חדש בחלל מספר 9 - 19 בדצמבר 2013

ידיעון מספר 9- 19.12.2013

 
 
 
אדם בחלל
 
הרכב הסיני יוטו כבר מטייל עם ששת גלגליו על אדמת הירח
סין הפכה למדינה השלישית בעולם שהנחיתה בהצלחה נחתת על הירח לאחר ארה"ב וברית המועצות. כמעט ארבעה עשורים חלפו מאז נחתה החללית הסוביטית לונה 24 על הירח והחזירה ממנו דגימות קרקע. רכב הירח הסיני התגלגל אל אדמת הירח ביום א' 15/12/13, כשבע שעות לאחר שספינת האם שלו – שנג'ה 3 נחתה. 
קרא עוד
 
אירן שיגרה קוף למשימה בת 15 דקות לגבול החלל. לטענתה, הקוף חזר בשלום
האיראנים השתמשו בטיל מוסב מסוג שיהאב 3, המונע בדלק נוזלי, עליו הורכב שלב נוסף (בלתי ממונע).  
מהפרטים ששיחררו האירנים לפרסום נמסר כי הטיל שבו הוטס הקוף לגבול האטמוספירה הונע לראשונה בדלק נוזלי. ב-28 ביוני שיגרה אירן את הקוף הראשון שלה ששמו פישגאם (חלוץ) בקפסולה תוצרת עצמית, והכריזה כי מדובר בצעד ראשון לקראת שיגור אדם לחלל. 
קרא עוד
 
החללית הסינית שנג'ה 3 נחתה בשלום על הירח
החללית הסינית שנג'ה 3 נחתה בשלום על הירח, כך מוסרת סוכנות החלל הסינית באמצעות סוכנות הידיעות שינחואה ותחנת הטלוויזיה CCTV. מדובר בפעם הראשונה שבה חללית סינית נוחתת נחיתה רכה על עצם שמימי אחר. 
החללית נחתה בנפילה חופשית ורק בשלב האחרון הופעלו מנועיה להאטה וכן נפרסו כריות אוויר שבלמו את הפגיעה בקרקע. כעת יפתחו המדענים את קולטי השמש ואת האנטנות שיאפשרו להפעיל את מכשירי החללית ולשלוט בהם מכדור הארץ. 
קרא עוד
 
תקלה חמורה בתחנת החלל – אחת ממערכות הקירור הפסיקה לפעול , לאנשי הצוות שלום
בשלב זה לא הוחלט על הליכת חלל לתיקון התקלה, אך אם יהיה בכך צורך, יהיו אלו הרוסים שיצאו לחלל משום שלא ניתן יהיה לבצע זאת באמצעות חליפות החלל האמריקניות, בגלל תקלה שגרמה להפסקת הליכת חלל לפני מספר חודשים. ההחלטה לשגר חללית מטען לתחנת החלל הבינלאומית בשבוע הבא נדחתה בשל התקלה במערכת.
קרא עוד
 
גם בלי שיתוף פעולה בין מעצמתי, חלליות אמריקניות ילמדו על הירח כאשר יעקבו אחר נחיתת החללית שנג'ה 3 על הירח
מדענים המשתמשים בחלליות הנוכחיות לחקר הירח מקבלים הזדמנות לאסוף נתונים חדשים בזכות הנחיתה של רכב הירח הסיני צ'נג'ה 3. הנחתת הרובוטית תגיע אל קרקע הירח בדיוק כאשר החלליות LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer), מקפת 'סייר הירח' (LRO) ושתי חלליות ארטמיס (Acceleration, Reconnection, Turbulence and Electrodynamics of Moon's Interaction with the Sun ) ממשיכות בתצפיותיהן המדעיות.
החוקרים יוכלו לאסוף נתונים מדעיים מעניינים מהנחיתה. הנתונים יהיו זמינים לקהילה המדעית הבינלאומית.
קרא עוד
 
סקילאב 4 – המשימה המאויישת האחרונה של מעבדת החלל
עוד בזמן טיסתה של סקילאב 3 הועלתה הצעה להקדים את שיגורה של סקילאב 4 בשבועיים מאחר שכל יום שהמעבדה נמצאת בפיקוח עולה 1 מיליון דולר. החשש היה שהמצברים לא יוכלו לשמור על מטען מצמצם של כוח חשמלי. יתרה מזאת, המצב עלול להחמיר אבל ההזדמנות שנקרתה בידי האסטרונומים לחקור את שביט קוהוטק הסירה תכנית זו מהפרק.
קרא עוד
 
