משלחת המכון לקונגרס האסטרונאוטיקה בינלאומי בקנדה ספטמבר 2014

 

 

מכון פישר רשם השתתפות חסרת תקדים בהיקפה, בקונגרס האסטרונאוטיקה  בינלאומי שנערך בקנדה.

הקונגרס נערך מדי שנה על ידי הפדרציה הבינלאומית  לאסטרונאוטיקה,  בה חבר המכון מאז 2013.
במסגרת הקונגרס, השתתף המכון לראשונה בתערוכה,  באמצעות ביתן מכובד, בו ייצג המכון מספר גופי חלל נוספים מישראל, לרבות חברת אימג'סאט, רמון צ'יפס ומכון אשר לחקר החלל בטכניון. נציג חברת אפקטיב ספייס סולושנס השתתף בתצוגה. תנועה עירה נרשמה בביתן המכון בימי התערוכה.
בנוסף, הציג ראש מרכז החלל של המכון שלושה מאמרים במסגרת ההרצאות בכנס, והשתתף במפגש קבוצת המחקר אסיה פסיפיק של הפדרציה הבינלאומית לאסטרונאוטיקה. בשנה הבאה ייערך הקונגרס בירושלים.
במשלחת השתתפו ראש המכון תא''ל מיל. אסף אגמון, ראש המרכז לחקר החלל במכון - טל ענבר והמנהלת האדמיניסטרטיבית של המכון מירה קרבס חנניה.
במהלך הכינוס נפגשה המשלחת גם עם ראש נאס''א, צ'ארלי בולדן.

 

לאחר הכינוס ביקרה המשלחת במספר אתרים:


סמינר מכון פישר במכון וושינגטון ובמכון ראנד
ראש מכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל וראש המרכז לחקר החלל והכטב''ם במכון העבירו סקירות מקצועיות בנושא הפעלת כוח אווירי במהלך מבצע צוק איתן.

במכון ראנד ניתנה סקירה לעשרות חוקרים ואנשי חיל האוויר האמריקאי,  ומספר חוקרים נוספים השתתפו בדיונים באמצעות שיחת ועידה ממכון ראנד בסנטה מוניקה.

במכון וושינגטון השתתפו חוקרים בכירים,  בראשות מייקל אייזנשטאדט, מנהל תחום מחקרי צבא וביטחון במכון.

בנוסף לתדרוך ולדיון, נדונה השתתפות אנשי מכוני מחקר אלה בכנס הביטחון הלאומי של מכון פישר, והועלו הצעות למפגשי המשך ומחקרים משותפים.

 

במטה סוכנות החלל האמריקאית נאס''א,  בוושינגטון.
המשלחת פגשה את ראשי תוכניות ''אוריון'' ו SLS, חללית העתיד המאוישת של נאסא ומשגר
ענק המפותח עבורה. כמו כן הוצגו למשלחת חידושים בתחום לוויינים זעירים המפותחים על ידי הסוכנות. בנוסף, התקיים דיון עם מנהלת בכירה של תוכניות חינוכיות בנאס''א. בדיונים עלו אפשרויות שונות לשיתוף פעולה עם הסוכנות, הן במסגרת כנס החלל הבינלאומי על שם אילן רמון והן במסגרות נוספות.

 

במרכז החלל גודארד, במרילנד.
המרכז הוא אחד הגדולים והוותיקים במרכזי המחקר של סוכנות החלל האמריקאית.
בסיור נפגשו חברי המשלחת עם סגנית מנהל מרכז החלל גודארד, מדענים ומהנדסים בכירים. בראשית הסיור ביקרה משלחת המכון בתחנות בקרה מהן מנוהלים במקביל מספר משימות מחקר חלליות, רובן לחקר כדור הארץ,  ואחת לחקר הירח.
הסיור כלל גם ביקור בחדרים נקיים בהן נבנים כיום חמישה לווייני מחקר בו זמנית, ובמתקני הניסוי שלהם.
המשלחת נפגשה עם.מנהל פרויקט טלסקופ החלל ג''יימס ווב, וצפתה בהרכבת חלק ממערך מראות שלו. במעבדת הפיתוח והייצור של גלאים,  למדו אנשי המכון  מקרוב על פיתוח גלאים זעירים שישמשו את טלסקופ החלל העתידי של נאס''א. בנוסף, הודגמה יכולת מתקדמת של היתוך נתונים מלוויינים והצגתם באופן תלת מימדי ודינמי.

   

 מראות טלסקופ החלל ג'יימס ווב                           ביקור במעבדה לפיתוח גלאים במרכז החלל גודארד

 

מפגש עם הארגון לקידום הגנה נגד טילים בארה''ב
אנשי המכון נפגשו עם ריקי אליסון,  מייסד ויו''ר השדולה האמריקאית לנושא הגנה מפני טילים Missile defense advocacy alliance במשרדי הארגון באלכסנדריה,  וושינגטון.

ראש המרכז לחקר החלל במכון נתן סקירה אודות תוכניות הטילים הבליסטיים באירן וצפון קוריאה, תחום שעומד במרכז הפעילות של MDAA בעת האחרונה.

נדונו נושאים נוספים הקשורים גם למערכת כיפת ברזל, והועלו אפשרויות לשת''פ וחלוקת מידע בין שני הארגונים. ביקור גומלין של אליסון במכון פישר יתקיים במחצית הראשונה של 2015.

 נציגי מכון פישר עם ריקי אליסון, יו''ר MDAA

 

התקיימו שני סיורים במוזיאוני התעופה והחלל של המכון הסמיתסוני.
במסגרת הסיורים התקיימה פגישה עם הנהלת מוזיאון התעופה והחלל,  בה נדונו מגוון נושאים לרבות השתתפות נציגי המוזיאון בכנס החלל הבינלאומי על שם אילן רמון, והשתתפות מכון פישר בפעילות ומיזמים חינוכיים של המוזיאון.

 

פגישת עבודה עם הנהלת מוזיאון התעופה והחלל הלאומי של ארה''ב 

 

 

              

 

                         
 

                              

עבור לתוכן העמוד