חדש בחלל מס' 66 - 16 במאי 2016

 
חדש בחלל מס' 66  - 16 במאי  2016
 
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

אדם בחלל

 

ממשלת ישראל אישרה את מינויו של מר אביגדור (אבי) בלסברגר למנהל סוכנות החלל הישראלית. אבי בלסברגר כיהן במגוון תפקידים בכירים בחברות אלביט מערכות, בתפקידו האחרון כיהן כמנכ"ל אלביט מערכות אבטחה ולפני כן כסמנכ"ל לתחום המודיעין באלביט מערכות אלקטרו אופטיקה (אל-אופ) הכולל בתוכו את תחום פעילות החלל, ובשורה של תפקידי ניהול בכירים בפרויקטים טכנולוגיים מורכבים בתחומי החלל.
  קרא עוד  

 

הסדק צולם על ידי האסטרונאוט הבריטי טים פיק באחד מחלונות יחידת התצפית "קופולה" שנבנתה על ידי סוכנות החלל האירופאית וחוברה לתחנת החלל הבינלאומית בשנת 2010. קוטר הסדק הוא 7 מילימטר בלבד, וסוכנות החלל האירופאית הבהירה שהוא לא מהווה סכנה לתחנה או לצוות האסטרונאוטים ששוהה בה, עקב המיגון הרב-שכבתי של החלונות ביחידת התצפית.
  קרא עוד  

 

חברת ספייס איקס הצליחה להנחית את השלב הראשון של משגר פאלקון  9 בפעם השנייה על דוברה באוקיינוס האטלנטי. הטיל העלה לחלל לוויין תקשורת יפני.
  קרא עוד  

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

בהכרזה הגדולה ביותר אי פעם של כוכבי לכת חוץ-שמשיים, נאס"א הודיעה כי הצליחה לוודא את אמינותן של 1,284 תגליות של כוכבי לכת שנעשו על ידי טלסקופ החלל קפלר. הגודל של כ-100 מתוכם דומה לזה של כדור הארץ, ומתוכם 9 נמצאו באזור הישיב סביב הכוכב אותו הם מקיפים, ועשויים בכך להתאים לקיום חיים. 
  קרא עוד  

 

מעברים של כוכב חמה מתרחשים כ-13 פעמים במאה. הראשון נצפה על ידי פייר גסאנדי ב-7 בנובמבר 1631 ולמרות שזה אירוע חווייתי יותר מאשר מדעי בימים אלה, המעברים של כוכב חמה ונוגה במאות שעברו היו אמצעי חיוני למדידת המרחק בין כדור הארץ לשמש באמצעות מדידת הפרלקסה של השמש, זה היה המעבר הראשון של כוכב חמה לפני השמש מאז 8 בנובמבר 2006. 
  קרא עוד  

 

2007 OR10 הוא הגוף הגדול ביותר במערכת השמש שעדיין מסתובב לו באפלה הגדולה ללא שם רשמי. הוא נמצא בקצה מערכת השמש, באזור המכונה "הדיסק המפוזר", רחוק עוד יותר מפלוטו ועצמים אחרים בחגורת קויפר, וכעת נמצא במרחק של 87 יחידות אסטרונומיות מהשמש (יחידה אסטרונומית היא המרחק הממוצע בין כדור הארץ לשמש – 150 מיליון ק"מ).
  קרא עוד  

 

האמירה של איינשטיין כי אלוהים אינו משחק בקוביות עם היקום זכתה לפירוש לקוי.  אמירה זו, שצוטטה בהרחבה לאורך השנים, נתפסה כביטוי מובהק לביקורת הנוקבת שלו על מכניקת הקוונטים ועל רעיון האקראיות שבבסיסה של תורה זו. ואולם, בחינה מעמיקה יותר מגלה שאיינשטיין לא שלל את מכניקת הקוונטים ואף לא את האי־דטרמיניזם שלה,
  קרא עוד  

 

מערכות המקיפות כוכבים זעירים הם המקומות היחידים בהם אנו יכולים לאתר חיים על כוכבי לכת בגודל כדור הארץ בעזרת הטכנולוגיה הנוכחית שלנו. לפיכך, אם אנחנו רוצים למצוא חיים במקום אחר ביקום, זה המקום שבו אנחנו צריכים להתחיל לחפש. צוות של אסטרונומים גילה כי כוכב הלכת הידוע בשם TRAPPIST 1 , כוכב אפלולי וקריר,  מעט דהוי במרווחי זמן קבועים, דבר המעיד על כך שמספר עצמים עושים את דרכם בין הכוכב לבין כדור הארץ. ניתוח מפורט הראה כי מדובר בשלושה כוכבי לכת בגדלים דומים לאלה של כדור הארץ.
  קרא עוד  

 

 

המצגת מסבירה את הקשיים בהם נתקלים האסטרונאוטים השוהים בחלל תקופות ארוכות
 
  למצגת  
המצגת מספרת את תולדות חייו ואת תרומתו לעולם התעופה בימיה הראשונים
 
  למצגת  

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 
עבור לתוכן העמוד