חדש בחלל מספר 12 - 30 בינואר 2014

מאי 2013  ניוזלטר מס' 1
ידיעון מספר 12 - 30/1/2014

 
 
 
אדם בחלל
 
הנשיא פרס בכנס החלל: נגיע להיות אחת מחמש המדינות החשובות בחלל
אתמול (יום ד') נפתח כנס החלל הבינלאומי ע"ש אילן רמון של סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע ומכון פישר. לכנס הגיעו ראשי סוכנויות חלל ובכירים מתעשיות החלל הישראלית והבינלאומית לציון 11 שנה לאסון ה"קולומביה" עליה היה האסטרונאוט הישראלי הראשון אילן רמון ז"ל.
קרא עוד
 
בלעדי: לראשונה בישראל חברת סטארטאפ בתחום החלל
חברת Effective Space Solutions שהיא מיזם סטארטאפ החלל הראשון בישראל, החלה פעילותה בימים אלו ועובדת בקדחתנות על פיתוח מוצר ייחודי שישנה את הביצועים והיכולות של לווינים קטנים. החברה, שנוסדה ומנוהלת על ידי אריה הלזבנד, מנהל מבת-חלל לשעבר, קיבלה מימון ראשוני מקרן Genesis Angles
קרא עוד
 
תקלה ברכב הירח הסיני
סין מדווחת על תקלה ברכב הירח שהנחיתה בחודש שעבר על הירח. מינהל הטכנולוגיה, התעשייה וההגנה בביג'ין דיווח באתר האינטרנט שלו כי יש ליקויים בתפקודו של הרכב "יוּטוּ".
בהודעה הקצרה נאמר כי הליקויים נובעים מהסביבה המאתגרת על פני הירח, וכי המדענים מתכננים טיפול מקיף בבעיה, אך לא נמסרו פרטים על מהות התקלה. הרכב "יוּטוּ" נחת על פני הירח בתוך החללית "צַ'אנְג-אֶה-3", והוא מיועד למחקר גיאולוגי מקיף של פני הירח.
קרא עוד
 
עידן הלוויינים הזעירים/פרופ' חיים אשד
המהפכה של השימוש בחלל כבר כאן. היא הגיעה עם תחילתו של עידן הלוויינים הזעירים, או, כפי שהם מכונים, עידן הננו-לוויינים. בכך גם הורחב החינוך לחלל של הדור הצעיר, מחטיבת הביניים והתיכונים ועד המכללות. עלותם הנמוכה והעובדה שבניית לוויין מכל סוג שהוא, מחייבת ידע מגוון, החל בפיזיקה, דרך מחשבים ותקשורת, הופך את פיתוח ובניית הלוויין לכלי רב-תחומי בהוראת המדעים.
קרא עוד
 
משגר ללוויין זעיר/פרופ' חיים אשד
הכתבה השניה בסדרה על לוויינים זעירים מתוך גליון דצמבר 2013 של המגזין "ראש גדול" לקראת שבוע החלל המתקיים השבוע.
 
בנייתם של ננו-לוויינים אינה מספקת כדי לחולל מהפכה של ממש. צריך גם לפתח פלטפורמת שיגור תואמת שתהיה יעילה וזולה ותאפשר את הצבתם במסלול הנדרש. בכנס רמון 2013 התקיים "שולחן עגול" בנושא לוויינים זעירים* שכלל מומחים מעולם הלוויינות הזעירה. אחת המסקנות החשובות שהתקבלה מהדיונים היא הצורך במשגרים ללוויינים זעירים, במחירים סבירים יחסית לעלות הלוויינים שבדרך כלל מסתכמים במאות אלפי דולרים.
קרא עוד
 
סוליוט 1 – מעבדת חלל דור ראשון, רוויית תקלות ואף אסון בעת חזרת הצוות בסויוז 11
בחלק זה של הסדרה על ראשית ימי טיסות החלל, לאחר שפירטנו את טיסות הסויוז המוקדמות, אנו מפרטים על היעד של חלליות סויוז הבאות – מעבדות החלל מדגם סוליוט שהיו הלהיט הסובייטי בשנות השבעים.
  ב־19 באפריל 1971 שוגרה מעבדת החלל סוליוט 1. השיגור עמד להיערך לפני פתיחת קונגרס המפלגה הקומוניסטית במוסקווה ב־27 במארס. קשיים הביאו לדחיית השיגור. סוליוט 1 אשר הוגדרה כמעבדה רב־תכליתית, הקיפה את כדור הארץ במסלול שמרחקו מהקרקע 200 – 222 ק"מ, זווית הנטייה 51.6 מעלות ומשך הקפה 88.5 דקות.
 
