ידיעון מספר 11 - מרץ 2006
   

חדש במכון: 

בתאריך 7.3.06 קיים המכון כנס בשת"פ עם חברת בואינג. השתתפו בכנס טייסים רבים מחברת אל-על ומחברות תעופה וכן אנשי תעשיות התעופה. בכנס הוצג מטוס הבואינג 787 שיכנס לשרות בשנים הקרובות ויהפוך למטוס הדגל של חברת בואינג. במטוס הוכנסו שיפורים רבים ומשמעותיים. כמו כן הוצגו השיפורים בבואינג -8 747 שיתחרה באיירבס האירופי. הצגת המטוס על ידי Stephen Ford, Product Marketing Regional Director, Europe הייתה מרתקת. 

 

יצאה לאור חוברת מאמרים של מכון פישר בשפה האנגלית.  

החוברת נקראת :  Strategic Analysis – Feb.  2006   והיא כוללת מאמרים של חוקרים וכותבים ישראליים וזרים. ניתן לרכוש את החוברת תמורת 20 שקלים במזכירות מכון פישר. נא להתקשר לשני טל. 9510260 09.   

תוכן החוברת: 

 

§          UAV HEADING WHERE? FUTURE TRENDS IN THE DEVELOPMENT OF UNMANNED AERIAL VEHICLES AND THEIR OPERATIONAL USE.  

  • U.S.A. RETURNS TO SPACE INITIAL LESSONS FROM SPACE MISSION STS-114  
  • THE LIBERTY INCIDENT: A MISGUIDED MISSILE IN THE PROPAGANDA WAR AGAINST ISRAEL 
  • Unmanned Aerial  Vehicles/Unmanned Combat Aerial Vehicles Likely Missions and Challenges for the Policy Relevant Future.  
  • AN ASSESSMENT ON THE SUITABILITY OF THE REPUBLIC OF SINGAPORE AIR FORCE TO COUNTER TERRORISM  
  • The use of Russian Air Power in the Second Chechen War . 

 

הרצאה לתלמידים מצטיינים מחטיבות הביניים בהרצליה 

ב 1 לפברואר הרצה טל ענבר חוקר בכיר במכון פישר בפני כ 250 תלמידים מצטיינים מכיתות ז', ח' של בתי הספר מהרצליה על נושא התעופה וחלל.  ההרצאה עוררה עניין רב וזכתה להערכה על ידי המורים. אנו מצפים שבעקבות ההרצאה יוכנסו נושאי תעופה וחלל למסגרות הלימוד וההעשרה של בתי הספר. 

 

פגישה עם הנהלת בית ספר ראשונים 

ב 12 לפברואר נפגשה הנהלת המכון עם מנהל בית ספר ומורי בית הספר ראשונים בהרצליה  אשר מעוניין לכלול את לימודי התעופה והחלל במסגרת תכנית הלימודים של כיתות  י' בבית הספר.  בסוף החודש, ישתתפו נציגי מכון פישר בערב הרשמה של בית הספר ויציגו לתלמידים ולהורים את נושאי הלימוד. 

 

לימודי חלל לבגרות 

בית הספר התיכון מור – מטרווסט ברעננה קיבל את אישור המפקח הראשי על הוראת הפיסיקה במשרד החינוך, הד"ר דוד סלע, להמיר חלק מלימודי הפיסיקה לבגרות בבית הספר לתוכנית לימודים ייחודית במדעי החלל – לראשונה בישראל. התוכנית פותחה על ידי טל ענבר, חוקר בכיר במכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל והיא פועלת בבית הספר זו השנה השנייה. במסגרת תוכנית הלימודים עוסקים התלמידים במגוון נושאים כגון חוקי התנועה, מסלולי לוויינים, יסודות בתכנון משימות חלל, סביבת החלל והשפעתה על לוויינים וחלליות, תכנון ובניית רקטות ועוד.
התוכנית היא תלת שנתית, כשבכיתה י' נלמדים נושאי יסוד ותשתית, בכיתה י"א מתחילים התלמידים לעבוד על פרויקט ובכיתה י"ב נבחנים עליו. השנה עוסקים תלמידי י"א בפרויקט קבוצתי של בדיקת היתכנות ללוויין זעיר שנועד להגן על לוויין גדול יותר מפני פגיעת לוויני קרב.
במסגרת הלימודים נפגשים התלמידים עם בכירים בתחום החלל בישראל ומסיירים במפעלים הקשורים לתחום החלל.

