חדש בחלל מס' 43 - 3 ביוני 2015

חדש בחלל מספר 43 - 3  ביוני  2015

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
להרשמה (חינם) הקש כאן 

 

אדם בחלל

 

האם חברי ועדת המדע של הסנאט בארה"ב מסתירים את העיניים עם הידיים? הוועדה, בראשותו של הסנטור הרפובליקני בארי לודרמילק מג'ורג'יה, מכחיש אקלים מוכר, מבקשת להגדיל את תקציב נאס"א לחקר כוכבי הלכת במערכת השמש על חשבון התקציבים שמיועדים לחקר כדור הארץ.
קרא עוד

 

בצעד גדול קדימה לקראת משימה שתחקור את יכולת קיום החיים באוקיאנוס התת קרקעי מתחת לפני הירח המסתורי של צדק – אירופה, הכריזה נאס"א אתמול (ג') על בחירתם של תשעה מכשירים מדעיים שיותקנו על ידי המשימה לחקר עולם מרתק שמדענים רבים חושדים יכול לתמוך בחיים. שם המשימה, נכון לעכשיו – אירופה.
קרא עוד

 

הוספת חברת SpaceX מסיימת תקופה בה בוצעו השיגורים של לוויינים צבאיים אמריקאים באופן בלעדי על ידי חברת United Launch Alliance - שותפות של לוקהיד מרטין וחברת בואינג (50/50) והדבר יגביר את התחרות בשוק אשר מוערך ב 70 מליארד דולר ב 15 השנים הבאות.
קרא עוד (אנגלית)

 

X-37B, מטוס חלל הניתן לשימוש חוזר של חיל האוויר האמריקני שוגר ב 20 במאי מכף קנוורל פלורידה, למשימתו הרביעית שעל מטרותיה הוטל איפול על ידי הצבא האמריטקני. יחד איתו שוגרו לחלל גם עשרה ננו לוויינים ניסויים של נאס"א וה-NRO, לרבות מפרשית שמש נסיונית של האגודה הפלנטרית האמריקנית.
קרא עוד

 

צוות תחנת החלל הבינלאומית ביצע שינויים במיקום מודולים שונים של התחנה במטרה לאפשר עגינה של כלי תחבורה חדשים.
קרא עוד (אנגלית)

 

לאחר כנס מדינות המפרץ שנמשך יומיים הכריזה סוכנות החלל של איחוד האמירויות על יוזמה אסטרטגית חדשה -  תוכנית להנחתת גשושית ערבית ראשונה על המאדים בשנת 2021. התקציב הנדרש לפרויקט כ 5.5 מליארד דולר.
 
קרא עוד (אנגלית)

 

היוזמה החדשה MarsPolar  מתכננת להקים התיישבות באיזור הקוטב של מאדים שם יש מים. התוכנית לשלוח 4-6 אסטרונאוטים בשנת 2029 ואחר כך 4 נוספים כל שנתיים. ביוזמה החדשה משתתפות: רוסיה, ארה"ב, איחוד האמירויות, פולין ואוקראינה. 
קרא עוד (אנגלית)

 

 

 

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

אסטרונומים גילו שלושה "כוכבי מתושלח" – כוכבים שנוצרו בשנים המוקדמות של היקום. כוכבים בלתי רגילים אלה הם בני 13 מיליארד שנה והמומחים מסווגים אותם כבני הדור הראשון של הכוכבים לאחר תקופת החושך – התקופה שבה היקום היה עדיין אטום לאור. תקופה זו נמשכה כ-400 מיליון שנה.
קרא עוד

 

ב  28/5 ציין עולם האסטרונומיה מלאת 2,600 שנה לחיזוי המדעי הראשון המתועד בכתובים: ליקוי חמה באסיה הקטנה שנחזה בידי מי שמוגדר כפילוסוף היווני הראשון, תאלס. הליקוי תפס את צבאות מדי ולידיה שתי ממלכות יווניות בעוד אחד מהקרבות במסגרת סכסוך גבולות ביניהם שנמשך כבר 15 שנה. כאשר השינוי השמימי התרחש הבינו שני הצדדים כי האלים דורשים להפסיק את הקרב, והם קבעו את הנהר האליס Halis, כגבול ביניהם וחתמו על הסכם שלום.
קרא עוד

 

התמונה העדכנית ביותר שחושפת סוכנות החלל האירופית מהשביט 67P-צ'וריומוב-גראסימנקו צולמה דווקא לפני חודשים רבים, ב-27 באוקטובר 2014, עוד לפני שהנחתת פילאה נפרדה מרוזטה. לפי המדענים, העמק נוצר כתוצאה מבריחת חומר של השביט באיזור זה שווה ערך לחמישים פעם פירמידת גיזה,
קרא עוד

 

התגלתה גלקסיה בעלת עוצמת תאורה החזקה ביותר הידועה. הגלקסיה נמצאת במרחק 12.5 ביליון שנות אור ועוצמת האור שלה שווה ל 300 טריליון שמשות. 
קרא עוד (אנגלית)

 

מדענים חזו בפגיעה של סופרנובה בכוכב שכן מסוג גמד לבן. הפגיעה גרמה לקרינת UV חזקה אשר חשפה את האירוע. הסופרנובה נמצאת במרחק של 300 מליון שנות אור
קרא עוד (אנגלית)

 

ד"ר ערן אופק, אחד מזוכי פרס קריל החליט לחזור לארץ אחרי שש שנים בקאלטק. הוא חוקר כיום כיצד ניתן לחזות התפרצות סופרנובות במחלקה לאסטרופיזיקה במכון ויצמן. ד"ר אופק חוקר סופרנובות מסוג IIn, שהייחודיות שלהן היא שהחומר הנפלט בעת התפוצצות הכוכב שיוצרת את הסופרנובה, מתנגש בחומר נוסף שכנראה הגיע לשם לפני הפיצוץ.  
קרא עוד

 

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
להרשמה (חינם) הקש כאן 
 
Send to friend  
עבור לתוכן העמוד