חדש בחלל מס' 32 - 27 בנובמבר 2014

חדש בחלל מספר 32 - 27 בנובמבר 2014

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
להרשמה (חינם) הקש כאן 

 

אדם בחלל

 

פילאה השלימה את משימתה הראשונית ונכנסה לתרדמת חורף כפויה

השידור האחרון מפילאה התקבל בלילה שבין שישי לשבת ומאז דממה. עם זאת היא הצליחה לשדר את הנתונים מכל המכשירים המדעיים, ועברה הטיה כדי לקלוט קצת יותר אור שמש. 
קרא עוד

 

חוכמת ההמונים סייעה לגלות את הקפיצה של הנחתת פילאה ואת מקום נחיתתה הסופי על השביט

כאשר הגיעה הנחתת פילאה לשביט 67P צ'ורימוב-גרסימנקו היא קיפצה פעמיים במשך שעתיים לפני שהגיעה אל המנוחה והנחלה. בעוד בקרי הטיסה יכלו להבין את הנתונים הללו מהנתונים שזרמו אליהם, לא היתה להם הוכחה מצולמת. לחוכמת ההמונים חלק חשוב בפיענוח התמונות. וכך כתבה סוכנות החל האירופית בבלוג רוזטה: "הקרדיט על הגילוי הוא של גבריאלה בליי (Gabriele Bellei) מהחטיבה הבין פלנטרית בחברת Flight Dynamics, שבילה שעות בבדיקה קפדנית של מצלמת הניווט של פילאה כדי לחפש עדויות לנחיתה.
 
קרא עוד

 

פאולו פרי מנהל ESOC בראיון לאתר הידען: רוזטה אינה משימת חלל טיפוסית

"כאשר הגענו לשביט היינו צריכים ללמוד מאפס כיצד לטוס. זה אינה משימת חלל טיפוסית. אנחנו מתקרבים לעצם קטן, שלא ידוע עליו כלום, שצורתו לא סדורה, פוטנציאל כבידתי לא רגיל, אבק וגז סביב, ובו בזמן למדל אותו כדי שנוכל לדייק יותר במסלול סביבו. המהנדסים היו צריכים לשנות את התכנון כל הזמן. השגנו מידע מצויין וכך זה ימשיך לכל אורך חיי המשימה, עד סוף 2015. האירוע של היום, הנחיתה היא רק אפיזודה משימה, אך היא מרשימה, זה דבר שלא נוסה בעבר כך שאנחנו מצפים להצלחה מלאה."
קרא עוד

 

קלים צ'וריומוב בראיון לאתר הידען: "אני שמח שסוכנות החלל האירופית בחרה בשביט שהייתי שותף לגילויו כמטרה לחללית"

גילינו (צ'וריומוב ועמיתתו סבטלנה גראמיסנקו) את השביט לפני 45 שנה כאשר השתתפנו במשלחת אסטרונומית של אוניברסיטת קייב לאלמה-אטה (שהיתה בירת קזחסטן א.ב.) אני הייתי המוביל של המשלחת וסבטלנה גראסימנקו (גראסימנקה כלשונו) היתה סטודנטית לתואר ראשון.
קרא עוד

 

החממה הטכנולוגית של אלביט בב"ש אינקוביט, תשקיע בחברת NewRocket המפתחת הנעה רקטית מבוססת ג'ל

אינקוביט, החממה הטכנולוגית של אלביט בבאר-שבע, תשקיע שניים וחצי מיליון שקלים בחברת NewRocket, מיזם הנעה רקטית חדשני המבוסס על טכנולוגיה של הטכניון. המנועים אותם תפתח החברה יפעלו על בסיס דלק ג'ל. דלק הג'ל ניתן לאחסון כדלק מוצק אך אנרגטי וניתן לבקרה בזמן פעולת המנוע בדומה לדלק נוזלי, והוא פחות רעיל מדלקים נוזלים.
קרא עוד

 

תכנית החלל הסובייטית 1959-1981

הרוסים היו פעילים מאוד בחלל, בתוכניות החלל הלא מאוישות הם שיגרו חלליות לכוכבי לכת אחרים, ובתוכנית המאויישת התמקדו בתחנות חלל. השיגורים התכופים ביותר הם השיגורים המאוישים, להוציא את השנים 1966, 1972 (וזאת מסיבות בלתי צפויות), כל שנה שוגרו לחלל אסטרונאוטים. הפעילות סביב הירח ועל פניו נמשכה עד שנת 1976 ואז פסקה. השיגורים לנוגה הם סדירים פחות או יותר בהתחשב באילוצים אסטרונומיים. תכיפות השיגורים המועטה ביותר היא לעבר המאדים, מה שמעיד על כך שהמאדים היה בעדיפות מחקרית נמוכה.
קרא עוד

 

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

שביטים "עירומים" עשויים לחשוף את סוד המקור של מערכת השמש

שני עצמים בעלי מסלולים דמויי שביט חלפו דרך מערכת השמש ב-2013 וב-2014, אך לא הראו כל פעילות. יתכן שאלו שביטים דמויי אסטרואידים – סוג תיאורטי של עצמים שלא היו עד כה עדויות לקיומם.
המדענים מאמינים כי מצאו משהו חדש בשני האורחים המסתוריים – מה שהם מכנים "שביטים עירומים" שמגיעים אלינו מקצה מערכת השמש.
קרא עוד

 

אחת משתי חלליות אירופיות-יפניות שימריאו לכוכב חמה ב-2016 מתחילה את שלב הבדיקות

לאחר כמה עיכובים בשל תקלות טכניות, המקפת האירופית-יפנית הראשונה שתקיף את כוכב חמה נכנסת לשלבי בדיקות סופיים לקראת שיגורה ב-2016
קרא עוד

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
להרשמה (חינם) הקש כאן 
 
Send to friend  

עבור לתוכן העמוד