ידיעון מספר 60 - יוני 2012

 

 

 

 

ברכות לאלוף אמיר אשל עם כניסתו לתפקיד מפקד חיל האויר והחלל. בפני חיל האויר יעמדו בשנים הקרובות אתגרים בעלי חשיבות עליונה ואנו בטוחים שהאלוף אמיר אשל ידע לנווט את החייל בהצלחה. 

 

ב 22 במאי קיימנו את הכנס השמיני לביטחון לאומי,  הכנס עסק באתגרי הכוח האוירי לאור השינויים במזרח התיכון. ההשתתפות בכנס הייתה ערה וכן גם הכיסוי התקשורתי, ראה סכום הכנס בהמשך. 

 

 

יצאה לאור חוברת הכנס השביעי לביטחון לאומי בנושא: תפיסת הפעלת הכוח האוירי - חלופות נבחרות, החוברת מכילה כ-120 עמודים ובהם ההרצאות שנישאו בכנס, וכן גרסה אנגלית של ההרצאות שהושמעו בעברית.

ניתן לרכוש את החוברת במזכירות מכון פישר תמורת 35 ש"ח. להזמנה נא להתקשר לאוסנת בטל.  09-9510260 .
להורדת החוברת הקש כאן

 

מזכירת המכון שני ניב-פלמון סיימה את עבודתה. החליפה אותה בתפקיד אוסנת גרסון  נאחל לה הצלחה בתפקיד המאתגר.

 

 

יום עיון "דרך נשר בשמים" - על מורשת חיל האוויר וציפורים אחרות,

יתקיים ביום חמישי 19.7.2012 באוניברסיטת תל אביב. יום העיון הוא יוזמה משותפת של מכון פישר, המרכז הבינלאומי לחקר נדידת הציפורים בלטרון, אוניברסיטת תל אביב וקרן הדוכיפת.
לפרטים נוספים והרשמה הקש כאן

 

 

 

הכנס השמיני לביטחון לאומי התקיים בתאריך 22 במאי 2012 ועסק באתגרי הכוח האווירי לאור השינויים במזרח התיכון.
שלוש הרצאות סיפקו את המסגרת הגיאופוליטית של הדיון כולו - פרופסור עוזי ארד, תא"ל (מיל) אודי דקל ופרופסור עוזי רבי. לאחר מכן התמקדנו בשני מרחבים שנראו לנו חשובים יותר לאור השינויים: מרחב העימות הסימטרי ומרחב העומק.
את המרחב הראשון פתח אלוף (מיל) עמוס ידלין ואת השני אלוף (מיל) איתן בן אליהו.
במסגרת הדיון בכל מרחב עסקנו גם באספקטים הטכנולוגיים.
התבוננו במבצע NATO בלוב, עד כה הפעלת הכוח היחידה בהקשר "האביב הערבי" ולכן יש ללומדה הן מבחינת המשמעויות האסטרטגיות והן מבחינת אלו האופרטיביות.
את הכנס חתם רמ"ט חיל האוויר, תא"ל חגי טופולנסקי.

הרצאות הכנס הוקלטו ויועלו לאתר המכון. כמו כן תופק חוברת תימלול של ההרצאות.

הכנס זכה לכיסוי תקשורתי נרחב, ראה מאמרים בנושא.

לעיון בתוכנית הכנס  הקש כאן 

 


לידיעון בטיחות המלא הקש כאן 

סיכום שנת הבטיחות 2011

איגוד התעופה הבין לאומי IATA עדיין לא פרסם את הדו"ח המלא של שנת הבטיחות 2011, עד כה פורסם דו"ח ראשוני שעיקריו מובאים בהמשך.  

להלן נתונים על שיעור תאונות למיליון טיסות במטוסי נוסעים מתוצרת מערבית עפ"י חלוקה לאזורים.

 

ניתן לראות כי שנת 2011 הייתה טובה מאוד באירופה ושמרה על יציבות טובה ונמוכה בצפון אמריקה, מזרח וצפון אסיה הראו גם הן רמת בטיחות מצוינת. שיעור התאונות הכללי ביחס לשנת 2010 ירד מ 0.61 ל- 0.37 אולם שיעור חברי IATA עלה מ 0.25 ל- 0.41.

