חדש בחלל מספר 11 - 16 בינואר 2014

 1
ידיעון מספר 11 - 16/1/2014

 
 
 
אדם בחלל
 
כנס החלל הבינלאומי השנתי התשיעי ע"ש אילן רמון
אסטרונאוטים,ראשי סוכנויות חלל ואנשי תעשיות החלל ישתתפו בכנס החלל הבינלאומי השנתי התשיעי ע"ש אילן רמון, של סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע ומכון פישר.
הכנס יתקיים בבית חיל האויר בהרצליה בתאריכים 29-30 בינואר
הציבור מוזמן להשתתף בכנס
קרא עוד
 
שבוע החלל הישראלי - שבוע של פעילויות תרבות ופנאי בסימן חלל לציבור הרחב ביוזמת סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע, הטכנולוגיה והחלל.

השבוע מתקיים בין התאריכים 26 בינואר ל-1 בפברואר 2014, לזכר האסטרונאוט הישראלי הראשון אילן רמון ז"ל ובסמיכות ליום האזכרה.
במהלך השבוע תוכלו לצפות בסרטי חלל, לבקר בתערוכת צילומי חלל מרהיבים, לשמוע הרצאות פופולריות של אסטרונאוטים, אסטרונומים ואנשי תעשיות חלל, להשתתף בפעילות למשפחה במרכזי חלל, לקחת חלק בתצפיות לכוכב צדק, להתכתב עם אסטרונאוט ולהעשיר ידיעותיכם בגיליון מיוחד של "גלילאו צעיר" לרגל השבוע.
קרא עוד
 
2014 – שנה חדשה – מדע חדש: הצפי – נחיתה על שביט, תובנות חדשות על מאדים
החללית רוזטה של סוכנות החלל האירופית (בה מעורבים גם חוקרים ישראלים) תגיע השנה – עשור שלם לאחר שיגורה – לשביט אותו היא מתעתדת לחקור ותבחן את הרכבו. מדובר בשביט ממשפחת שביטי צדק (שביטים שמסלולם נשלט בידי כוכב הלכת הגדול במערכת השמש), שקוטר גלעינו 4 קילומטרים. ב-20 בינואר ישדרו אנשי הבקרה לרוזטה קריאת התעוררות כדי להכין את מכשיריה לקראת הקפת השביט ושיגור נחתת שתנחת על פניו.
קרא עוד
 
החללית פרטית – הניסויים ישראליים
החללית "סיגנוס" שעגנה אתמול בהצלחה בתחנת החלל הבין-לאומית, היא החללית הפרטית השנייה המביאה ציוד לתחנה. החללית של חברת Orbital Sciences השלימה ביום ראשו השבוע את טיסת האספקה הראשונה שלה, והצטרפה רשמית לחללית "דראגון" של חברת Space-Ex שכבר ביצעה כמה טיסות כאלה. לצד המזון, הבגדים חלקי החילוף ופריטים חיוניים אחרים שהביאה עמה ביותר מ-1,200 ק"ג של ציוד, שוכנים אחר כבוד גם כמה מחקרים מדעיים, בהם שני ניסויים של תלמידי בתי ספר מישראל.
קרא עוד
 
עוד שיגור מוצלח לחללית אספקה אמריקנית פרטית לתחנת החלל
טיל השיגור הפרטי אנתרס המריא ביום חמישי (9 בינואר) בשעה 13:07 שעון החוף המזרחי מכן השיגור בוירג'יניה כשהוא נושא את חללית המטען סיגנוס לתחנת החלל הבינלאומית במשימה פרטית שניה בשבוע אחד (קודם לכן, שיגרה חברת ספייס איקס המתחרה לווין תאילנדי).
קרא עוד
 
ישראל תשגר לראשונה פיקו-לוויין תוצרת תלמידים
לרגל שבוע החלל הישראלי, שיפתח ב-26 בינואר, חשיפה של מיזם חדש של סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע: פיקו-לוויין חדש – לוויין בגודל עשרה ס"מ השוקל מאות גרמים – שנבנה בישראל על ידי תלמידים בביה"ס למדעים בהרצליה וישוגר לחלל בחודש אפריל הקרוב. מדובר למעשה בהתקדמות טכנולוגית שמאפשרת כיום לכל אדם לבנות בעצמו לוויין זעיר אישי לחלל. מדובר בתופעה שהפכה לטרנד עולמי שאליו מצטרפת גם ישראל לראשונה כעת.
קרא עוד
 
מארס וואן מכריזה על הסינון הגדול: מ-200 אלף מועמדים נשארו 1,058 שיעלו לשלב המיון הבא לטיסה חד כיוונית למאדים
חברת מארס וואן המבקשת לשגר ארבעה בני אדם למאדים בשנת 2025, הודיעה לפני ימים אחדים (30 בדצמבר) על בחירת 1,058 מועמדים מתוך למעלה מ-200 אלף אנשים שרצו להשתתף בהקמת מושבה מאויישת על מאדים.
קרא עוד
 
ברית המועצות בחלל – סויוז וסאליוט. פרק 2: אסון סויוז 1
ב־23 באפריל 1967 שוגרה סויוז 1 ובה האסטרונאוט ולדימיר קומרוב. מסלול הטיסה היה 201 – 224 ק"מ, זווית הנטייה 51.7 מעלות ומשך הקפה 88.6 דקות. מאוחר יותר קומרוב הגביה את מסלול טיסתו. לאחר ההקפה החמישית הוא נרדם ל־8 שעות. הוא חבש לראשו קסדה חדשה עשויה בחלקה מזכוכית.
קרא עוד
 
