חדש בחלל מס' 56 - 17 בדצמבר 2015

 
 חדש בחלל מספר 56 - 17 בדצמבר 2015
 
 
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

אדם בחלל

 

לאחר מסע בן שש שעות הגיעה החללית אל  תחנת החלל הבינלאומית והחלה בתהליכי העגינה. המערכת האוטומטית של החללית איתרה תקלה כלשהי, ועקב כך החללית התרחקה מהתחנה ומפקד החללית מלצ'נקו תפס עליה פיקוד וביצע עגינה ידנית מוצלחת.  שלושת האסטרונאוטים יצטרפו לצוות הנוכחי שנמצא בתחנה, ויחד השישה יהוו את הצוות ה-46 של התחנה 
  קרא עוד  

 

שלושת חברי הצוות ה-45 של תחנת החלל הבינלאומית נחתו בחללית מדגם סויוז בקזחסטן. הם עשו היסטוריה קטנה - זו הנחיתה הראשונה של חללית סויוז  בשעות החשכה.  השלושה, קייל לינגרן האמריקי, אולג קונוננקו מרוסיה וקימאיה יואי מסוכנות החלל היפנית בילו על סיפון תחנת החלל הבינלאומית 141 ימים. ללינגרגרן ויואי זו הטיסה הראשונה, קונוננקו צבר 533 ימי חלל.
  קרא עוד  

 

ב 6 בדצמבר, שוגר מבסיס חיל האוויר בכף קנוורל, משגר מדגם דלתא 4 של חברת ULA (שירותי שיגור מאוחדים) ועליו חללית אספקה מדגם סיגנוס של חברת אורביטל ATK המיועדת לתחנת החלל הבינלאומית.
בכך חידשה אורביטל את שיגורי חלליות האספקה לראשונה מאז אוקטובר 2014, כאשר משגר אנטרס, מתוצרת אורביטל ועליו חללית מטען מדגם סיגנוס התפוצצה זמן קצר לאחר השיגור
  קרא עוד  

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

המשמעות שעולה מהמחקר של הצוות מהאוניברסיטה העברית שפרופסור פירן היה שותף בו: יש לנו היום כמויות גדולות מהממוצע במערכות שמש אחרות של מתכות כגון אורניום, זהב ופלטינה,  "יכול להיות שזה גם היה אחד הגורמים להיווצרות חיים אבל אי אפשר לדעת זאת בוודאות"  
 
  קרא עוד  

 

החללית קאסיני שיגרה בימים האחרונים תמונות מפורטות של כמה מירחי שבתאי – כולם צולמו בהפרש של שעות אחדות זה מזה ב-6 בדצמבר 2015. אחד מהם - הירח פרומתאוס שקוטרו כ-86 קילומטרים. בתמונה רואים את הצד של פרומתאוס שאינו פונה לשבתאי.  התמונה צולמה באור הנראה באמצעות מצלמת הזווית הצרה של החללית קאסיני, ממרחק של כ-37 אלף קילומטרים מפרומתאוס,  קנה המידה 220 מטרים לפיקסל.
  קרא עוד  

 

תצרף תמונות צבעוני משופר כולל כמה מהמראות החדים ביותר של פלוטו שהחללית ניו הוריזונס צילמה בעת המעבר שלה ליד פלוטו ב-14 ביולי. הרזולוציה של התמונות היא 77-85 מטרים לפיקסל, כך שניתן לראות בה פרטים יחסית קטנים. רוחב הנוף שבתמונה כ-80 קילומטרים. המגוון הרחב של מכתשים הרים ומישורי קרח הנראה בתצלומים מספק למדענים ולציבור הרחב חלון הצצה לנופים עוצרי הנשימה ברזולוציה גבוהה בפלוטו.
  קרא עוד  

 

סוכנות החלל היפנית (JAXA) הודיעה היום כי הגשושית אקאטסוקי ("שחר" ביפנית) הצליחה להיכנס למסלול סביב כוכב הלכת נוגה, 5 שנים לאחר שנכשלה לעשות זאת עקב תקלה שהרסה את המנוע הראשי. סוכנות החלל היפנית מקווה שהגשושית תוכל לממש את רוב יעדי המשימה המקוריים, למרות שהמסלול המקורי שתוכנן עבורה היה קרוב הרבה יותר מאשר המסלול הנוכחי.
  קרא עוד  

 

 

                                              מצגות תעופה וחלל חדשות

 

המצגת מתארת את הניסיון הראשון לשלב נשים כאסטרונאוטיות  בתכנית החלל.
 
המצגת מספרת את ההיסטוריה של מטוסי נשיא ארה"ב ומתארת את המטוס הנוכחי
 

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 
עבור לתוכן העמוד