להלן פירוט התאונות שתרמו את הנתח העיקרי בשנת 2011

 

 

 לדו"ח המלא

 

תאונת בואינג 737-200 באיסלמאבאד פקיסטן

בתאריך ה 20 באפריל התרסק מטוס בואינג 737-200 של חברת Bhoja Air במהלך גישה לנחיתה על מסלול 30 באיסלמאבאד פקיסטן. המטוס היה בטיסה מקראצ'י לאיסלמאבאד והיה מיוצב בתהליך מכשירים למסלול 30 כאשר לפתע הנמיך מקו הגלישה ופגע בקרקע. עפ"י עדי ראיה המטוס פגע בקרקע, ניתר לאוויר ובהמשך פגע פעם נוספת בקרקע, מה שמסביר את התפרסות שברי המטוס על פני כ 4 ק"מ. כל 127 הנוסעים ואנשי הצוות נספו בתאונה. התאונה אירעה בשעות הערב המוקדמות ובאזור שררו תנאי מז"א של עננות נמוכה בינונית וראות בינונית, לא חריגה במיוחד. לפי אחד מעדי הראיה, המטוס נפגע מברק ואז החל את הנמכתו הפתאומית, הקופסאות השחורות שרדו ונשלחו לפענוח בארה"ב, המטוס פגע ב כ 50 בתים על הקרקע וגרם לנזק גדול ברכוש אולם ללא נפגעים בנפש.  

כתבה בנושא

 

 

מכה לתעשיית התעופה הרוסית
מטוס סוחוי 100 (Sukhoi 100-95) הידוע גם בכינויו Super jet – 100 התרסק בצהרי ה 9 במאי במהלך טיסת הדגמה ליד ג'קרטה אינדונזיה. המטוס הנו התשובה הרוסית והניסיון שלהם להיכנס לשוק מטוסי הנוסעים הקטנים הנשלט כיום ע"י שני היצרנים הגדולים - Boeing 737, Airbus 320,  המטוס טס לראשונה בשנת 2009, הוא צבר עד להתרסקות 800 שעות והוטס על ידי צוות מנוסה ביותר. בשלב זה הודיעו גורמים מקומיים כי הם אינם עוצרים את תהליך הרכש של 40 מטוסים מסוג זה שהוזמנו באינדונזיה. במטוס היו 37 אורחים שהוזמנו לטיסת ההדגמה, 6 אנשי צוות ושני נציגים של היצרן, זו הייתה טיסתו השנייה באותו יום, כול יושבי המטוס נספו. המטוס פגע במצוק לאחר כ 30 דקות טיסה. לפי נתונים שפורסמו, המטוס שייט בגובה 10,000 רגל אז ביקש וקיבל אישור הנמכה לגובה 6000 רגל. המטוס פגע במצוק שמתנשא לגובה 7254 רגל באזור תלול במיוחד. 

מפענוח ראשוני של קלטות השמע נראה כי המטוס היה שמיש ומערכות ההתראה פעלו כראוי, לא נמצאו או שלא קיימות הקלטות נתונים. לפיכך נראה כי למרות שכול כיווני החקירה נבדקים אזי ההשערה המובילה בשלב זה היא פגיעה נשלטת באדמה CFIT – Controlled Flight into Terrain . מזג האוויר ששרר באזור היה טוב אולם ייתכן והיו עננים מקומיים שהסתירו את הרכס.
כתבה בנושא


עייפות טייסים

נושא שאנחנו עוסקים בו לאורך זמן. ב 14 במאי נערכה הפגנה של כ 300 טייסים ואנשי צוות מול משרדי ארגון הבטיחות האירופי European Aviation Safety Agency (EASA) בקלן גרמניה, מקום מושבו של הארגון. ההפגנה נערכה לקראת דיונים שהיו צפויים להיערך שם בנושא מגבלות התעסוקה והמנוחה שעוברים עכשיו תהליכי חקיקה חדשים. איגודי הטייסים מוחים כנגד החוקים המוצעים ודורשים מארגון הבטיחות להטיל את כובד משקלו בנושא ולבסס את החוק החדש על מחקרים מדעיים וניסיון העבר. לטענת המוחים, המחוקק נכנע ללובי חברות התעופה והחוק החדש יהיה אף גרוע מקודמו ויביא לטיסה במצבי עייפות גדולים יותר מבעבר.
ידיעה בנושא

