חדש בחלל מס' 25 - 18 באוגוסט 2014

חדש בחלל מספר 25 - 18 אוגוסט 2014

 

אדם בחלל

 

רוזטה נכנסה למסלול סביב השביט ובכך קובעת נקודת ציון הסטורית

לאחר מסע בן עשור במרדף אחר יעדה, הפכה היום החללית רוזטה של סוכנות החלל האירופית לחללית הראשונה שהחלה להקיף שביט ופתחה בכך פרק חדש בחקר מערכת השמש. 
בסוכנות החלל האירופית מכתירים את התמרונים למפגש בהצלחה;  ראשוניות נוספת תושג בנובמבר כאשר נחתת שתשוגר מתוך רוזטה תנחת על גלעין השביט לאחר מסע בן עשור במרדף אחר יעדה.
קרא עוד

 

הרוסים מפתחים משגר טילים חדש

משגר הטילים אנגרה ANGARA אשר פותח בשנים האחרונות על ידי חברת חרוניצ'ב הרוסית נמצא בשלבי ניסוי מתקדמים. המשגר הוא בעל תצורות מגוונות, הוא יוכל לשגר מטענים במשקל 2-40 טונות.
המשגר יופעל מאתר השיגור ווסטוצ'ני במזרח רוסיה הוא צפוי לשמש את הרוסים שנים רבות ולהבטיח לרוסיה עצמאות ביכולת שיגור טילים.
קרא עוד

 

ניסויים ימיים לחללית "אוריון"

ניסוי של חיל הים האמריקאי ונאס"א נערך לאחרונה, ובו תרגול של איסוף החללית אוריון מהים. החללית אוריון מפותחת עבור נאס"א על ידי חברת לוקהיד מרטין, והיא צפויה לטוס לראשונה לחלל בטיסה בלתי מאוישת בשנת 2017. החללית תשמש הן להעברת צוותים אל ומתחנת החלל הבינלאומית, והן למשימות מאוישות שונות במערכת השמש. לצורך שיגורה, מפתחת נאס"א משגר חדש - SLS. 

 

לוויין התצפית המסחרי Worldview 3 שוגר לחלל

הלוויין האמריקאי מופעל על ידי חברת דיגיטל גלוב, הוא בעל רזולוציה של 31 ס"מ לפיקסל (!). הלוויין שוגר לחלל ב - 13 באוגוסט, למסלול בגובה 617 ק"מ. הוא החל בבדיקות שונות בטרם יחל לשרת את צרכי החברה באופן מבצעי. ביצועיו הטובים של הלוויין הינם חסרי תקדים בשוק הלוויינות המסחרית וחייבו אישורים של ממשל ארה"ב לשם שיווק תמונות ברזולוציה גבוהה. הלוויין צפוי לפעול בחלל בין 10 ל - 12 שנים.

 

ניסוי מוצלח נוסף להשבת משגר לוויינים לקרקע

חברת ספייס אקס (SPACE X) שיגרה בהצלחה לחלל  את לוויין התקשורת AsiaSat-8 באמצעות משגר פאלקון 9. לאחר הפרדת השלב הראשון והשני, החל השלב  הראשון בנפילה חופשית לקרקע מגובה של עשרות קילומטרים, תוך פתיחת ארבע רגלי נחיתה,  והפעלה של חלק ממנועיו. השלב נחת במהירות איטית, תוך טיסה מיוצבת ונשלטת לחלוטין,  עד המגע עם המים. בכוונת חברת ספייס אקס להשיב בעתיד את המשגרים שלה לכדור הארץ,  לנחיתות ביבשה, לשם שימוש נוסף במשגר. זהו ניסוי שני בטכנולוגיית השבה השלב הראשון. 
קרא עוד

 

הרוסים מתכוננים לחזור לירח

מאז שיגורה של לונה 24 ב־8 באוגוסט 1976 ועד היום לא שוגרה חללית רוסית לירח. ב-2016 מתכננים הרוסים להמשיך בתכנית הנחיתה על הירח
קרא עוד

 

הודו – למאדים והלאה

החללית ההודית MOM הנמצאת בדרכה למאדים כדי להקיפו היא רק הסנונית הראשונה במסע שינצל את התשתיות שהכינה הודו ואשר שימשו אותה במשימות הירחיות. בעתיד הכוונה היא לנצל אותן שוב לטיסות מורכבות יותר למאדים ולכוכבי לכת אחרים חיים מזר לקראת שיגור חלליות לירח, הודו הקימה תשתית לשירותו של יעד זה. 
קרא עוד

 

נושמים לרווחה על מאדים – רכב המאדים הבא יישא מכשיר להפקת חמצן

במשימת מאדים 2020 של נאס"א יופעל גם מתקן שייצר חמצן מגז דו תחמוצת הפחמן שבאטמוספירה כהכנה לטיסה מאוישת עתידית. איתי נבו סוקר גם את המשימות האחרות המתוכננות למאדים, לרבות המשימה הפרטית MARS ONE  
קרא עוד

 

