ידיעון מס' 94 - דצמבר 2016

ידיעון מכון פישר דצמבר 2016 

 
שנת 2016 המסתיימת עלינו לטובה הייתה מלאת אירועים ופעילות בתחומי החלל והתעופה. פתחנו את השנה, כמדי שנה, בכנס החלל הבינלאומי השנתי הבינלאומי ע"ש אילן רמון, לווין "אופק" הצה"לי שוגר בהצלחה מאתר השיגור בפלמחים וגרר הרבה פעימות לב לכולנו עד שהחל לפעול כשורה.
 

הלווין "עמוס-6" התפוצץ על כן השיגור בארה"ב עקב תקלה במשגר. בעקבות אובדן הלוויין חתמה חברת חלל תקשורת עם חברת בואינג הסכם לפיתוח לוויין עמוס 17, הלוויין יתקבל בעוד שנתיים.

 

יוזמות NEW-SPACE חדשות צצו במהלך השנה ונושא החלל זכה למינוי של ח"כ יואב קיש (טייס  F16 בעבר) כאחראי תחום חלל בוועדת הטכנולוגיה של הכנסת.

 
בתחומי התעופה היינו עדים להגעתם של מטוסים חדשים לחברות התעופה הישראליות: ל"ישראייר" הגיע AIRBUS A320 והצטרף לצי. ל"ארקיע" הצטרפו שני מטוסי "אמבראר E195-E2 " שהגדילו את צי מטוסי הסילון של החברה משמעותית, אל על קיבלה השנה את מטוס הבואינג - 737 השמיני.
 
מטוס ה-"אדיר" F35 פתח עידן חדש בחיל האוויר הישראלי !  מסלול 21-03 בנתב"ג הוכשר לפעילות מלאה ולא  חסרו דיונים ופרסומים על עתידם של שדות התעופה בהרצליה  ותל-אביב.
 
גם שנת 2017 צפויה לזמן לנו פעילות רבה, הן בכנסים המתוכננים במכון והן בהגעת מטוסים חדשים לציי התעופה האזרחית הישראלית.
 
אני מאחל לכל ידידי מכון פישר שהשנה חדשה, 2017 , תהיה מוצלחת ומלאת פעילות
 
תא"ל (מיל) אברהם עשהאל
מנכ"ל המכון

 

 

כנס החלל הבינלאומי השנתי השנים עשר על שם אילן רמון יתקיים ב - 30 -31 בינואר
הכנס יעמוד בסימן חקר החלל ויישומים ארציים של מערכות חלל. בין אורחי הכנס: מפקד פיקוד החלל של חיל האוויר האמריקני, ד"ר פיט וורדן, נציגי תעשיות, אסטרונאוטים וראשי סוכנויות החלל של אירופה, צרפת ואיטליה. ביומו השני של הכנס יתקיימו שלוש סדנאות, שיעסקו בסוגיות של קיימות וחלל, ניטור ימי באמצעות לוויינים ומערכות ביג דאטה בהקשריהן  החלליים. תוכנית הכנס תועלה לאתר המכון בקרוב.

 

 

ביום שני 12.12.2016 נחתו בשדה תעופה נבטים  לאחר עיכוב של 5 שעות, 2 מטוסי האדיר הראשונים של חיל האוויר.  העיכוב נבע מערפל כבד בשדה התעופה האיטלקי שעיכב את המראת המטוסים. בטקס נכחו נציגי רשתות טלוויזיה מכל העולם.

 

המרכז למחקר תעופתי

 

בנובמבר האחרון חווינו שריפות בעצמה ובכמות שלא היכרנו. הארץ בערה משילוב קטלני של מזג אוויר דליק, רשלנות בטיפול באש והתלהמות טרוריסטית. לקחי אסון הכרמל הניבו לא מעט מסקנות ודרכי טיפול, ואחת הבולטות בהן היא הקמת מערך מוטס לכיבוי שריפות. נרכשו 14 מטוסי 'אייר-טרקטור', הוקמה טייסת שסופחה לחיל-האוויר והוכנסו נוהלי תפעול, כוננות ופריסה ארצית.  בשל חומרת השריפות נענו מספר מדינות ושלחו אלינו כוחות כיבוי לסיוע, ביניהם מטוסי לוחמה באש. הגיעו דגמים שונים של מטוסי כיבוי ועליהם יורחב בהמשך

 

 