 

שווה צפייה

קליפ - טיסן ציפור
Blue Angels in HD  

קליפ - לטוס עם ציפורים 
 


 

משימה מוצלחת לחללית הפרטית דראגון
עידן חדש בתחום החלל החל בשבוע שעבר עם נחיתתה המוצלחת של החללית הפרטית "דראגון", שביצעה בהצלחה משימת אספקה לתחנת החלל הבינלאומית. החללית, מפיתוח חברת ספייס אקס האמריקאית, שוגרה לחלל באמצעות משגר הלוויינים פאלקון 9, אף הוא מפיתוח ספייס אקס. הטיסה הייתה הדגמת היכולת של החללית לתמרן בקרבת תחנת החלל הבינלאומית, ולעגון בה. החללית התקרבה כדי מטרים ספורים מהתחנה, ואז נלכדה על ידי הזרוע הרובוטית של התחנה – שקירבה אותה עד לחיבורה אל התחנה. זו טיסת הדגמה ראשונה לתחנת החלל של חללית פרטית. יודגש, כי לחללית יכולת החזרה משמעותית של ציוד מן התחנה, יכולת שאיננה קיימת בחלליות האספקה הרוסיות, האירופיות או היפניות, שמעלות ציוד וחומרים שונים לתחנת החלל הבינלאומית. בעתיד, תשמש החללית דרגון גם לשיגור אסטרונאוטים לחלל – יש ביכולתה לשאת שבעה אנשים בטיסה אחת.

 

תקלה בלוויין תקשורת גדול של חברת אינטלסאט
לוויין תקשורת גיאוסטציונרי של חברת אינטלסאט (אינטלסאט 19) מצוי בקשיים ניכרים בגלל תקלה טכנית שמנעה מאחד מהפאנלים הסולאריים הגדולים שלו להפרש בחלל. התאים הללו מספקים ללוויין את החשמל הדרוש לו לתפקוד, וללא פרישה מוצלחת של התאים תיפגע עד מאוד יכולתו של הלוויין לתפקד. בשלב זה טרם ידוע האם התקלה ניתנת לתיקון, ועד כמה תהיה השפעתה חמורה, הן על החברה המפעילה את הלוויין והן על גורמים נלווים לתעשיית תקשורת הלוויינים, לרבות ביטוח של לוויינים עתידיים והמשך הזמנת הלוויינים מן היצרן.  

דיון בוועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת על תוכנית החלל הישראלית
וועדת המשנה לענייני חלל קיימה דיון בנושא תוכנית החלל הלאומית-אזרחית של מדינת ישראל. בדיון הציג מנכ"ל סוכנות החלל הישראלית מנחם קדרון את תחומי פעולתה של סוכנות החלל, וציין כי חלק נכבד מהתקציבים שהובטחו על ידי הממשלה לפעילות החלל בישראל, יופנה למיזמים של שיתוף פעולה עם מדינות זרות ועם סוכנויות חלל שונות. יו"ר סוכנות החלל פרופ' יצחק בן ישראל ציין כי קיימת חשיבות מרובה להמשך התמיכה הממשלתית בסוכנות החלל על מנת להגשים את יעדיה של הסוכנות ועל מנת למקסם את יכולות הייצור והייצוא של תעשיות החלל בישראל.

 
באדיבות גורי פלטר   Airosafety.com

  חברת "הוקר ביצ'קראפט" ביקשה הגנה מפני פשיטת רגל (Chapter 11) והחלה בארגון מחודש.  החברה צברה חובות בהקף של  2.5 ביליון דולר.
  מטוס  "קיטיהוק" ממלחמת העולם השנייה התגלה במדבר סהרה.
המטוס נחת נחיתת אונס בשנת 1942 ונשמר בצורה יוצאת דופן
קליפ ביוטיוב
  חא"א הגביל את טיסות ה F-22 בגלל בעיות במערכת החמצן
ההנחיה החדשה מגבילה את מרחק הטיסה של מטוסי ה F22 עד שתימצא התקלה במערכת החמצן של המטוס.
  הלכה לעולמה בגיל 102 אוולין בריאן גונסון ( Evelyn Bryan Johnson)
אוולין צברה 57635 שעות טיסה, היא ניהלה שדה תעופה קטן במוריסטאון              (Morristown) עד גיל 100 והודיעה שתפרוש רק כאשר תזדקן.

