חדש בחלל מספר 6 - 7 בנובמבר 2013

 

מאי 2013  ניוזלטר מס' 1
ידיעון מספר 6 - 7.11.2013

 
 
 
אדם בחלל
 
הודו שיגרה חללית ראשונה למאדים. השיגור עבר בהצלחה
החללית שוגרה לחלל על גבי טיל ארבע שלבי בשם  Polar Satellite Launch Vehicle   על ידי ארגון חקר החלל ההודי (ISRO) שהוא למעשה סוכנות החלל של הודי ממרכז החלל סאטיש דהאוואן בשריהריקוטה, בחוף המזרחי של הודו.
קרא עוד
 
חברת MARS ONE שרוצה לשלוח בני אדם בכיוון אחד למושבה במאדים תשגר משימת הכנה בלתי מאוישת בעוד 3 שנים
עד כה נרשמו למסע החד כיווני למאדים 200 אלף מועמדים מ-140 מדינות כשמהמבוגר שבהם בן 83 והצעיר – ילד בן שמונה. חברת Mars One תשגר את המשימה הבלתי מאוישת הראשונה שלה למאדים בשנת 2016. כך מוסר אחד מהמייסדים שלה באס לנדסדורפ. 
קרא עוד
 
נוגה – שכננו הקרוב ביותר והמטרה של טיסות סובייטיות רבות בעשור הראשון של עידן החלל. חלק א'
חלק ראשון מתוך הסקירה: נוגה – חלליות רוסיות ששוגרו לכוכב הלכת בשנים 1961–1975. בחלק זה סוקר חיים מזר את השיגורים שבוצעו בשנות השישים. ב־4 בפברואר 1961 שיגרה ברה"מ את החללית ספוטניק 7 למסלול ארצי. מטרת השיגור הייתה להנחית חללית על כוכב הלכת נוגה. 
קרא עוד
 
נוגה למתקדמים – הטיסות הסובייטיות לשכננו במערכת השמש בשנות השבעים
בחלק הראשון סיפרנו על הטיסות הראשונות לנוגה – החל מספוטניק 7 ולאחריה סדרת ונרה מונרה 1 ועד ונרה 6, שסגרה את שנות השישים. הטיסות הבאות כבר היו מתקדמות יותר וכללו גם מכשירים למחקר כימי וגיאולוגי מקיף של כוכב הלכת
קרא עוד
 
בחלל חוש הטעם מתקלקל – ולכן האסטרונאוטים אוהבים לאכול חריף
במסגרת אירוע התחברות בשידור חי לתחנת החלל הבין-לאומית ביוזמת סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע שהתקיים היום, שאלו סטודנטים מהאוניברסיטה העברית שאלות בשידור חי את האסטרונאוט האיטלקי לוקה פארמיטאנו. פארמיטאנו שוהה כבר כמעט חצי שנה בתחנת החלל הבין-לאומית ומבצע בה כ-20 ניסויים מדעיים.  פארמיטאנו ענה כי בשל שינוי בנוזלים חוש הטעם משתנה, ולכן חלק מהאסטרונאוטים שנמצאים על התחנה אוהבים אוכל חריף יותר. הוא הוסיף כי הראייה היא החוש שמשתנה באופן החד ביותר בגלל שינויים בלחץ בתחנה החלל. לחוסר בכח הכבידה השפעה על הלחץ שמשנה את הצורה של העין.
קרא עוד
 
אפולו 10 – ניסוי כלים אחרון לפני הנחיתות המאוישות
לאחר הצלחת טיסותיהן של אפולו 8 ואפולו 9 היו מי שחשבו להקדים את הנחיתה עצמה לטיסת אפולו 10, אולם לאחר היסוסים רבים הוחלט לבצע בטיסת אפולו 10 חזרה כללית לקראת הנחיתה עצמה. אפולו 10 תיכנס למסלול סביב הירח, הנחתת תינתק מתא הפיקוד ותרד עד לגובה של 15 ק"מ ממנו, תחזור ותתחבר לתא הפיקוד
קרא עוד
 
סוכנות החלל הרוסית בוחנת כדאיות פיתוח משגר ענק
Russia's Federal Space Agency, Roscosmos, is to discuss with leading Russian scientists development of a new launch vehicle capable of carrying up payloads to 70 tons 
קרא עוד
 
סוכנות החלל האירופית פירסמה סרט וידאו חדש של מאדים
 
פיצוץ האסטרואיד מעל סיביר היה חזק יותר מאשר חשבו תחילה
עוצמתו הגיעה ל 470 אלף טון חומר נפץ לעומת 20 אלף טון של פצצות האטום שהוטלו על יפן
קרא עוד
 
יפן עורכת ניסויים בתותח שמיועד לפגוע באסטרואידים
A "space cannon" scheduled to fire a metal bullet at an asteroid in 2018 has been successfully tested, according to press reports. A spokesman with theJapan Aerospace Exploration Agency's (JAXA) told AFP that the Hayabusa2 project, set to carry the cannon into space, "is progressing as planned."
קרא עוד
 
