד בתדרוך לעיתונאים לאחר השיגור באי וואלופס. "LADEE תסייע לנו לחשוף את המיסתורין של אטמוספירת הירח." 
קרא עוד
 
ההיסטוריה של תכנית מרקורי – התוכנית המאויישת המסודרת הראשונה של נאס"א בדרך לנחיתה על הירח
פרק נוסף בסדרה על ראשית עידן החלל במסגרת תכניותיה של ארה"ב להנחית אדם על הירח, סדרת חלליות מרקורי, היתה הסדרה המאוישת הראשונה שנוסתה בתנאי חלל. הזמן בו שהו בחלל היה אופייני לטיסות אלה. חלליות אלו שהו בחלל זמן קצר שנע בין רבע שעה ל-34 שעות. 
קרא עוד
 
פרסום ראשון בעברית: איראן חשפה תוכניות החללית המאוישת
החוקרים, לילה חאלג'דה ומהרן שאמס מסרו במצגת שלהם כי החללית תוכל לשאת 1-3 אנשים למסלול נמוך למשך מספר שעות. החללית מורכבת ממספר מודולים ובהן קפסולה מאוישת ומודול הנחתה. האיראנים טוענים כי מדובר בחללית החסכונית ביותר שתוכננה עד כה. 
קרא עוד
 
ארה"ב שיגרה לחלל לוויין ריגול
An unmanned Delta 4-Heavy rocket lifted off the pad at California's Vandenberg Air Force Base at 2:03 p.m. EDT (1803 GMT) Wednesday, carrying a classified payload to a polar orbit for the U.S. National Reconnaissance Office (NRO).
קרא עוד
 
תחרות סטודנטים לסיוע במשימת טיסה מאוישת למאדים
A private manned Mars mission may get some help from students on its way to the launch pad in 2018.
A newly announced contest asks students to propose design concepts for the Inspiration Mars mission, a private effort that aims to launch two astronauts on a flyby of the Red Planet in January 2018.
קרא עוד
 
מהנדס לשעבר מנאס"א מציע קבורה בחלל תמורת 2,000 דולר
מהנדס לשעבר בסוכנות החלל האמריקאית נאס"א וחברת הסטארט אפ החדשה שלו - אליסיום ספייס (Elysium Space), מציעים קבורה בחלל תמורת 2,000 דולר. כך מדווח אתר National Monitor. פירוש המילה "אליסיום" ביוונית הוא "החיים שלאחר המוות".
קרא עוד
 
איראן הודיעה על כוונתה לשגר בעל חיים נוסף לחלל במהלך אוקטובר
דיווח רשמי באתר סוכנות החלל האיראנית ציין כי הכוונה לשגר בעל חיים (ככל הנראה קופיף) נוסף אל שולי החלל, אך בשונה מאירועים דומים בעבר, השיגור יעשה באמצעות טיל המונע בדלק נוזלי, דבר שיקטין את התאוצה של הטיל ושל התא ובו הנוסע. בעבר שיגרה איראן קופיפים לשולי החלל באמצעות רקטות המונעות בדלק מוצק, עובדה שגרמה לעומס רב מאוד על החיה ששוגרה, ולפחות במקרה ידוע אחד גרמה למותו של הקוף.
קרא עוד
 
שילוב ישראלי בחלל
חברת אימאג'סאט אינטרנשיונל (Imagesat International) המפעילה את לווייני הצילום המסחריים ארוס A ו- B, ביצעה חליפה של הלוויין ארוס B מעל אתר השיגור של המשגר "זניט", בקוסמודרום בייקונור שבקזחסטאן.
קרא עוד
 
אסטרונומיה ואסטרופיסיקה 
‫הענן לחור השחור: אני אאכיל אותך אבק / מייקל מויר‬
מופע הזיקוקים הטוב ביותר הקיץ יתרחש אולי במרכז הגלקסיה, היו אסטרונומים שצפו זאת מראש. החל מן הקיץ הזה, אולי ממש עכשיו, יתחיל ענן גדול של גז ואבק, שאולי טומן בחובו גם כוכב, להתיז ניצוצות ממש באמצע שביל החלב, שם מצוי חור שחור על-מסיבי. הזיקוקים השמימיים שייווצרו אמורים לגלות הרבה על אותה ליבה מסתורית שבמרכז הגלקסיה,
קרא עוד
 
הרוחות הכוכביות החובטות במערכת השמש שלנו שינו כיוון
מדענים המעורבים במשימת IBEX) Interstellar Boundary Explorer) של נאס"א החוקרת את הגבול שבין מערכת השמש לחלל הבינכוכבי גילו כי החלקיקים הזורמים למערכת השמש מהחלל הבין־כוכבי שינו את כיוונם במהלך ארבעים השנים האחרונות.

הממצא מסייע למדענים למפות את המיקום שלנו בתוך גלקסיית שביל החלב, והוא חיוני להבנת מקומנו ביקום לאורך קנה המידה העצום של הזמן – מהיכן הגענו, היכן אנו נמצאים כרגע, ולאן אנחנו הולכים במסע שלנו בתוך הגלקסיה.
קרא עוד
 
מחקר שבחן צילומים של טלסקופ החלל האבל: הגלקסיות קיבלו את צורתן ה"בוגרת" לפני 11.5 מיליארד שנים
"גילוי הגלקסיות הללו כל כך רחוק בזמן הוא גילוי משמעותי" אומרת החוקרת הראשית לי. חקר האבולוציה והאנטומיה של גלקסיות, באמצעות טלסקופ החלל האבל איפשר לצוות בין־לאומי בראשות החוקרים בומי לי ומאורו ג'יבליסקו מאוניברסיטת מסצ'וסטס לגלות גלקסיות שנראות בוגרות, הרבה יותר מוקדם מאשר היה ידוע עד כה – לפני 11.5 מיליארד שנים, כאשר היקום היה רק.
קרא עוד
 
הצצה לעתיד מערכת השמש: התגלה כוכב דומה לשמש אך כפול בגילו; יתכן שמקיפים אותו כוכבי לכת סלעיים
צוות בינלאומי של אסטרונומים בראשות חוקרים מברזיל השתמשו בטלסקופ הגדול מאוד שבמצפה האירופי הדרומי (ESO) כדי לזהות ולחקור את התאום הקשיש ביותר לשמש שלנו. הכוכב, HIP 102152, המרוחק 250 שנות אור מכדור הארץ, דומה יותר לשמש מאשר כל תאומי השמש שהתגלו עד כה, למעט העובדה שהוא זקן יותר בכמעט 4 מיליארד שנה.
קרא עוד
 
פורסמו פרטים חדשים על תוכנית ציד האסטרואידים של נאס"א
התוכנית כוללת לוויין שילכוד את האסטרואיד ויקרב אותו לכדור הארץ. ביקורת קשה על התוכנית מצד הקונגרס האמריקני: "מישהו משתולל עם התקציב כשאין לנו כסף" נטען על ידי חברי בית הנבחרים
מעריב  NRG  28.8.2013
קרא עוד
 
חדש בחלל מופק אחת לשבועיים במשותף על ידי מכון פישר למחקר אסטרטגי אויר וחלל
ואתר הידען. להרשמה לידיעון הקש כאן
להתראות בניוזלטר הבא...
עבור לתוכן העמוד