 

   
  
 

 

 

הספרייה הדיגיטאלית

 

אושרה בקשת עמותת חיל האויר להעלות לספרייה הדיגיטאלית ספרי זיכרון לנופלי חיל האויר.  העלאת הספרים והחוברות תבוצע בחודשים הקרובים בתאום עם משפחות הנופלים.

 
   ציון לשבח לספרייה הדיגיטאלית 

ועדת פרס פינקלר למידע 2012  העניקה פרס וציון לשבח לפרויקט הספרייה הדיגיטאלית להיסטוריה ומורשת חיל האוויר. טקס הענקת הפרסים התקיים בהילטון תל אביב ב 15.5.2012 .

   מבצע מנויים לכתב העת פופולר סיינס.                  
מנוי היכרות מוזל ב 20 ש"ח לחודש במקום 35 ₪  לשלושה חודשים הראשונים למגזין popular science  ישראל למנויים של ידיעון מכון פישר, לפרטים והרשמה. טל. 1-700-709-309, מיל popsci@popsci.co.il  
 

ספרים חדשים:
טייסים יהודים בחיל האויר הגרמני במלחמת העולם הראשונה – מקבת אלימור.
30  לטייסת המל"טים הראשונה
רות, סוף – עזר ויצמן
ביעף כתב עת לתעופה וחלל מאי 2012 .  בגיליון כתבות בנושאים: התעופה האזרחית בארץ ישראל, חידושים במטוסי חיל האויר, איירו 2012 (תערוכת התעופה הכללית והספורטיבית), מוזיאון דורנייה בגרמניה, תעופה אזרחית בארץ ישראל המנדטורית.


יצא לאור הרבעון   Strategic Studies Quarterly  

 

כותרות מעיתונים ואתרים

יצרנית סובארו זכתה באות ספק השנה של יצרנית המטוסים בואינג
פקיסטן: 15 מורדים נהרגו בתקיפת מזל"ט אמריקני  

קנייה איירווייס פותחת סניף בישראל שתייצג אופן סקיי מאי.די.בי. תיירות
אייר פראנס מצמצמת את נפח פעילות חטיבת המטען
שינוי צלעות כנפי האיירבוס  A380 יחל ברבעון השלישי של השנה
China Airlines   השיקה שירות מטען אסיה-אירופה
מערך מזל"טים מושבת כשבוע בשל תקלה המוגדרת בצה"ל כ"תעלומה" 
מביך: מטוסי הקרב של ארה"ב כוסו בקצף
מסתמן בארה"ב: סיוע ביטחוני חסר תקדים לישראל
ה-Dream Tour של ה  Dreamliner
ה-FAA שוקל להחיל את חוק עייפות הטייסים גם לטייסי מטען
סימן להאטה: ירידה של כ-3.7% בהטסת מטען מתחילת 2012
אמריקן איירלינס בעקבות דלתא איירליינס: תשדרג את צי מטוסי הבואינג 777 שלה
ארה"ב: בעיות החמצן השביתו את מטוס הקרב המתקדם
לדבר, לסמס ולגלוש - בטיסה
הצבא הפציפיסטי החזק בעולם: הכירו את כוחות ההגנה העצמית של יפן
FedEx   ממשיכה להתרחב: רוכשת את חברת הבלדרות הצרפתית  Tatex
מחלקת "תיירים פלוס" באל על: בין תיירים לביזנס
חדש בישראל- מַצְלֵקוֹפּטֵר – מסוק צילום ללא טייס
הודו בחרה במטוס אימונים שווייצרי
אחרי 7 שנים: "פלסטיניאן אירליינס" חוזרת לאוויר
בואינג המרוויחה הגדולה מהטלת מס פליטות המזהמים בתעופה של האיחוד האירופאי
בתע"א נערכים לגשת למכרז לאספקת מטוסי איסוף מודיעין להודו
Volta Volare GT4  מטוס היברידי ראשון בדרך לפס הייצור
דור חדש למטוסי קרב איראניים?
אירונאוטיקס תספק מערכות מיני מל"ט לפינלנד
רשימת החיסול של הנשיא אובמה
בחיל האויר בוחנים התקנת מכמי"ם מתקדמים במטוסי קרב
 

 


 

עבור לתוכן העמוד