ידיעון מספר 10 - ינואר 2006
ידיעון מכון פישר למחקר אסטרטגי אויר וחלל 

 

 

ידיעון מכון פישר מופץ בדואר אלקטרוני אחת לחודש.  בידיעון מידע על פעילויות המכון, כנסים, אירועים, פרסומים חדשים וכן תקצירי חדשות בתחום התעופה.
העורך – עמוס כהן

__________________________________________

 

חדש במכון: 

ישיבת דירקטוריון מכון פישר
התקיימה ביום ו' 27 ינואר 2006.  בישיבה סוכמה שנת 2005 ואושרו תוכנית העבודה והתקציב לשנת 2006. הדירקטוריון אישר עקרונית הקמת קתדרה למחקר רפואי בתחומי תעופה וחלל. 

 

ישיבת הועדה האקדמית של המכון
התקיימה ביום ה' 26 לינואר 2006 . בישיבה הוצג מחקר שהסתיים ואשר עסק ב פיתוח אלגוריתם לגילוי ציפורים ברשת ארצית של מכ"מי ציפורים ומזג אוויר לשימוש בזמן אמת בחיל האויר. כמו כן הוגשה הצעה למחקר חדש.

 

ביקור קוסמונאוט רוסי בכיר במכון פישר 

הקוסמונאוט ולדימיר דז'ניבקוב היה מפקדן של חמש משימות חלל בתקופת ברית המועצות, והוא בעל שני עיטורי גיבור ברה"מ. דז'ניבקוב פרש משירות פעיל כגנרל מיור בחיל האוויר הסובייטי (מקביל לאלוף בצה"ל).
משימותיו של דז'ניבקוב בחלל ארכו במצטבר 146 ימים. טיסותיו לחלל החלו בשנת 1978, עת פיקד על החללית סויוז 27. בהמשך טס לחלל כמפקד החלליות סויוז 39 ( 1981), סויוז טי 6 ( 1982), סויוז טי 12 ( 1984 ) וסויוז טי 13 (1985). דז'ניבקוב פיקד על תחנות החלל סאליוט 6 וסאליוט 7. הוא שימש בעבר כמפקד המרכז לאימון קוסמונאוטים על שם יורי גגארין. דז'ניבקוב הגיע לביקור פרטי בישראל במהלכו נפגש עם מפקד חיל האוויר ועם מנכ"ל סוכנות החלל. 

לידיעה המלאה הקש כאן

 

פוסטר מרהיב של תמונות מטוסי חיל האויר עם הציפורים שאת שמם הם נושאים 

ניתן לקבל (במחיר סמלי) במזכירות מכון פישר. מידות הפוסטר 100 X 70 ס"מ, לצפייה בפוסטר הקש כאן . נא לתאם עם שני טל. 09-9510260 שלוחה 3.   

 

אירועים מתוכננים 

כנס חלל ומדע בישראל 2006 יתקיים ביום ג' 31 ינואר 2006 בבית חיל האויר.  הכנס מבוצע ביוזמת מכון פישר, משרד המדע והטכנולוגיה, המדען הראשי של משרד התמ"ת ומשפחת רמון. עקב ריבוי הגורמים המעורבים בארגון הכנס מספר המקומות מוגבל ולצערנו לא התאפשרה השתתפות כל הנרשמים (אישור ההשתתפות ניתן על ידי משרד המדע, המממן העיקרי של הכנס). למידע נוסף על תכנית הכנס הקש כאן. 

 

הרצאה לתלמידים מצטיינים מהרצליה 

ביום ד' 1 לפברואר תתקיים הרצאת מבוא לתעופה וחלל ל 250 תלמידים מצטיינים מכיתות ז', ח', ט'  של בתי הספר של הרצליה. זהו ניסיון לעניין את בני הנוער בתחומי התעופה והחלל במטרה לפתוח בהמשך קורסי העשרה בתחומים אלו. המרצה טל ענבר חוקר בכיר במרכז לחקר החלל במכון פישר. 

 

כתבות נבחרות מעולם התעופה 

באדיבות  Guri Palter at Airosafety.com 

 

הממשל האמריקני הוציא חוברת עם הצעה ראשונית לכללים החלים על כל אזרח שרוצה לטוס לחלל. הכללים מכילים את הבסיס לחוקים שיכנסו לתוקף בעתיד הקרוב. הם יכללו הכנות,אימונים, ביטוח וכו'.
לידיעה המלאה

  

 

אב-טיפוס של ספינת אויר לתובלת מטענים כבדים מוכן לטיסת ניסוי.  

ספינת Dynalifter לא תהיה קלה מהאוויר אלא תהיה שילוב של מיכלי גז ועילוי אווירודינמי. הדבר יאפשר נשיאת מטענים גדולים ונחיתה רגילה שתחסוך צוותי קרקע יקרים. לספינה מיועדים שימושים רבים כגון תובלה כבדה, סריקת שטחים גדולים, משימות חיפוש והצלה, תקשורת ועוד.
לידיעה המלאה            לאתר החברה 

 

 

מערכת למניעת התנגשויות מטוסים/כלי רכב בשטח המסלולים מתוכננת ליישום בארה"ב. 

בשנים האחרונות קרו מקרים רבים בהם מטוסים או כלי רכב יעודים חצו מסלול פעיל וגרמו לתאונות או ל"כמעטים". הנושא, כפי שגם ראינו לאחרונה באירוע של ישראייר, הופך ליותר ויותר קריטי. מינהל התעופה הפדרלי ישקיע הון עתק במערכת שתשלב מכ"מים מסוגים שונים, תאורות אזהרה, סימוני מסלול מתקדמים ועוד. 