עשור לנחיתת ספיריט ואופורטיוניטי – רכבי המאדים ששינו את פני המחקר
ב- 3 בינואר צויין יום השנה העשירי לנחיתת רכב המאדים הרובוטי ספיריט על מאדים ב-3 בינואר 2004.
ספיריט היה אחד מזוג רכבים במסגרת משימת Mars Exploration Rovers. אופורטיוניטי נחת בצד המנוגד של כוכב הלכת האדום שלושה שבועות מאוחר יותר. המטרה היתה למצוא את שרידי המים שיכלו לאפשר את התפתחותם של חיידקים על מאדים אם הם התקיימו אי פעם.
קרא עוד
 
מרינר 10 – השליח הראשון לכוכב חמה. כתבה אחרונה בסדרה על פרויקט מרינר
כוכב הלכת הרביעי אשר נאס"א שאפה להגיע אליו הוא כוכב חמה. לכוכב לכת זה ניתן להגיע בשתי דרכים. דרך אחת היא טיסה ישירה והדרך השנייה היא באמצעות טיסת מעבר ליד נוגה. הדרך השנייה נבחרה. הסיבה לכך נעוצה בזמן הטיסה שהוא קצר יותר. כאשר חללית מתקרבת לנוגה מהירותה הולכת וגוברת בשל השפעת כוח המשיכה שלו. החללית טסה במהירות שתוכננה לה ובהתקרבותה לנוגה מהירותה גדלה בשל התאוצה המתווספת לה בשעה שהיא חולפת ליד כוכב הלכת.
קרא עוד
 
אסטרונומיה ואסטרופיזיקה 
 
סופר כדורי ארץ עשויים להכיל אוקיאנוסים ויבשות
כוכבי לכת ארציים גדולים המכונים "סופר כדורי ארץ" נפוצים מאוד בשביל החלב. כעת מדווחים חוקרים מאוניברסיטת נורת'ווסטרן ומאוניברסיטת שיקגו כי הסיכוי שעל כוכבי לכת אלה שורר אקלים דומה לזה של כדור הארץ גבוה מכפי שחשבו עד כה.
קרא עוד
 
האבל צופה בכוכב העומד להתפוצץ
במרכז התמונה החדשה של טלסקופ החלל האבל מרחפת עין סגולה חסרת עפעפים המתבוננת בנו דרך החלל. זהו עצם שברירי הידוע בשם הרשמי SB2007-1 או בקיצור SBW1, ערפילית שכוכב גדול נמצא במרכזה. הכוכב היה במקורו מאסיבי פי עשרים מהשמש שלנו, וכעת הוא ממוסגר בתוך טבעת מסתחררת של גז בצבע סגול. אלו הם שרידים של עידן מרוחק שקדם למאורע שבו השיל הכוכב את השכבות החיצוניות שלו דרך פעימות אלימות ורוחות חזקות.
קרא עוד
 
טלסקופ החלל נוסטאר צילם את הפולסאר המכונה "יד האלוהים"
תצלום חדש של הלווין נוסטאר (NuSTAR – Nuclear Spectroscopic Telescope Array) הוכיח את יכולת הטלסקופ לצלם עצמים קרובים ורחוקים. אחת התמונות מראה את השרידים האנרגטיים של כוכב מת, מבנה המכונה בשפה העממית "יד האלוהים" בשל הדמיון שלו ליד אנושית.
"נקודת המבט הייחודית של נוסטאר המצלם בקרני X בעלי אנרגיות גבוהות, מאירות עצמים שנחקרו היטב בעבר – באור חדש" אמרה פיונה האריסון, החוקרת הראשית של המשימה במכון הטכנולוגי של קליפורניה בפסדינה.
קרא עוד
 
רסיס אסטרואיד בקוטר 3 מטרים התרסק מעל האוקיאנוס האטלנטי ב-2 בינואר
אסטרואיד קטן התרסק מעל האוקיאנוס האטלנטי ב-2 בינואר. כך עולה ממעקבי מכ"ם ולויינים. בהתבסס על ניתוח הנתונים בידי פיטר בראון מאוניברסיטת מערב אונטריו, האסטרואיד 2014 AA פגע באטמוספירה מעל האוקיאנוס האטלנטי סביב השעה 03:00 שעון גריניץ' ב-1 בינואר בנקודה הנמצאת מעל האוקיאנוס האטלנטי בקו אורך 40 מעלות מערב, 12 מעלות צפון כ-3,000 קילומטרים מזרחית לקרקס שבונצואלה. הפגיעה היתה בעוצמה של 500-1,000 טונות TNT, אך היתה מרוחקת מאוד מאיזור מיושב.
קרא עוד
 
השדה המגנטי של השמש התהפך
A reversal of the sun's magnetic field is, literally, a big event, NASA's Dr. Tony Phillipssaid in a statement issued on the space agency's website
The sun's polar magnetic fields weaken, go to zero and then emerge again with the opposite polarity. This is a regular part of the solar cycle," Stanford solar physicist Phil Scherrer explained
קרא עוד
 
חדש בחלל יוצא לאור אחת לשבועיים במשותף על ידי
 

להתראות בניוזלטר הבא...
עבור לתוכן העמוד