חדש בחלל מספר 5 - 24 באוקטובר 2013

 

 

מאי 2013  ניוזלטר מס' 1

 

ידיעון מספר 5 - 24.10.2013

 

אדם בחלל

 

ברוסיה נמשה מטאוריט במשקל חצי טון מאירוע הפגיעה בצ'ליאבינסק בפברואר; התגלה אסטרואיד גדול שיתקרב אלינו מאוד ב-2032

האסטרואיד, המכונה 2013 TV135 התגלה בקבוצת ג'ירף בידי אסטרונומים מהמצפה האסטרופיזי של קרים בדרום אוקריאנה ואושר על ידי המרכז לכוכבי לכת זעירים של הארגון האסטרונומי העולמי. אסטרונומים אוקראינים גילו אסטרואיד בקוטר 410 מטרים שעלול לפגוע בכדור הארץ בשנת 2032 בסבירות של 1 ל-63 אלף. אם הוא אכן יפגע מדובר בעוצמה גדולה פי 50 מפצצת האטום.

 

המירוץ לחלל מגיע גם לריאליטי "ספייס רייס": תוכנית חדשה ב-NBC תקנה לזוכה המאושר/ת כרטיס טיסה לחלל

ביום חמישי האחרון, הודיעו רשת NBC יחד עם חברת וירג'ין גלקטיק וחברת "ONE THREE MEDIA" של יוצר השרדות ו- "The Voice", על שיתוף הפעולה שהוליד את הסדרה החדשה בדרך לטיסות מסחריות לחלל: בתוכנית החדשה ספייס רייס, לראשונה תהיה לצופים גישה יוצאת דופן והצצה ל"אמריקה"-בסיס החלל החדשני והמתקדם מסוגו של וירג'ין גלקטיק, אשר ממוקם במדבר מוהאבי שבניו מקסיקו, המהווה את נקודת היציאה, בסיס האם והאימונים וכן מרכז ההכנות לטיסות המסחריות לחלל. לזוכה המאושר/ת יוענק כרטיס טיסה לחלל.

 

אפולו 9 – חזרה כללית של תאי הפיקוד והשירות

פרק נוסף בסדרה על ההסטוריה של תוכנית החלל מבוא בטיסות אפולו 7 ואפולו 8 נוסו תא הפיקוד ותא השירות של החללית. בטיסת אפולו 9 נוסתה גם הנחתת. מטרתה של טיסה זו הייתה להוציא לפועל תמרון של הפרדה והיצמדות עם נחתת הירח כפי שזה תוכנן לקראת הנחיתה על הירח. 

 

עלה לרשת אתר "חדש בחלל"

האתר חדש בחלל הוקם על ידי מרכז המידע של מכון פישר במטרה להנגיש חומרי הדרכה למורים וגננות כדי לסייע בידם להכין הרצאות בנושאי חלל ותעופה. 
קישור לאתר

 

יצאה לאור חוברת סיכום כנס החלל הבינלאומי השמיני ע"ש אילן רמון

הכנס התקיים ב 29-31 בינואר 2013 .  

להאזנה להרצאות הכנס באתר מכון פישר הקש כאן

ניתן לרכוש את החוברת במזכירות מכון פישר טל.  09-9510260
המחיר 30 ש"ח + 15 ש"ח למשלוח בדואר.

 

אפולו 8 – החזרה הכללית הראשונה לקראת הנחיתה על הירח

מזל שלא ניסו להנחית את רכב הנחיתה הירחי של אפולו 8, כי הוא היה עלול להתרסק בטיסה הבין פלנטרית הראשונה בהסטוריה. לאחר 17 שיגורים מאוישים, שניים בטיסות תת־מסלולית ו־15 בטיסות סביב כדור הארץ, הגיע שיגורה של אפולו 8 לירח. יש לראות את טיסתה של אפולו 8 כמסע הבין־כוכבי המאויש הראשון. אפולו 8 שוגרה ב־21 בדצמבר 1968. משימתה העיקרית הייתה להקיף את הירח 10 פעמים בשלב מוקדם ומבחן לקראת הנחיתה העתידית על הירח. מטרה נלווית והכרחית הייתה לבחון חמישה אזורים אפשריים לנחיתה.

 

ההכנות לכנס החלל הבינלאומי התשיעי ע"ש אילן רמון בעיצומן. (לרשום ביומן)

מכון פישר  בשיתוף סוכנות החלל הישראלית ומשרד המדע, הטכנולוגיה והחלל, יקיימו את כנס החלל הבינלאומי ע"ש אילן רמון, זו הפעם התשיעית. הכנס היוקרתי ייערך ב - 29-30 בינואר 2014, וכבר כעת מסתמנת השתתפות מרובה של בכירי סוכנויות החלל בעולם, אנשי מדע, טכנולוגיה ומדיניות.
בימים הקרובים יפורסם גם קול קורא למוסדות החינוך בישראל, שבפניהם תיפתח האפשרות להציג (ללא עלות) מיזמים חינוכיים טכנולוגיים יוצאי דופן, במסגרת התערוכה הנלווית לכנס החלל.