לידיעה המלאה 

 

ניקבת רוח היפר סונית שקטה נבנתה ע"י אוניברסיטה בארה"ב.  

הניקבה שתנסה פרופילים אווירודינמיים במהירויות שמעל מאך 5 תעזור במחקרים לפיתוח חלליות, מטוסים וטילים עתידיים. הזרימה, השקטה פי 8 ויותר מזו הנוצרת בנקבות רוח עכשוויות, נוצרת ע"י יצירת  וואקום ראשוני ושחרורו המהיר ע"י פתיחת שסתום. הדבר מונע רעש ומערבולות המונעות מדידה מדויקת של פרמטרים אווירודינמיים שונים במהירויות שגא קוליות. 

לידיעה המלאה 

 

מערכת חדישה, זולה, קלה וניידת נגד התנגשות מטוסים יוצרה בארה"ב. 

המערכת נועדה בעיקר למטוסי התעופה הכללית. היא נותנת אתרעה על שלושת המטוסים המסכנים ביותר את המטוס מתוך 10 אותם היא קולטת בעזרת "מוד סי" של הטרנספונדר. תחום הפעולה הינו 6 מייל. 

לידיעה המלאה 

 

חברת המסוקים האוסטרלית רובינסון מציינת את ייצורם של 4000 מסוקים! 

לידיעה המלאה 

 

זו השנה החמישית ברציפות שאיירבוס גוברת על בואינג במרוץ היוקרתי 

למרות יתרון משמעותי של חברת בואינג על פני איירבוס בצבר ההזמנות לאורך השנה, סגרה איירבוס את הפער בסוף השנה ואף השיגה את בואינג! שתי החברות קיבלו במהלך השנה יותר מ 1000 הזמנות כל אחת.  

לידיעה המלאה 

 

ספרים חדשים: 

מרכז יפה למחקרים אסטרטגיים: 

  • המבנה האופטימאלי של תעשיית הביטחון בישראל: השלכות ומשמעויות  – אשר טישלר, יועד שפי 
  • ישראל והפלסטינים: חלופות מדיניות לישראל. 

 

והרי עיקר חדשות החודש

באדיבות שלמה אלוני 

בעולם
3 ינואר – לוקהיד מרטין מדווחת שיוון הזמינה 30 F-16 מהם 20 חד-מושביים ו-10 דו-מושביים למסירה עד 2009.
5 ינואר – בואינג מדווחת על שיא הזמנת מטוסי נוסעים בשנת 2005. במהלך השנה החולפת הוזמנו 1,029 מטוסי נוסעים מתוצרת בואינג, 152 יותר מאשר שנת השיא הקודמת ב-1988.

7 ינואר – טיסת בכורה למטוס המנהלים ספקטרום 33.
 
9 ינואר – כוח הנחתים של ארצות הברית מודיע על פיתוח מסוק סער כבד חדש, CH-53K. בכוונת המרינס לרכוש 156 מסוקים שיכנסו לשרות משנת 2015.
 
12 ינואר – בואינג החלה בייצור ה-737 ה-5,000.
 
13 ינואר – פלייט מדווח שצבא ארצות הברית מבטל את מיזם ACS, מכה ללוקהיד מרטין ולאמבראר.
 
17 ינואר – אירבס מדווח אף היא על שנת שיא: מסרה 378 מטוסי נוסעים במהלך שנת 2005 ורשמה הזמנות ל-1,111 מטוסים, כפליים מאשר בשנת השיא הקודמת של אירבס (556 הזמנות בשנת 1998)
 

במזרח התיכון
9 ינואר – בכירים במשמרות המהפכה של איראן נספו בהתרסקות מטוס פלקון 20.
 

בישראל
29 דצמבר – יצחק ניסן מונה למנכ"ל תע"א, מחליף את משה קרת שיפרוש רשמית בפברואר. בעקבות המינוי הודיע ב-10 ינואר המשנה למנכ"ל עובדיה הררי על פרישתו מהתע"א.
29 דצמבר – רשות התעופה האזרחית העניקה רישוי למערכת פלייט גרד להגנת מטוסי נוסעים מתוצרת אלתא.
30 דצמבר – תע"א מסרה 747-200SF ה-38 ומעבירה את משאבי הסבת 747 למטען לדגם 400.
18 ינואר – לוקהיד מרטין מדווחת על חוזה בסך 18 מיליון דולר למדמה סופה. המדמה יוצב בחוות המאמנים בחצור שם נחנך מרכז הדרכה לסופה ב-4 ינואר.
23 ינואר – אלביט מדווחת על חוזה בסך 10 מיליון דולר לאספקת רכיבים למדמה הסופה כקבלן משנה של לוקהיד מרטין.
 

כבוד אחרון
החודש נפטר יצחק הננסון מחלוצי התעופה בארץ ישראל, מראשוני הטייסים בחיל האוויר וטייס אל על עד ליציאתו לגמלאות בשנת 1978. 

 

ידיעון מכון פישרמופץ בדואר אלקטרוני אחת לחודש. בידיעון מידע על פעילויות המכון, כנסים, אירועים, פרסומים חדשים וכן תקצירי חדשות בתחום התעופה.

עבור לתוכן העמוד