מחקר על חיל האויר בקרבות הבלימה במלחמת יום כיפור 

אל"מ (מיל) ד"ר שמואל גורדון מבצע מחקר מעמיק על חיל-האוויר בקרבות הבלימה במלחמת יום כיפור. 

המחקר ממוקד ביום שלפני המלחמה ובשלושים השעות הראשונות. כלומר בתאריכים 7-5 באוקטובר 1973. על מנת לבחון את התכוננות חיל-האוויר למלחמה, נבחנת התקופה 1973-1967 ובמיוחד מלחמת ההתשה נגד מצרים.  שמואל גורדון מעוניין לראיין מפקדים, לוחמים, אנשי מטה ובמיוחד מחלקת אוויר ומחלקת מודיעין. כל אחד מחברי העמותה שמוכן להתראיין ולהוסיף מידע וידע מוזמן להקים קשר עם שמואל גורדון בכתובת אימייל: gordonsh@gmail.com 

 

אירועים מתוכננים 

מכון פישר יקיים כנס בנושא: הטלת כוח (Power Projection) לעבר יעד מרוחק – שילוב ביו "כח אווירי" ל"כח מיוחד". הכנס יתקיים ב 9 למאי אחר הצהרים. תכנית מפורטת תפורסם בעוד מספר שבועות. 

 

חדש במרכז המידע 

שיקולים גיאוגרפיים בבחירת מטרות להפצצות אסטרטגיות – לקחים ממלחמות ישראל.  

עבודת גמר לתואר מוסמך של אוניברסיטת חיפה מאת יובל כנען בהדרכת פרופ' ארנון סופר. העבודה מנתחת את התקיפות האסטרטגיות של חיל האויר במצרים במלחמת ההתשה, בסוריה במלחמת יו"כ ובלבנון בשנות ה 90. העבודה בוחנת את המאפיינים של המטרות וגורמי המפתח להשגת יעדי ההפצצות.  

 

המעופפים הראשונים – The First Fliers ,  אנשי צוות אויר במלחמת העצמאות 

פרסום של מפקדת חיל האויר (1993) שנכתב על ידי אדי קפלינסקי שהיה ממתנדבי חו"ל (מח"ל) הכולל ניתוח מפורט של סד"כ אנשי צוות האויר שהשתתפו במלחמת השחרור, כולל: שמות, ארצות מוצא, ניסיון קרבי ועוד. כמו כן כוללת החוברת נתונים על איוש יחידות חיל האויר ב 29 אוקטובר 1948.  

הפרסום מציג את תרומתם המכרעת של מתנדבי חו"ל שהביאו עמם ניסיון רב ממלחמת העולם השנייה לבנייתו ופעילותו של חיל האויר הישראלי. (סה"כ שרתו  במהלך המלחמה  606 אנשי צוות אויר מתוכם 181 ישראלים 182 אמריקאים 79 מדרום אפריקה, 53 מקנדה, 50 מבריטניה, והיתר מ 12 מדינות נוספות). 

