חדש בחלל מס' 42 - 20 במאי 2015

חדש בחלל מספר 42 - 20  במאי  2015

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
להרשמה (חינם) הקש כאן 

 

אדם בחלל

 

שר המדע, הטכנולוגיה והחלל דני דנון נכנס באופן רשמי לתפקיד ב 18.5 בטקס חגיגי שנערך בירושלים. 
אנו מאחלים לשר דנון הצלחה בתפקידו החדש - קידום מיזמי חלל, שילוב הפריפריה בעשייה החללית ושיתוף פעולה עם מכון פישר בכנס החלל הבינלאומי על שם אילן רמון ובפרויקטים נוספים. 
קרא עוד

 

בשבת, 16 במאי התפוצץ טיל מדגם פרוטון זמן קצר לאחר שיגורו ממרכז החלל בייקונור בקזחסטן. בהתפוצצות התרסק גם מטענו של המשגר – לוויין תקשורת מקסיקני. ההתפוצצות התרחשה 497 שניות לאחר השיגור, גם הפעם התקלה התרחשה בשלב השלישי של הטיל. בעקבות ריבוי התקלות הוחלט לדחות את החלפת צוות תחנת החלל הבינלאומית לתחילת יולי, כדי לבדוק את הסיבות לתקלה.
קרא עוד

 

אפולו 8 - סיפורה של טיסת החלל הראשונה לירח
וולנטינה טרשקובה  - האישה הראשונה בחלל
מעבורת החלל -  כלי טייס לשימוש רב פעמי לטיסות חלל
מסלולי לוויינים - הסבר סוגי המסלולים של לוויינים
צ'ק ייגר - האיש ששבר את מחסום מהירות הקול
קישור למצגות

 

נאס"א הכריזה על תחרות "המסע למאדים" ומזמינה את הציבור להגיש הצעות ורעיונות לסיוע בפיתוח מערכות תומכות חיים שיאפשרו שהייה ארוכה על המאדים. נושאים בהם ביקשה נאס"א הצעות: מיגון, מזון, מים, אויר לנשימה, תקשורת, פעילות גופנית, רפואה ועוד. לזוכים בתחרות יוענקו פרסים בסך 15.000 דולר
קרא עוד (אנגלית)

 

הארגון הוותיק Planetary Society, ישגר בשבוע הבא ננו לוויין שיונע בחלל על ידי מפרש סולרי. המטרה היא להדגים וללמוד את הטכנולוגיה, לקראת משימות עתידיות מורכבות יותר. מפרשים סולריים עשויים יריעה דקה של אלומיניום. כאשר חלקיקים של רוח השמש פוגעים במשטח וניתזים ממנו, עובר התנע שלהם למפרש - וכך ניתן להאיץ את הלוויין לאורך זמן רב ולהגיע למהירויות ניכרות. על מנת לתמוך במיזם, מגוייס כסף מהציבור באמצעות מימון המונים. מי שיתרום מכספו יהנה משלל תשורות, החל מסנטימטר רבוע של המפרש הסולרי, דרך חולצות, פאצ'ים ועוד.
קרא עוד (אנגלית) + סרטונים

 

קול קורא שפרסמה דרפא, סוכנות המחקר של צבא ארה"ב, מבקש מחברות הצעות לפיתוח טלסקופ קרקעי שיוכל לצלם עם הגדלה של פי 100 אובייקטים בחלל שנעים במסלול בגובה של כ  36,000 ק"מ. בדרפא מחפשים פתרון שאינו מתבסס על מראה אחת, אלא על מערכת מראות שחיבורן יספק תמונה שלמה.  קישור לקול הקורא.
קרא עוד

 

 

 

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

במסיבת עיתונאים שערכה נאס"א בשבוע שעבר היא הציגה את הממצאים העדכניים ביותר שהעברה החללית ניו הורייזנס מצילומים של פלוטו, לאחר מסע של 10 שנים. נאס"א הבטיחה לפרסם תמונות נוספות שיתקבלו עד להגעתה לנקודת המעבר הקרובה ביותר בעוד 10 שבועות.
לצפייה בתמונות הקש כאן 
קרא עוד

 

מקובל לחשוב שענני גז הראשוניים הכילו מעט מאוד מולקולות של מים (H2O), וזאת משתי סיבות עיקריות: ראשית, החמצן הדרוש ליצירת מים היה נדיר מאוד בראשית היקום, ושנית, מולקולות שבכל זאת נוצרו בעננים היו חשופות לקרינה אולטרה-סגולית (UV) אשר המפרקת מולקולות בעוצמה גדולה מאוד. מחקר חדש מעריך שכמות המים הייתה גדולה פי 100 ממה שחשבו עד כה.
קרא עוד

 

האם אנחנו מתגוררים בטוב שבעולמות האפשריים?
כוכבי לכת אחרים, שונים במידה רבה מכדור הארץ שלנו, עשויים להיות הבתים הטובים ביותר לחיים ביקום. המאמר מסביר מה הם התנאים אשר מאפשרים היווצרות חיים. לדעתו פלנטות גדולות במקצת מכה"א הנעות סביב כוכבים קטנים מהשמש שלנו מסוג ננס K  הם המתאימים ביותר לתמוך בחיים לאורך זמן. 
 
קרא עוד

 

 

קֵרֶס הוא כוכב הלכת הקטן ביותר במערכת השמש. הוא נמצא בין המסלול של מאדים למסלולו של צדק; קוטרו 900 ק"מ בלבד. בשנת 2006 שודרג מ"סתם" אַסְטֵרוֹאיד למעמד של כוכב לכת ננסי. בחודש מרץ הִגיעה אליו חללית המחקר דוֹן, לאחר מסע של 8 שנים, והחלה לשדֵר מִמצאים מרתקים. 
קרא עוד

 

אינגה להמן בדקה את התפשטות הגלים הסיסמיים על פני כל כדור הארץ בעידן שלפני המחשב, והגיעה למסקנה שליבת כדור הארץ מוצקה.
כיצד ניתן לגלות מה קורה בתוך כדור הארץ? מידות החום שם גבוהות מאוד, הלחץ קיצוני והמרחקים גדולים מכדי שניתן יהיה לחקור אותם באמצעות כלים רובוטיים. לפיכך נאלצים המדענים להסתמך על הגלים הסיסמיים
קרא עוד

 

בעשרים השנים שחלפו מאז פגיעתו המתוקשרת והגדולה של השביט שומייקר-לוי 9 בצדק ב-1994, נצפו עוד ארבע פגיעות בצדק. הראשונה היתה ב- 21.7.2009 והיא התרחשה סמוך לקוטב הדרומי וגרמה להתחממות האטמוספרה העליונה במקום הפגיעה והעפת חלקיקים של אמוניה כלפי מעלה. הפגיעה יצרה כתם בגודל של האוקיינוס השקט.
קרא עוד

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
להרשמה (חינם) הקש כאן 
 
Send to friend  

עבור לתוכן העמוד