חדש בחלל מס' 23 - 8 ליולי 2014

חדש בחלל מספר 23 - 8  ליולי 2014

 

אדם בחלל

 

הודו שיגרה לחלל חמישה לווינים של מדינות אחרות על גבי טיל PSLV C-23

ארגון חקר החלל ההודי (ISRO) שיגר ביום שני השבוע בהצלחה חמישה לווינים למסלול קוטבי על גבי משגר PSLV C-23) Polar Satellite Launch Vehicle). השיגור בוצע ממרכז החלל סאטיש דאוואן בשריהקוטה במדינת אנדרה פראדש בדרום הודו. 
המטען העיקרי היה לווין בסדרת לוויני הצילום הצרפתית ספוט, והצטרפו אליו שני לווינים קנדים, וננו לוויינים מגרמניה וסינגפור  
קרא עוד

 

המירוץ למאדים מתחמם

נאס"א שמה אותו בראש סדר העדיפויות שלה, המיליארדר אילון מאסק בונה מעבורת חלל פרטית כדי להגיע אליו, ותכנית חלל הולנדית מאיימת לשלוח אליו מתיישבים ראשונים כבר ב-2023 ולהפוך את האירוע לתכנית ריאליטי עולמית: כולם לוטשים עיניים למאדים, השכן הפוטוגני והדומה לנו. מי תהיה הראשונה, ומה ייצא לה מזה?
קרא עוד

 

קיוריוסיטי מציין שנת מאדים שלמה לנחיתתו

רכב המאדים קיוריוסיטי ציין שנת מאדים שלמה ראשונה 687 ימים של כדור הארץ, והשיג את מטרתה העיקרית של המשימה – לקבוע האם על מאדים שררו תנאי סביבה מועדפים לחיים חיידקיים.
מאז נחיתתו הוא אחראי לתגלית לפיה בעבר זרמו מים באיזור הנחיתה, והתקיימו לפחות תנאים לחיים חיידקיים 
קרא עוד

 

חלליות ויקינג טסות למאדים – חלק ראשון

הנחיתה על המאדים מעט אחרי יום העצמאות ה-200 של ארה"ב דרשה למעלה מעשור של תכנונים, ממש מראשית עידן החלל.
בשנים 1961- 1963 הגו מדעני המכון להנעה סילונית פסדינה (JPL) רעיון בדבר הנחתת חללית על המאדים. חללית בעלת מבנה כדורי המונחתת באמצעות מצנח ובהגיעה לקרקע פורשת שישה עלים התומכים בה, וכך היא ניצבת על הקרקע. 
קרא עוד

 

מסע החללית ויקינג A

11באוגוסט 1975 היה מועד שיגור החללית. כל המערכות תקינות. סמוך לשיגורה של החללית התגלתה תקלה בשסתום במערכת הבקרה של המשגר. הוחלט לדחות את השיגור ב־24 שעות לביצוע התיקון הדרוש. דחייה זו לא הספיקה והיה צורך בדחייה של 24 שעות נוספות 
קרא עוד

 

ויקינג B

במבצע ויקינג שוגרו שתי חלליות שמכל אחת מהן יצאה נחתת אחת. בפרק זה סיפורה של החללית השניה ויקינג B. 
ב 9 לספטמבר 1975  – ויקינג B שוגרה בהצלחה. החללית מיועדת להיכנס למסלול סביב המאדים ב־7 באוגוסט 1976 ולנחות על פניו ב־4 בספטמבר.
קרא עוד

 

מתוך הפרק "אילן" העוסק בקורות חייו של אל"מ אילן רמון ז"ל מהספר "ההתרסקות"

הטלפון על שולחנו של אלוף משנה אילן רמון, ראש מחלקת אמצעי לחימה בחיל האוויר צלצל. "אתה רוצה להיות אסטרונאוט?" שאל הקול מעברו השני של הקו. השעה הייתה כבר שעת ערב מאוחרת למדי, בסופו של יום עבודה עמוס. רמון, שניסה לסיים את עבודתו מהר ככל האפשר כדי להגיע סוף סוף הביתה, השיב: "תפסיק לבלבל לי את המוח. אין לי זמן לבדיחות. אני רוצה לסיים את היום ולהגיע הביתה."
קרא עוד

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

מסדום לשבתאי: האוקיאנוס התת־קרקעי בירח טיטאן עשוי להיות מלוח כמו ים המלח

מדענים שבחנו את ממצאי החללית קאסיני של נאס"א גילו עדויות חזקות לכך שהאוקיאנוס התת־קרקעי בירח הגדול של שבתאי טיטאן, עשוי להיות מלוח כמו ים המלח. 
הממצאים החדשים מגיעים ממחקר של נתוני כבידה וטופוגרפיה שנאספו במהלך טיסות ההתקרבות הרבות של קאסיני לטיטאן במשך העשור האחרון. 
קרא עוד

 

אלו לא כוכבי לכת באיזור החיים – סתם התפרצויות שמש בכוכב המרכזי שהטעו את האסטרונומים

בשנת 2010 דיווחו מדענים כי גילו שני כוכבי לכת באיזור החיים המקיף את הכוכב גלייס 581. במערכת זו היו כבר כמה כוכבי לכת מוכרים קודם לכן, אבל השניים הללו לא היו ולא נבראו, וגילויים לכאורה נעשה בשל התפרצויות שמש של הכוכב, שגרמו לשינוי בעוצמת אורו 
קרא עוד

 

התגלה כוכב לכת דומה לכדור הארץ, באיזור החיים שלו ובמרחק קצר מאוד ממערכת השמש

כוכב לכת דמוי כדור הארץ אם כי גדול יותר, בעל פוטנציאל לחיים, התגלה במרחק 16 שנות אור בלבד ממערכת השמש. כוכב הלכת, מסוג "סופר כדור ארץ" Gleis GJ 832 c מקיף את הננס האדום GJ 832 אחת ל-16 ימים. מסתו של כוכב הלכת הזה היא פי 5 ממסת כדור הארץ.
קרא עוד

 

יהלום בגודל של כדור הארץ

אסטרונומים זיהו את מה שנראה כננס הלבן הקר והחיוור ביותר עד כה. שרידי כוכב עתיק זה כל כך קרים עד שהפחמן שבתוכו התגבש ויצר יהלום בגודל של כדור הארץ. גילו של העצם שהתגלה הוא כגילה של גלקסיית שביל החלב – כ11 מיליארד שנה.
קרא עוד

 

הפרעות אכילה של חור שחור

צוות בינלאומי של אסטרונומים, ובהם פרופסור אהוד בכר, ראש מכון אשר לחקר החלל וד"ר שי כספי מהפקולטה לפיזיקה בטכניון, גילו כי בחור השחור העל-מסיבי שנמצא בלב גלקסיה NGC 5548 התחולל לאחרונה שינוי מוזר ובלתי צפוי, המתרחש רק לעיתים רחוקות מאוד בלִבה של גלקסיה פעילה. החוקרים זיהו זרם גז סמיך הנע במהירות כלפי חוץ וחוסם 90% מקרני ה-X שמפיץ החור השחור העל-מסיבי שבמרכז הגלקסיה.
קרא עוד
עבור לתוכן העמוד