חדש בחלל מס' 46 - 22 ביולי 2015

חדש בחלל מספר 46 - 22 ביולי  2015

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   להרשמה (חינם) הקש כאן 
 

 

 

אדם בחלל

 

רק לכ-40% מאוכלוסיית העולם יש כיום גישה לאינטרנט והצמיחה השנתית כבר הואטה מ-10.5% בשנת 2012 ל-8% בשנת 2013 ו- 7.9% בשנת 2014. כל צמיחה נוספת תדרוש גישה חסכונית כדוגמת רשת לוויינים גלובלית. בזכות הייצור ההמוני של מיקרו-לוויינים, ובניית אינטרנט בפס רחב שיפעל באמצעות קבוצות לוויינים, נפתחות אפשרויות רבות. 
קרא עוד

 

נאס"א בחרה בארבעה מהאסטרונאוטים הוותיקים שלה, לסייע לחברות המסחריות בואינג וספייס אקס לשגר את החלליות המאוישות הראשונות מאז סיום עידן המעבורות בשנת 2011. הארבעה ישתתפו בתכנון החלליות, ובטיסות ניסוי בהן ייבחנו השיגורים, יכולת התמרון בחלל והעגינה בתחנת החלל וכמובן נחיתה בשלום.
קרא עוד
ארבעת האסטרונאוטים

 

השיגורים מנמל החלל אלינגטון ביוסטון יהיו מוגבלים לכלי טיס שיכולים להמריא ולנחות כמו מטוס. חברת סיירה נבאדה שהחללית הפרטית שלה דרים צ'ייסר ממריאה אנכית אך נוחתת אופקית חתמה מוקדם יותר השנה עם רשות שדות התעופה של יוסטון להשתמש בשדה כאתר נחיתה. החברה הציעה את הדרים צ'ייסר לנאס"א כדי שזו תשמש כחללית לשיגור אספקה אל תחנת החלל וממנה.
קרא עוד
שדה התעופה יוסטון

 

סוכנות החלל האמריקנית מתחילה בטיסות הניסוי של כטב"מ החלל החדש שלה – Prandtl–m, שמתוכנן לטוס מעל כוכב הלכת מאדים. המטוס הלא מאוייש אמור לפעול, בתנאי אטמוספריים שונים לגמרי מאלה של כדור-הארץ ומטרתו לבצע בערך בשנת 2020 ניסויים באטמוספירת כוכב הלכת השכן לקראת נחיתת בני אדם.
קרא עוד
דגם המטוס

 

לאחר תקלה שמנעה את הגעתה של החללית הרוסית פרוגרס 59 לפני כחודשיים והכישלון בשיגור החללית הפרטית דראגון של חברת SpaceX, שוגרה בהצלחה חללית המטען הרוסית פרוגרס 60. השיגור התקיים ב 3 ביולי 2015.
קרא עוד
חללית האספקה פרוגרס 60

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

בתצלומים עדכניים שהגיעו מהחללית ניו הוריזונס נראה איזור רחב נעדר מכתשים בין לא יותר מ-100 מיליון שנה ויתכן שהוא עדיין פעיל גיאולוגית. האיזור מאופיין בפני שטח סדוקים ו"מטבעות" בעלות צורה לא סדורה בקוטר ממוצע של 20 ק"מ, המתוחמים במעין שקתות במרכז תמונה
קרא עוד
מישורי פלוטו

 

מלבן ובו תצלום מפורט של איזור על כארון, חושף תוואים נדירים במערכת השמש. לאחר התצלום של פלוטו שחשף שרשרת הרים בגובה 3500 מטרים, הגיע תורו של כארון. תמונה חדשה שצילמה החללית ניו הוריזונס בעת מעברה החטוף ליד פלוטו וכארון, חושפת תוואי מעניין – עמק ובמרכזו פסגת הר
קרא עוד
הר בתוך שקע על כארון

 

צילומים ראשונים ששידרה החללית ניו הוריזונס (New Horizons) לאחר המעבר ליד פלוטו מעידים ככל הנראה על פעילות גיאולוגית הנמשכת גם כעת. תמונות תקריב של איזור ליד קו המשווה של פלוטו (ובקרבת ה"לב" המפורסם) חשפו הפתעה עצומה: שרשרת הרים צעירים המתנשאים לגובה 3,500 מטרים מעל פני השטח של כוכב הלכת הננסי.
קרא עוד
הרים גבוהים ליד קו המשווה של פלוטו

 

החלללית ניו הוריזונס (New Horizons) של נאס"א שחלפה היום על פני כוכב הלכת הננסי פלוטו, שידרה תמונה מרשימה של פלוטו וירחו הגדול כארון, הממחישה את המגוון והמורכבות שלהם. זו אינה תמונה בצבעים אמיתיים. פלוטו וכארון נראים כאן בצבעים מוגזמים המקלים על ההבחנה בהבדל בין חומרים ותוואים שונים על פני השטח של כל אחד מעצמים פלנטריים אלו.
קרא עוד
פלוטו וירחו כארון

 

חברי קבוצת המחקר של פרופ' חגי פרץ מהטכניון, החוקרים את פלוטו ואת ירחיו, מעריכים שמידע זה יתרום רבות לידיעותינו על אותו אזור רחוק במערכת השמש. החללית ניו הורייזנס, המכילה ציוד מדעי וכן את אפרו של האיש שגילה את פלוטו, תמשיך לעבר הירח הראשי של פלוטו ומשם אל שולי מערכת השמש
קרא עוד
פרופ' חגי פרץ

 

ד"ר בני טרכטנברוט, חוקר ישראלי השוהה בהשתלמות פוסט-דוקטורט במכון הטכנולוגי של שוויץ ETH הוביל מחקר הכרוך בתצפיות בחורים שחורים קדומים בעזרת טלסקופ הענק ע"ש קק שבהוואי. התצפיות נערכו בעזרת מכשיר חדיש בתחום האינפרא-אדום והצביעו על הימצאותו של חור שחור ענק השוכן בגלקסיה רגילה למדי ביקום הקדום.   
קרא עוד
איור של הגלקסיה והחור השחור הענק שבמרכזה

 

כל אחד יודע שאורכה של היממה הוא 24 שעות, או 86,400 שניות ואולם הזמן שנדרש לכדור הארץ להסתובב סביב צירו עד שהוא מגיע לאותה נקודה יחסית לשמש – יום שמשי (או אורך היום הממוצע) הוא כ- 86,400.002 שניות. הדבר קורה בגלל ההאטה שנגרמת מכוח בולם הנוצר כתוצאה מה'מאבק' בין כדור הארץ השמש והירח.
קרא עוד
שעה נדירה

 

 

 

 

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
להרשמה (חינם) הקש כאן 
 
Send to friend  

עבור לתוכן העמוד