חדש בחלל מס' 37 - 9 בפברואר 2015

חדש בחלל מספר 37 - 9 פברואר 2015

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
להרשמה (חינם) הקש כאן 

 

אדם בחלל

 

כנס החלל הבינלאומי השנתי העשירי של מכון פישר התקיים ב 28-29 בינואר

הרצאות ותמונות מכנס החלל העשירי הועלו לאתר מכון פישר.
בין משתתפי הכנס מחו"ל: מייג'ור ג'נרל דיוויד באק, סגן מפקד פיקוד החלל של חיל האויר האמריקאי, רקס ואלהיים, אסטרונאוט, נאס"א, אסטרונאוט סואיצ'י נוגוצ'י, סוכנות החלל של יפן,  פרופ' ג'ורג' זאלידיס, מנהל המעבדה לחישה מרחוק, אוניברסיטת אריסטו בסלוניקי,  יוון, פרופ' קנאריס צינגאנוס, מנהל, המצפה הלאומי של אתונה, יוון, ד"ר קרולינה מאטראצי, מתאמת מיזם EUCISE, סוכנות החלל האיטלקית ועוד. 
לדף הכנס באתר מכון פישר

 

נאס"א מציגה: הטכנולוגיות שפיתחה עבור החלל אשר הפכו למוצרים שימושיים בשנה החולפת

הדוח השנתי  Spinoff יוצא לאור ברציפות מאז 1976 והוא מפרט כיצד יוזמות של נאס"א בתחומי התעופה והחלל התבטאו בטכנולוגיות בעלות תועלת מסחרית וחברתית בתחומים כגון בריאות ורפואה, תחבורה, בטיחות הציבור, מוצרי צריכה, אנרגיה וסביבה, טכנולוגית המידע ושיפור הייצור בתעשייה.
קישור לאתר Spinoff של נאס"א . באתר יש מאגר מפורט של כל הטכנולוגיות שפותחו בנאס"א 
קרא עוד

 

אלקטרוניקה פשוטה בדרך לירח אירופה

המדען הפלנטרי גרגורי ניומן מנאס"א ועמיתיו שוקלים לשלוח מד גובה בלייזר, מכשיר השולח אותות אל פני השטח בתחום הקרינה התת-אדומה ויוצר הדמיה תלת ממדית בעזרת המידע המוחזר אליה. מדי גובה בלייזר כבר הוכחו כשימושיים בצפיה מקרוב במאדים, כוכב חמה והירח שלנו, וניומן וצוותו עובדים קשה כדי לתכנן אחד כזה עבור אירופה-קליפר.
קרא עוד

 

 

 

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

ממצאים חדשים משבתאי – חלק ראשון

בדיקות מכ"מ וגלי מיקרו של הרדיו שערכה חללית הקסיני הראו ששבתאי הוא כוכב לכת דינמי מאוד ובמקומות רבים מאוד הוא מזכיר את צדק, יותר ממה שחשבו קודם לכן. המדידות הראו גם שרצועה שקטה המצויה בקו המשווה, מוקפת ברצועות סוערת כדוגמת אלה של צדק, אם כי אזורים שונים בקווי הרוחב הגבוהים של שבתאי ייחודיים לכוכב לכת זה.
קרא עוד

 

עמודי הבריאה – האייקון של צילומי האבל, הולכים ומתפוררים

התמונה המקורית משנת 1995 צולמה באור הנראה. התמונה החדשה כוללת גם פרטים מהאור התת-אדום הקרוב. אור זה מראה כי העמודים הופכים לצלליות מסתוריות על רקע איספור הכוכבים. זאת מכיוון שהאור האינפרה אדום חודר דרך מרבית הגז והאבק, פרט לאיזורים הדחוסים ביותר של העמודים. כוכבים שנולדו לא מכבר נראים מתחבאים בתוך העמודים.
קרא עוד

 

במערכת שמש אחרת נתגלה "סופר שבתאי" בעל מערכת טבעות ענקית ויתכן גם ירח

אסטרונומים שצפו בעמעום מחזורי של אורו של כוכב קרוב יחסית, הדומה לשמש, הסיקו מתצפיותיהם שהליקוי נגרם כתוצאה ממעבר של כוכב לכת בעל מערכת טבעות ענקית, דומה לזו של שבתאי, אך גדולה בהרבה. בנוסף, המרווחים והצפיפויות המשתנות של הטבעות מרמזות על נוכחות ירח גדול אחד לפחות, ויתכן שגם נוספים.
קרא עוד

 

פרופ' ג'יימס ביורקן, חוקר הכוח החלש והאסטרופיזיקאי פרופ' רוברט קירשנר זכו בפרס וולף לפיזיקה

ביורקן תרם תרומה מכרעת להבנת טבעו של הכוח החזק. ב-1967 ביורקן ניבא שאלקטרונים שיואצו לאנרגיה גבוהה בתוך מאיץ ולאחר מכן יתנגשו בחוזקה בפרוטונים יתנהגו כאילו הם באו במגע עם חלקיקים טעונים ונקודתיים הנעים בתוך הפרוטון באופן חופשי כמעט. תופעה זו כונתה scaling."
קרא עוד

 

החדשות מרוזטה – קצב אידוי המים הולך וגובר

"בתצפיות שנערכו במשך שלושה חודשים (יוני-אוגוסט 2014) גדלה כמות המים המתאדה לחלל פי כמה וכמה" אומר סם גולקיס, "העובדה שהיינו כה קרובים לשביט לתקופת זמן כה ארוכה נתנה לנו הזדמנות חסרת תקדים לראות כיצד הופכים השביטים מגופים קרים וקרחיים לעצמים פעילים הפולטים גז ואבק כשהם מתקרבים לשמש.
קרא עוד

 

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
להרשמה (חינם) הקש כאן 
 
Send to friend  
עבור לתוכן העמוד