בצרפת פורסם דוח חקירת התאונה של מטוס חברת ג'רמן-ווינגס שהתרסק אל תוך האלפים הצרפתיים וגרם למותם של 150 נוסעים ואנשי צוות. הדוח קובע כי הקצין הראשון, אנדראס לוביץ, בתכנון מפורט שגם נבדק על ידו בטיסות קודמות, נעל את עצמו בתא הטייסים כשהקברניט יצא להתפנות, העביר את הטייס האוטומטי למוד של הנמכה רצופה, ובכך גרם לו להתנגש במדרונות האלפים.
במלוא שנה לאירוע הזה (מרץ 2016) פרסמנו מאמר הקורא לרשויות התעופה האזרחית העולמיות למצוא כלים לאתר את אלה שעלולים לחמוד את הרעיון המעוות הזה, ולמיין אותם אל מחוץ לתחום התעופה. המלצנו על מחקר וחיפוש קריטריונים למיון, ועל פיתוח אמצעי ושיטות מעקב במסגרת המבחנים התקופתיים השגרתיים שעוברים כל הטייסים בעולם. חברת לופטהנזה וכמה חברות אמריקאיות מנסות להתמודד עם הסוגייה הלא פשוטה הזו, אך בינתיים לא ננקטו צעדים מעשיים כל-שהם. 
לאחרונה פורסמו תוצאות מחקר שנערך באוניברסיטת הרווארד השופך אור על אחוז הטייסים בעלי הפוטנציאל ההתאבדותי שטסים ומטיסים נוסעים. מעל 12% מהטייסים, בכל רגע נתון, באוויר, משתייכים ללוקים בדיכאון קליני לסוגיו, ומעל 4% הם כאלה שחשבו להתאבד

 

חדש במרכז המידע

 

40 לאבירי הזנב הכפול 1976-2016 - חיל האוויר
דורי - ספרו של ד"ר אל"מ (מיל) שמואל גורדון 
אילון מאסק - מייסדם של Tesla, SpaceX, Paypal  - אשלי ואנס
סאדם חוסיין פוליטיקה של נקם - סעיד אבוריש
תמונת הבטיחות לשנת 2015 - רשות התעופה האזרחית
הטקטיקה של הפעלת אש מסייעת בקרב: התפתחות ולקחים -  הכט עידו

 

 

לפני מספר ימים פרסמה נאס"א את הדו"ח השנתי SPINOFF 2016 . הדו"ח כולל מידע על עשרות המצאות שנגזרו מתכניות מחקר ופיתוח של נאס"א. הדו"ח מחולק ל 7 נושאים: Public Safety, Health and Medicine, Transportation, Information Technology, Consumer Goods, Energy and Environment, Industrial Productivity, Public Safety ניתן להוריד את הקובץ בפורמט  PDF.

 

 

העימות האסימטרי - המהפכה התפיסתית בהפעלת הכוח והממד האווירי  - תא"ל (מיל) אפרים סגולי
התפתחות התעופה האזרחית במדינות המעגל הראשון בין השנים 1948-2006  - רן תורג'מן
Grizzly Vs. Scorpion - Strategic Decisions In Operation Cast Lead  - ד"ר שמואל גורדון
הדדיות בהפצת חדשנות צבאית: פיקוד האוויר הטקטי של חיל האוויר האמריקאי וחיל האוויר הישראלי  - דן שיאון
 

 

 

למסירה - ביטאוני חיל האוויר ישנים
בספריית מכון פישר הצטברו עודפי גיליונות של ביטאוני חיל האוויר משנים קודמות.  מי שמעוניין מוזמן לפנות לעמוס כהן

 

 

                                          מצגות חדשות באתר "חדש בחלל"

 

המצגת מתארת את התפתחות תעשיית החלל ההודית ואת הפרויקטים העיקריים שלה.
 
  למצגת  
המצגת מתארת את פועלו של ברט רוטאן
מתכנן כלי טייס לחלל 
 
  למצגת  

 

ספר מהודר המתאר את מבנה חיל האויר (200 עמודים) עם צילומי מטוסי חיל האויר, תיאור מבנה חיל האויר על יחידותיו ומשימותיו וסיפורי מבצעים שונים.  כתיבה וצילומים - עופר צידון, בהוצאת מכון פישר וישראל דיפנס.
ניתן לרכוש את הספר במזכירות מכון פישר טל. 09-9510260.  
מחיר 150 ש"ח + דמי משלוח 18 ש"ח. 
 
THE ISRAELI AIR FORCE

 

Send to friend

 


נשלח באמצעות V.I.Plus דיוור אלקטרוני
עבור לתוכן העמוד