חדש בחלל מס' 39 - 25 במרץ 2015

חדש בחלל מספר 39 - 25  מרץ 2015

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
להרשמה (חינם) הקש כאן 

 

אדם בחלל

 

ממשל אובמה מעוניין לשגר בני אדם למאדים במהלך שנות ה-30 של המאה הזאת. מובן מאליו שמשימה כזאת תובעת הרבה פיתוח הנדסי מקדים ולכן, כצעד ראשון, סוכנות החלל האמריקנית (נאס"א) מתכננת לשלוח אסטרונאוטים לאסטרואיד קטן שיוכנס מבעוד מועד למסלול סביב הירח. 
קרא עוד

 

קרס הוא העצם הגדול ביותר בחגורת האסטרואידים בין מאדים לצדק.
החללית Dawn של נאס"א נכנסה בהצלחה למסלול גבוה סביב כוכב הלכת הננסי קרס שבחגורת האסטרואידים הראשית, בין מסלוליהם של מאדים וצדק. Dawn היא החללית הראשונה שהקיפה שני גופים במערכת השמש שאינם כדור הארץ. 
קרא עוד

 

ב-18 בינואר יצרה סוכנות החלל האירופית קשר אחרון עם החללית ונוס אקספרס וגורלה לא נודע מאז. קרוב לוודאי שהיא כבר הותכה על פני השטח של נוגה.
לאחר שמונה שנות פעילות במסלול סביב נוגה השלימה ונוס אקספרס סדרה ארוכה של תצפיות ומדידות שתוכננו לה לפני השיגור וכאלה שתוכננו בעבורה במהלך טיסתה. 
קרא עוד

 

ב-3 למרץ ציינה נאס"א מלאת מאה שנה לייסוד קודמתה של נאס"א – הוועדה המייעצת לאווירונאוטיקה (the National Advisory Committee for Aeronautics) או בראשי תיבות NACA .  בשנות החמישים הוחלט ש-7,500 עובדי NACA באותה התקופה ומתקנים בשווי 300 מיליון דולר יועברו החל מה-1 באוקטובר 1958 לידי הסוכנות החדשה. בתוכם היו אלפי מהנדסים,
קרא עוד

 

לאתר "חדש בחלל" הועלו 2 מצגות חדשות:  
וולנטינה טרשקובה  - האישה הראשונה בחלל:  סיפור חייה וטיסת החלל של וולנטינה טרשקובה
אפולו 8 - סיפורה של טיסת החלל הראשונה "שעזבה" את כדור הארץ והגיעה לירח

לאתר חדש בחלל

 

 

 

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

 

לראשונה מזה שנתיים חזינו מישראל בליקוי חמה ביום שישי , 20 במרץ. מי שפיספס את האירוע הנוכחי, יאלץ להמתין עד חודש יוני שנת 2020 כדי שיוכל לחזות שוב בליקוי חמה מישראל. סביב האירוע הקוסמי ערכו סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והאגודה הישראלית לאסטרונומיה תצפיות מודרכות לקהל לעבר השמש בעזרת טלסקופים מיוחדים ובליווי הסברים על תופעת ליקוי החמה.
קרא עוד

 

מצלמה שצפתה לתוך החלל העמוק, גילתה במקרה, תמונה של משהו הרבה יותר קרוב - את שביט לאבג'וי (Lovejoy), במרחק קצרצר של 82 מיליון קילומטר בלבד מכדור הארץ. 
התמונה היא קולאז' תמונות, חלק מתמונה בת 570 מיליון פיקסל, שהתקבלה מ-62 חיישנים נפרדים על טלסקופ שממוקם גבוה בהרי האנדים בצ'ילה, 
קרא עוד

 

פרופ' קייל קריימר מאוניברסיטת ניו יורק פיתח אפליקציית Crayfis אשר עושה שימוש בנתוני המצלמה וה GPS של טלפונים סלולרים כדי לאתר חלקיקים אנרגטיים של קרניים קוסמיות. פריסה עולמית של טלפונים המפעילים את האפליקציה תייצר את הגלאי הגדול בעולם של קרינה קוסמית.
קריימר התראיין לאתר הידען בעת ביקורו בארץ לרגל כנס מדעי המונח "מדען-אזרח" (Citizen Scientist)
קרא עוד

 

לדברי מדעני נאס"א שחישבו זאת באמצעות השוואת היחס בין מים רגילים ומים כבדים, מדובר בזמן מספיק להיווצרות חיים ולהתפתחות (אבולוציה) שלהם.  אנו יודעים ממדידות שנעשו בידי רכב השטח קיוריוסיטי כי מים זרמו על פני כוכב הלכת במשך 1.5 מיליארד שנה לאחר היווצרותו, אך המחקר החדש מראה כי מאדים המשיך להיות רטוב זמן רב בהרבה. 
קרא עוד

 

המגזין נישונל ג'אוגרפיק בחר את 50 התמונות היפות ביותר שציולמו מטלסקופ החלל האבל.
 
לצפייה בגלריה

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
להרשמה (חינם) הקש כאן 
 
Send to friend  
עבור לתוכן העמוד