אסטרונומיה ואסטרופיזיקה 
 
התגלה כוכב לכת בגודל של כדור הארץ, אך בגרסת התאבדות לתוך השמש
עם ההודעה על הפסקת פעילותו של טלסקופ החלל קפלר, ציינו בנאס"א כי הותיר למעלה מאלפיים מועמדים לכוכבי לכת, שצריך עדיין לבחון אותם מטלסקופים קרקעיים ואחרים כדי לאשר את קיומם.
אחד מהם, קפלר 78b הוא כוכב לכת בגודל של כדור הארץ המקיף כוכב הדומה לשמש שלנו במרחק 400 שנות אור מאיתנו בקבוצת ברבור. מהתצפיות עולה כי קפלר 78b מורכב בעיקר מסלעים וברזל, ממש כמו כדור הארץ, ואולם הוא קרוב מאוד לשמש שלו – רק אחוז אחד מהמרחק שבין כדור הארץ לשמש ולכן הוא חם מאוד והסלעים שלו הם בעצם לבה רותחת
קרא עוד
 
ביס קטן מהשמש – ליקוי חמה חלקי נראה בשמי ישראל
אמנם באפריל הבא ייראה עוד ליקוי באזורנו אך הוא יהיה חלקי עוד יותר מזה של היום. ליקוי מרשים יותר נוכל לראות כאן ב-2027, אבל מי שממתין לראות בישראל ליקוי מלא, ייאלץ להמתין עד המאה ה-22. בליקוי החמה החלקי שנראה השבוע בשמי ישראל הסתיר הירח כחמישית מפניה של השמש. 
קרא עוד
 
שדות כוח מגנטיים מצילים ענן גז גדול הנמצא במסלול התנגשות עם שביל החלב
מחקרים קודמים העידו על כך שענן סמית' כבר שרד מעבר דרך דיסקת הגלקסיה שלנו לפחות פעם אחת, וכי הוא נמצא במרחק של כ-8,000 שנות אור מהגלקסיה והוא מתחיל לחזור אליה. זה עלול היה להיות סופו של ענן סמית', זרם עצום של גז מימן נמצא במסלול התנגשות עם גלקסית שביל החלב. 
קרא עוד
 
לוקס – גלאי לאיתור החומר האפל החמקמק יפעל במשך 300 ימים בשנת 2014
המתקן התת קרקעי המחפש חלקיקים החשודים כחומר אפל הופעל למשך 90 יום במהלך 2013 אך למרות רגישותו לא גילה עדיין את החומר החמקמק מדענים עשויים להגיע לשלב הסופי בחיפוש אחר החומר האפל – המרכיב החידתי שממנו מורכב רוב היקום. גלאי לוקס (Large Underground Xenon) נמצא במכרה עמוק במתקן המחקר התת-קרקעי סנפורד במדינת דקוטה הדרומית בארה"ב.
קרא עוד
 
שבעה כוכבי לכת צצים על כל גבעה – תגלית של קפלר הביאה לשבירת השיא של כוכבי לכת במערכת שמש אחת
המערכת נושאת בכמה קווי דמיון לזו שלנו , אבל מסלול כל שבעת כוכבי הלכת הרבה יותר קרוב לכוכב המארח שלהם מאשר מקביליהם במערכת השמש – למעשה כולם נכנסים במסלול שבין כדור הארץ לשמש (150 מיליון ק"מ). כל שבעת כוכבי הלכת קרובים מאוד לכוכב המארח, ומשמעות הדבר היא שמערכת השמש צפופה יחסית למערכת השמש שלנו.
קרא עוד
 
התגלה המקום הקר ביותר ביקום. ואיך זה קשור לאיינשטיין?
היכן נמצא המקום הקר ביותר ביקום? נכון לעכשיו התשובה היא ערפילית הבומרנג. הערפילית, הנמצאת בתוך שביל החלב, במרחק 5,000 שנות אור מאיתנו בקבוצת הקנטאור היא ערפילית קדם פלנטרית מידת החום שלה היא כמעלת קלווין אחת (סולם קלווין מתחיל באפס המוחלט ואין בו מעלות שליליות) או מינוס 272 מעלות צלזיוס.
מידת חום זו הופכת את הערפילית לקרה יותר אפילו מטמפרטורת הרקע של החלל (שמקורה כידוע במפץ הגדול).
קרא עוד
 
טלסקופ החלל פלאנק סיים את תפקידו ופינה את מסלולו
השבוע כובו מכשיריו של טלסקופ החלל האירופי פלאנק, הלוויין שמיפה את הקרינה הקלושה מהמפץ הגדול – קרינת הרקע הקוסמית בפירוט חסר תקדים. יומיים קודם לכן שוגרה אליו פקודה להבעיר את מנועיו כדי לרוקן את מנועי הדלק שלו וכדי להבטיח כי הוא יסיים את חייו בתצורה בטוחה.
הטלסקופ נמצא בנקודת לגראנז' L2 שבה מתקיים איזון בין הכבידות של השמש וכדור הארץ יקר ונדיר ולכן פעלה סוכנות החלל האירופית להרחיקו למסלול בטוח סביב השמש. 
קרא עוד
 
גבוה יותר, רחוק יותר, קדום יותר- מדענים גילו גלקסיה מראשית היקום
צוות אסטרופיסיקאים בהובלת מדענים מטקסס ומקליפורניה הצליח כעת לצפות בגלקסיה המרוחקת ביותר שנראתה עד כה: בערך 13.1 מילארד שנות אור. משמעות הדבר הוא שלקח לאורה 13.1 מיליארד שנים להגיע אלינו, ואנו רואים אותה כפי שהיתה רק 700 מיליוני שנים לאחר המפץ הגדול – ממש ערש הולדתו של היקום.
קרא עוד
 
חדש בחלל יוצא לאור אחת לשבועיים במשותף על ידי
 

להתראות בניוזלטר הבא...

עבור לתוכן העמוד