 

פעילות שיא בשבוע החלל העולמי

בראשית אוקטובר צוין ברחבי העולם שבוע החלל העולמי - מיזם בינלאומי בחסות האו"ם, ובו מקיימים ברחבי העולם פעילויות חינוכיות ואחרות הקשורות לנושא החלל. משנת 2003 מצוין שבוע החלל העולמי גם בישראל, ואת ריכוז האירועים בארץ מוביל מאז אותה שנה ראש המרכז לחקר החלל במכון.
השנה, לראשונה, השתתפו באירועים השונים סוכנות החלל הישראלית ומשרד המדע, הטכנולוגיה והחלל. שר המדע, יעקב פרי, אף פרסם מכתב ברכה רשמי לרגל שבוע החלל העולמי. ברחבי הארץ התקיימו פעילויות מגוונות לרבות הרצאות, תצפיות אסטרונומיות, ופתיחת מוזיאון המדעטק בחיפה לקהל הרחב - ללא תשלום.

 

תיירות החלל מתפתחת גם לבלונים פורחים

 US firm is offering rides in a helium balloon 30 kilometers (20 miles) up to gaze down on Earth.

The Arizona-based company World View Enterprises said in a statement Tuesday the trip will cost $75,000 (55,000 euros) and travelers will stay aloft for about two hours in an eight-seat luxuriously appointed space-qualified capsule

 

 

תקלות בלוויין עמוס 5

חברת חלל תקשורת שלחה אמש לבורסה דיווח מיידי על תקלה בלוויין עמוס 5. "בהמשך לדיווחים קודמים של החברה בעניין התקלה המונעת הפעלה של חלק ממנועי הלוויין הבאמצעות ספק כח. החברה מעדכנת כי בלוויין עמוס 5 התגלתה תקלה הפוגעת ביכולתו של ספק כוח לפקד על הפעלת שני מנועים נוספים."

 

נאס"א הסירה את האיסור על מדענים סינים להשתתף בכנס

Six Chinese scientists who were banned from a NASA astronomy conference are now welcome to register, resolving an international row over academic discrimination, a co-organizer told AFP on Monday.

 

אסטרונומיה ואסטרופיזיקה 

 

מתקרבים לאלף כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש

נכון לאתמול הגיע מספר כוכבי הלכת  המאושרים ל-998 כוכבי לכת ב-759 מערכות שמש שונות. אתר יוניברס טודיי מסכם עידן שהחל עם כוכבי לכת המקיפים פולסר והרבה צדקים חמים וטלסקופ חלל שחדל לפעול אך הניב בדרך אלפי מועמדים שממתינים לזיהוי אבן דרך באסטרונומיה המודרנית עומדת בפני חציה.

 

עדשת כבידה הצליחה לספק תמונה של גלקסיה קטנה במרחק 9.4 מיליארד שנות אור

זוהי דוגמה לשימוש המרוחק ביותר ב"עדשת כבידה" שאנו מכירים, והיא מדגימה כיצד גלקסיה יכולה להגביר את האור של עצם הנמצא מאחוריה. התופעה נחזתה לראשונה ע"י איינשטיין טלסקופ החלל האבל שיגר את התמונה שבה נראית גלקסיה במרחק 9.4 מיליארד שנות אור. 

 

אורחים מקצה היקום

חלקיקי ניטרינו הם חסרי מטען, כמעט חסרי מאסה, והם ממעטים לקיים קשרי-גומלין עם מרכיבי חומר אחרים. במילים אחרות, הם מגיעים מקצות היקום, חולפים דרך כל מה שניצב בדרכם, כולל כדור-הארץ ובני-אדם שחיים על פניו – וממשיכים בדרכם ליעדים לא ידועים. קליטה וזיהוי של ניטרינים אלה, אשר מגיעים לכאן ממקורות רחוקים, עשויים להיות תחילתה של אסטרונומיה חדשה, ואולי אפילו של פיסיקה חדשה. השאלה היא, כמובן, איך קולטים ומודדים חלקיקים אנרגטיים ש"לא סופרים אותנו", וכמעט שאינם מקיימים יחסי-גומלין עם שום חומר אחר.

 

חישובים מתמטיים לגילוי כוכבי לכת – האם ההיסטוריה חוזרת על עצמה בימים אלה ממש?

לאורך ההיסטוריה חישובים רבים הראו שכוכבים במערכת השמש מושפעים מכוח הכבידה של כוכב נוסף שטרם התגלה, כך התגלה נפטון, חגורת האסטרואידים ופלוטו. חישובים חדשים מעידים על קיומו של גוף ענק שטרם התגלה בעננת אורט בעל השפעה מהותית על תנועת השביטים במערכת השמש. החיפושים בעיצומם!!  

 

חדש בחלל מופק אחת לשבועיים במשותף על ידי מכון פישר למחקר אסטרטגי אויר וחלל   ואתר הידען . להרשמה לידיעון הקש כאן

להתראות בניוזלטר הבא...

 

עבור לתוכן העמוד