חדש בחלל מספר 28 - 2 באוקטובר 2014

חדש בחלל מספר 20
חדש בחלל מספר 28 - 2 אוקטובר 2014

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
להרשמה (חינם) הקש כאן 

 

אדם בחלל

 

סיירה נבאדה תמשיך לפתח את החללית Dream Chaser למרות ההפסד במכרז נאס"א

למרות שנאס"א לא בחרה בחללית זו ככלי להעברת צוות לתחנת החלל, המיזם ממשיך במלוא הקצב. תוכניתה של סיירה נבאדה לשגר את החללית המאוישת Dream Chaser על ידי מערכת Stratolaunch של פול אלן.  השילוב של חללית מסוג Dream Chaser הניתנת לשימוש חוזר וטיסות סטרטוספריות יאפשר הסעת שלושה אנשים למסלול ארץ נמוך לצורך משימות מדעיות, הסעת מטענים קלים או הסעה תת מסלולית מנקודה לנקודה.
קרא עוד

 

הסטוריה בחלל – חללית הודית הגיעה למאדים

מה שלא הצליחו לעשות הרוסים והיפנים, וגם האמריקנים נכשלו בו בעבר, הצליחה הודו לעשות הבוקר בנסיון הראשון – להכניס חללית מתוצרתה למסלול סביב כוכב הלכת מאדים. החללית Mars Orbiter Mission, או מנגליאאן (Mangalyaan) – שפירושו בהינדו "רכב המאדים" מיועדת לחקור את האטמוספרה של מאדים, את מזג האוויר שלו ואת פני השטח, בטיסות בגובה משתנה – בין 365 ק"מ ל-80,000 ק"מ. 
קרא עוד

 

 

חליפת חלל עתידנית תתאים עצמה לעור האסטרונאוט

האסטרונאוט יצטרך רק להיכנס לתוך חליפה קלת-משקל ונמתחת המתוחמת ע"י חגורות זעירות דמויות סלילים. בשלב הבא החליפה תחובר למערכת החשמל של החללית והחגורות יתהדקו וילפפו את החליפה מסביב לגופו של האסטרונאוט.  החליפה המהודקת לגוף לא רק תתמוך באסטרונאוט, אלא שהיא גם תעניק לו הרבה יותר חופשיות לנוע במהלך ניסויי חלל.
קרא עוד

 

החללית האמריקאית מייבן נכנסה למסלול סביב מאדים

משימתה העיקרית שתימשך שנת ארץ אחת למדוד את הרכב ומבנה האטמוספירה העליונה והגזים הבורחים ממנה וכן את הקשר ההדדי בין אטמוספירת מאדים ורוח השמש. 
קרא עוד

 

אסטרונאוט סיני לירח – מתי?

בשנת 2000 החלו מדענים סיניים לדון בתכנון בסיס מאויש על הירח.   על־פי המתווה שהוחלט עליו,  בשנת 2005 תתחלנה נחיתות מאוישות על הירח ויוחל בהקמה מודולרית של הבסיס.   משעה שהסינים הבינו שהתכנית שאפתנית מדי היא צומצמה ותעשה בארבעה שלבים ורק בשנת 2020 יונחתו על פני הירח רכבי שטח אוטומטיים ובשנת 2030 יתחילו בטיסות להחזרת דגימות קרקע לכדור הארץ.
קרא עוד

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

פיסיקאית מארה"ב: חורים שחורים אינם יכולים להתקיים

פיסיקאית מאוניברסיטת קרוליינה הצפונית טוענת שהוכיחה מתמטית כי חוֹרִים שְׁחוֹרִים אינם יכולים להתקיים. חורים שחורים הם גופים הנוצרים כאשר כוכבים מסויימים קורסים לתוך עצמם, והכבידה שלהם כה חזקה, עד ששום דבר אינו נפלט, מהם, כולל האור.
קרא עוד

 

גלישת גלים בטיטאן / קלרה מוסקוביץ

לירח טיטאן, המקיף את שבתאי, יש מאפיינים רבים הדומים לכדור הארץ, כמו עננים, גשם ואגמים. כעת מדענים יודעים שיש עוד מאפיין משותף: בשני המקומות יש גלים. מצלמות על גבי חללית נאס"א "קאסיני" צילמו לאחרונה דבר כלשהו הנראה כגלים על פני אגמי המתאן הגדולים
קרא עוד

 

טלסקופ החלל צ'אנדרה גילה כוכבי לכת שמטעים את המדענים בקשר לגיל השמש שלהם

כוכבי לכת עשויים לגרום לכוכבי השבת שלהם שלהם להיראות עתיקים בהרבה מכפי שהם באמת, כך מציג מידע חדש מטלסקופ החלל צ'אנדרה של נאס"א.  
קרא עוד

 

גלקסיות מפלצתיות צוברות מסה באמצעות ספיחת שכנותיהן הקטנות

אסטרונומים אוסטרלים שבחנו למעלה מ-22 אלף גלקסיות, גילו כי בעוד גלקסיות קטנות מגלות יעילות ביצירת כוכבים מגז, הגלקסיות המאסיביות ביותר הרבה פחות יעילות ביצירת כוכבים, והן לא מייצרות כלל כוכבים חדשים. במקום זאת, הצמיחה שלהן היא כולה ממקורות חיצוניים. 
קרא עוד

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
להרשמה (חינם) הקש כאן 
עבור לתוכן העמוד