קרא עוד
 
ברית המועצות בחלל – סויוז וסאליוט. פרק 3: צמדים ושלשות בחלל – סויוז 2,3; סויוז 4,5 וסויוז 6,7,8
לקראת היצמדות של חלליות רוסיות מאוישות קדמו מפגשים והיצמדות של חלליות בלתי־ מאוישות. צמד החלליות הראשון שערך תמרונים אלו היה מסדרת קוסמוס. קוסמוס 186 ששוגרה ב־27 באוקטובר 1967 וקוסמוס 188 ששוגרה ב־30 באוקטובר. שתי החלליות דומות בצורתן לחלליות סויוז ומסוגלות לשאת בקִרבן חמישה אנשים. הנחיית החלליות נעשתה על־ידי מחשבים והמעקב אחריהן נעשה באמצעות טלוויזיה.
קרא עוד
 
אסטרונומיה ואסטרופיזיקה 
 
איך נברא היקום יש מאין?
האם אפשרית בריאה של עולם יש מאין? מה היה לפני המפץ הגדול בעקבותיו נוצר היקום? תיאוריה חדשנית שהוצגה על ידי ד"ר מאיה לינקולן וד"ר אבי וסר מאוניברסיטת חיפה, מספקת מענה מקיף בנוגע לאחת מהשאלות המרכזיות והעתיקות ביותר של המדע. התיאוריה, “Creatio ex Nihilo” , שפורסמה בכתב העת “Physics of the Dark Universe” מתבססת על עקרונות מחקר מעולם מערכות המידע – תחום התמחותם של שני החוקרים, ומסבירה כיצד היקום נוצר מ"כלום".
קרא עוד
 
הוקינג לא טען שאין חורים שחורים, אלא שלחורים השחורים אין אופק אירועים
אתר החדשות של המגזין נייצ'ר הודיע כי חורים שחורים אינם קיימים. טענה זו נאמרה על ידי לא אחר מאשר סטיבן הוקינג , אז האם זה אומר שאין יותר חורים שחורים? תלוי אם הרעיון החדש של הוקינג נכון , ותלוי גם למה מתכוונים כשאומרים חור שחור. הטענה מתבססת על מאמר חדש של הוקינגשטוען כי אופק האירועים של חור שחור אינו קיים.
קרא עוד
 
"הדיון של הוקינג בחורים השחורים הסב את תשומת הלב לצורך באיחוד התורות הבסיסיות במדע
קשה להבין את עולמו המדעי של סטיבן הוקינג. גם ההסבר שנתנו אתמול היה מסובך מדי לקוראים רבים, אך דבר אחד ברור, חורים שחורים קיימים אך גם קיים חור שחור בפיסיקה, שתופעה זו עשויים לנסות לסגור אותה.
ביקשנו הבהרות מפרופ' צבי פירן ממכון רקח לפיסיקה הוא מומחה בעל שם עולמי לאסטרופיסיקה ולחורים שחורים : קרוב ל-40 שנה מאז שהוקינג הציע שחורים שחורים מתאדים ישנו קונפליקט בין תורת הקוונטים ותורת היחסות. כל זמן שהחורים לא התאדו לא היתה בעיה כל מה שנופל לתוך החור השחור נשאר שם לנצח וזהו.
קרא עוד
 
טלסקופ החלל הרשל גילה אדי מים באסטרואיד קרס
טלסקופ החלל הרשל של סוכנות החלל האירופית גילה אדי מים סביב קרס. זו הפעם הראשונה בה בוצע זיהוי חד משמעי של אדי מים המקיפים עצם כלשהו בחגורת האסטרואידים.
קרס, שקוטרו 950 קילומטר הוא העצם הגדול ביותר בחגורת האסטרואידים הנמצאת בין מסלוליהם של מאדים וצדק. אולם, שלא כמו רוב האסטרואידים, קרס הוא כמעט כדורי ובעשור האחרון מדענים משייכים אותו לקטגוריה של "כוכבי לכת ננסיים", רשימה הכוללת גם את פלוטו.
קרא עוד
 
אור גדול בשמים
פיצוץ הכוכב העז ביותר ב-20 השנים האחרונות נראה בשמים בימים האחרונים, ואסטרופיסיקאים מכל רחבי העולם מנסים לחקור אותו כעת. הפיצוץ – המכונה "סוּפֶּרְנוֹבָה", אירע בגלקסיה M82, המרוחקת כ-12 מיליוני שנות אור מאתנו.
הוא התגלה בתצפית אקראית של סטודנטים מיוּנִיבֶרְסִיטִי קוֹלֶג' בלונדון, ולדברי המומחים, זה הפיצוץ מהסוג הזה – Ia – הקרוב ביותר אלינו שתועד אי-פעם.
קרא עוד
 
סוג חדש ומפתיע של כוכבים מהירים במיוחד הנמלטים מהגלקסיה
צוות בין־לאומי של אסטרונומים גילו סוג חדש של כוכבים מהירים במיוחד "hypervelocity stars" – כוכבים בודדים שפיתחו מהירות מספיקה כדי להימלט מאחיזת הכבידה של גלקסיית שביל החלב.
התגלית נחשפה במפגש השנתי של האגודה האסטרונומית האמריקנית שהתכנסה בשבוע שעבר בוושינגטון. התגלית פורסמה בגליון ה-1 בינואר של האסטרופיסיקל ג'ורנל.
קרא עוד
 
חדש בחלל יוצא לאור אחת לשבועיים במשותף על ידי
 

להתראות בניוזלטר הבא...

עבור לתוכן העמוד