משימות התאבדות לחלליות

משימות "התאבדות" נעשות כאשר החללית נמצאת בסוף דרכה, מלאי הדלק שברשותה הוא כמעט אפסי ובסופו של דבר היא תתרסק על הכוכב שהיא מקיפה או שתישרף באטמוספירה שלו.  הערך של משימת "ההתאבדות" הוא בצילומים מטווח קרוב מאוד, רגע לפני ההתרסקות
קרא עוד

 

יצאה לדרכה משימת ATV-5, חללית המטען לתחנת החלל על שמו של הוגה תיאורית המפץ הגדול ז'ורז' למטרה

החללית מסדרת חלליות המטען האירופיות שוגרה למשימתה האחרונה. החללית נשאה את המטען הכבד ביותר ששוגר על גבי טיל אריאן 5. ה-ATV הינה חללית להעברת מטען לתחנת החלל הבינלאומית של סוכנות החלל האירופאית (ESA – European Space Agency) 
קרא עוד

 

החללית ונוס אקספרס שרדה מעבר באטמוספירה

התמרון, שבמהלכו ירדה החללית פעמיים לגובה של כ-130 ק"מ מעל פני נוגה, נועד לאסוף נתונים על האטמוספרה ועל התנהגות החללית במעבר לצורך תכנון משימות נחיתה על אף הסכנה בתמרון, עברה התכנית להוריד את החללית ונוס אקספרס לתוך האטמוספרה הסמיכה של נוגה בהצלחה. 
קרא עוד

 

רוסיה איבדה שליטה על לוויין ניסויי ובו שממיות

לוויין רוסי המכיל שממיות, זבובי פירות ופטריות עלול להתרסק על כדור הארץ אם לא תושב אליו הבקרה, לאחר שהשליטה על מנועו אבדה ב-19 ביולי בעת נסיון להגביה את מסלולו.
קרא עוד

 

הסינים טסים למאדים – היעד – להנחית רכב שטח ב-2020

הכוונה של הסינים היא מרחיקת לכת – להנחית רכב שטח על קרקע הכוכב בשנת 2020 ו־10 שנים לאחר מכן לשגר חללית שתביא ארצה מדגמי קרקע. בכוונתה של סין בטווח הארוך לשגר חלליות עמוק יותר בחלל, קרי מעבר למאדים.
קרא עוד

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

כוכב לכת חיצוני גדול מגביר את הסיכויים לשימור חיים על כוכבי לכת כדוגמת כדור הארץ לאורך זמן

כוכבי לכת מתקררים לעת זקנה, הגלעינים המותכים שלהם ופעילות ייצור החום הפנימית מתדלדלת, וכך גם יכולתם לשמר את החיים מבוססי פחמן כדי למנוע התחממות או התקררות חסרי שליטה. 
ההשפעה הכבידתית של כוכב לכת מלווה עשויה לסייע בשימור אנרגיה מספקת. 
קרא עוד

 

המזללה שבקצה היקום

מודל חדש מסביר את תהליך ההיווצרות של חורים שחורים עצומים בפאתי היקום.
בפאתי היקום קיימים חורים שחורים ענקיים, שמסתם פי מיליארד ממסת השמש שלנו. גרמי השמיים האלה, הקרויים "קואזרים", סופחים ללא הרף כמויות עצומות של גז בין-כוכבי.  
קרא עוד

 

פגיעות אסטרואידים שינו משמעותית את פני השטח של כדור הארץ

מחקרים חדשים מראים כי לפני למעלה מ-4 מיליארד שנה עברו פני השטח של כדור הארץ עיבוד מחדש – ערבוב, קבורה והתכה כתוצאה מפגיעות אסטרואידים. מודל חדש של הפגזת כדור הארץ המבוסס על נתונים בני ימינו מכדור הארץ והירח שופכים אור על התפקיד ששיחקו הפגזות
קרא עוד

 

השביט ז'אק יצר סימן שאלה בשמים

שביט ז'אק והערפילית IC 405 בקבוצת עגלון, הידועה גם בשם ערפילית הכוכב הבוער התיישרו ויצרו סימן שאלה זמני בשמים בבוקר 26 ביולי. תמונה מרהיבה זו שצילם האסטרונום החובב האיטלקי רולאנדו ליגוסטרי בבוקר ה-26 ביולי מטלסקופ מרוחק בניו מקסיקו בעלת רפלקטור בקוטר 106 מילימטר.
קרא עוד

 

חורים שחורים במחלוקת מחודשת / מייקל מויר

פרדוקס המידע בחור שחור הטריד את הפיזיקאים במשך עשרים שנה. בסוף שנות ה-90 היה נראה שחוקרים פתרו אותו כשהסיקו שהמידע יכול לדלוף החוצה מן החור השחור בצורת קרינת הוקינג. ואז, ב-2012, מצאו פיזיקאים מאוניברסיטת קליפורניה בסנטה ברברה פגמים בפתרונות הקודמים. הם הסיקו שאופק האירועים אינו מקום רגיל כפי שסברו קודם לכן. הם קבעו שהוא פועל כחומת אש המונעת מקרינת הוקינג המצויה בחוץ להישאר כרוכה ברמה הקוונטית עם החומר המצוי בפנים
קרא עוד

עבור לתוכן העמוד