מעבדת החלל סקיילאב – פרק סיכום
סקילאב הייתה מבצע קצר ימים, פחות משנה, אך זמן הפעולה המבצעי היה גדול מזה של כל טיסות החלל המאוישות של ארה"ב עד אז. כמות המידע שהושגה הייתה גדולה ביותר. פעם נוספת הוכיחה ארצות־הברית עליונות בחקר החלל. סקילאב לא הייתה מעבדת החלל הראשונה. הראשונים ששיגרו מעבדת חלל היו הרוסים – סוליוט. 
קרא עוד
 
אסטרונומיה ואסטרופיזיקה
 
אור חדש על האפשרות לחיים על מאדים
קיוריוסיטי גילה גושי טיט באיזור במאדים המכונה "מפרץ הסכין הצהובה" (Yellowknife Bay ) בתוך מכתש גייל שיכלו להיווצר רק בתקופה רטובה יותר. 
"קבענו כי הסלעים שמרו את התכונות שלהם בסביבה הגיאולוגית הקדומה, שאיפשרו חיים ברמה החיידקית" אמר מקלינן, שנבחר כמדען שותף בפרויקט המעבדה המדעית המאדימית שהנציג שלה על אדמת מאדים הוא הרובוט קיוריוסיטי.
קרא עוד
 
האסטרואיד שהכחיד את הדינוזאורים היה עשוי גם לשלוח סלעים מלאי חיים מכדור הארץ למאדים ולירח של צדק אירופה
חומרים מפני השטח של כוכב לכת אחד יכולים לעוף לחלל בעקבות פגיעה גדולה ועשויים גם לשמר בתוכם חיים ברמה פרימיטיבית כגון חיידקים, ולזרוע בהם כוכבי לכת אחרים בשיטה המכונה פנספרמיה.
כך טוענים חוקרים אמריקנים שפרסמו את ממצאיהם ביום שישי האחרון בכתב העת Astrobiology. החוקרים חישבו כמה סלעים מכדור הארץ שהיו גדולים מספיק כדי לשמר חיים בתוכם הועפו בעת פגיעת אסטרואידים ב-3.5 מיליארד השנים האחרונות.
קרא עוד
 
‫השחר המפציע מעל שמים רחוקים / מייקל ד' למוניק‬
הגלקסיה רוחשת כוכבי לכת. מדענים מנסים בכל כוחם להציץ לתוך האטמוספרות שלהם כדי לחפש סימנים לחיים חוץ-ארציים.  כל מי שהיה שם באותן שעות, מן האסטרופיזיקאי הוותיק ביותר ועד כתב המדע הטירון ביותר, לא ישכח ככל הנראה את מסיבת העיתונאים שנערכה בכנס החורף של האגודה האמריקנית לאסטרונומיה בסן אנטוניו שבטקסס בינואר 1996. 
קרא עוד
 
הרחק מעין השמש: גילוי של כוכב לכת מערער את המוסכמות המדעיות
מדענים מארצות הברית גילו במערכת שמש מרוחקת כוכב לכת ענקי, המקיף את השמש שלו במרחק עצום ממנה, גילוי המערער את התיאוריות המקובלות בדבר דרך היווצרותם של כוכבי לכת. הפלנטה המכונה HD106906b כבדה פי 11 מצדק, ומרוחקת 100 מיליארד קילומטרים מן השמש שלה — פי 650 מן המרחק בין כדור הארץ לשמש
קרא עוד
 
האם סופרנובה בשביל החלב תיראה מכדור הארץ ב-50 שנים הקרובות?
החדשות הטובות הן שהם כבר חישבו שהסיכויים לכך שסופרנובה כזו תתגלה לטלסקופים בצורה של קרינה תת־אדומה הם כמעט 100 אחוזים. החדשות רעות הן שהסיכוי לכך שהסופרנובה תיראה לעין בלתי מזוינת בשמי הלילה נמוך בהרבה – רק 20 אחוזים או פחות. אסטרונומים מאוניברסיטת אוהיו חישבו את הסיכויים לכך שבמהלך 50 השנים הבאות תתרחש סופרנובה בגלקסית הבית
קרא עוד
 
"לימודי מדעים היא הדרך המעניינת ביותר להתכונן לחיים של עניין והרפתקאות"
האסטרונאוט ג'ים ניומן התארח בליל המדענים בטכניון. ניומן, המחזיק בדוקטורט מטעם אוניברסיטת רייס, אמר כי "לימודי מדעים היא הדרך המעניינת ביותר להתכונן לחיים של עניין והרפתקאות. יש הרבה סיבות טובות ללמוד מדע, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה. אלה לימודים קשים אבל משתלמים מאוד – הם יעזרו לכם, ותמצאו הזדמנויות רבות ליישם אותן."
קרא עוד
 
חדש בחלל יוצא לאור אחת לשבועיים במשותף על ידי
 
עבור לתוכן העמוד