 

כתבות נבחרות מעולם התעופה 

באדיבות  Guri Palter at Airosafety.com 

 

  • מחקר חדש מגלה שחשיפה לאור כחול יכולה לקצר את משך הזמן הדרוש ליציאה מיעפת(ג'ט-לג). לידיעה המלאה 
  • כנף של אירבוס 380 נשברה מעט לפני העומס המירבי המתוכנן בניסויים. לידיעה המלאה 
  • מחקר חדש על השפעת השימוש בטלפונים סלולריים ומחשבים ניידים מראה שישנם סיכונים בהפעלתם בשלבים קריטיים של הטיסה. בשלב זה לא ישנו את ההוראות אבל יבוצעו מחקרים נוספים לצורך בידוד ההשפעות האלקטרוניות על מערכות הניווט והניהוג של המטוסים.   לידיעה המלאה   
  • התפרצות סערות שמש חזקות ביותר צפויות בעוד כחמש שנים. סערות מגנטיות חזקות יכולות לשבש כמעט כל סוג של תקשורת אלקטרומגנטית. ישנו חשש לשיבושים במערכות ניווט כגון ג'י.פי.אס. לידיעה המלאה 

 

והרי עיקר חדשות החודש

באדיבות שלמה אלוני 

 

בעולם 

24 ינואר – בואינג הציגה תפיסה חדשה למטוס מ"א המבוסס על מטוס הסיור הימי P-8 שהינו גרסא צבאית של ה-737 המיועדת להחליף את מטוסי ה-P-3 אוריון. מעריכים שהתזמון של בואינג אינו מקרי: ימים ספורים לפני כן ביטל צבא ארצות הברית את מיזם ACS שהובילה לוקהיד מרטין על בסיס מטוס אמבראר 145. 

 

26 ינואר – טיסת בכורה לכטב"מ בל איגל איי שמשמר החופים האמריקאי בחר להצטיידות עתידית. 

27 ינואר – לוקהיד מרטין מדווחת שחיל האוויר האמריקאי הכריז שמטוס האף-22 מבצעי, טייסת קרב 27 של כנף קרב 1 בלנגלי, וירג'יניה היא טייסת הקרב המבצעית הראשונה בעולם המפעילה מטוס קרב סילוני מהדור החמישי. 

31 ינואר - בומברדייה נוטשת מיזם C, התייקרות מחירי הדלק פגעה במיוחד במטוסי הנוסעים האזוריים הסילוניים ומסתמנת התאוששות במכירת מטוסי נוסעים אזוריים עם מנועי טורבו מדחף.

11 פברואר – סטיב פוסט משלים את הטיסה הארוכה בהיסטוריה במטוס גלובל פלייר מתכנונו של ברט רוטן.

13 פברואר – בואינג מסרה את ה-737 ה-5,000.

19 פברואר – הושלם ייצורו של מטוס ה-F-35 הסדרתי ראשון.

 

בישראל 

24 ינואר – משלחת צה"ל יצאה לסייע בחילוץ לכודים בבניין שהתמוטט בקניה. המשלחת הוטסה לקניה במטוס ראם ובשני מטוסי קרנף של חיל האוויר. 

16 פברואר – התעשייה האווירית ובואינג מאחדים כוחות לקראת מכרז ISRBMD של משהב"ט למערכת הגנה כנגד רקטות קצרות טווח. 

17 פברואר – מטוס נחשון שני נחת בישראל. 

21 פברואר – מטוס AWACS של NATO נחת בישראל לביקור שנמשך שלושה ימים. 

23 פברואר – בג"ץ דחה עתירת אל על נגד החלטת שר התחבורה למנות את ישראייר כמוביל נקוב נוסף לניו יורק. 

26 פברואר – המסלול ה"שקט" בנתב"ג נפתח מחדש לנחיתות והמראות לאחר חמישה חודשי שיפוץ. 

 

כבוד אחרון
נחום בירן (בירנבוים) מטייסי מחלקת הטייס של הפלמ"ח נפרד מעמנו בינואר 2006. בירן המשיך את הקריירה התעופתית שלו בשרות אוויר כטייס מטוסים קלים, בחיל האוויר כטייס מטוסי תובלה ובאל על. 

 

 

ידיעון מכון פישר מופץ בדואר אלקטרוני אחת לחודש.  בידיעון מידע על פעילויות המכון, כנסים, אירועים, פרסומים חדשים וכן תקצירי חדשות בתחום התעופה.

 

עבור לתוכן העמוד