ידיעון מספר 70 - דצמבר 2013

ידיעון מכון פישר -  דצמבר  2013

 

 חדש במכון

 

 

לקוראים שלום,
 

החודשים האחרונים של השנה מוצאים אותנו בעיצומן של פעילויות רבות. ההדים של כנס הביטחון הלאומי השנתי שעשינו בנושא "40 שנה למלחמת יום הכיפורים", המשיכו להעסיק אותנו מה עוד שבכלל המדינה ובחיל האוויר בפרט, התרחשה התעוררות מיוחדת לקראת יום השנה למלחמה.

 

 

אנחנו מאמינים שדיון בלקחי המלחמה ההיא חשובים מאין כמותם ובמיוחד אלו שלא נדונו מספיק מסיבות שונות.  בהקשר זה אנחנו עושים גם פעילות בבסיסי חיל האוויר, במסגרת סדנאות להתמודדות מול הפתעות. הסדנא הראשונה תתקיים בבסיס שדה דב, במהלך חודש פברואר ותכלול את כל מפקדי היחידות, סגניהם ומנהלי הלחימה של הבסיס.


נושא התעופה האזרחית של מדינת ישראל העסיק אותנו במסגרת שני כנסים מאוד מוצלחים שערכנו השנה גופים שונים רצו להכניס נושאים נוספים לימי העיון ולא יכולנו להיענות עקב מצוקת הזמנים. בלט במיוחד השדרוג הבינלאומי שנעשה לכנס ע"י השתתפות מרשימה של מומחים ואורחים מחו"ל. בנוסף, התקיימו פגישות במעורבות המכון מול איגודי התעופה הכללית של רומניה ומול גורמי התעופה הקפריסאית, על מנת לשפר את שיתופי הפעולה של התעופה הכללית הישראלית עם ארגונים אלו.


פעילות מיוחדת השנה הוקדשה לחיזוק הקשר עם מכון ראנד. חוקרים מטעם המכון הגיעו אלינו מספר פעמים כדי לקיים דיונים במחקרים שמכון ראנד מבצע וראש מרכז הלוחמה האווירית של המכון, תא"ל (מיל) סגולי, ביקר במרכז המכון בקליפורניה והציג בפניהם את תוצאות המחקר, אותו ביצענו במכון בנושא "הזרוע האווירית והעימות הא-סימטרי".


אנחנו ממשיכים לעסוק במחקרינו בתחומי תכניות החלל האירניות, מערך הטילים האירניים, "שעת הזהב", יכולות חלל תגובתיות למשימות אזרחיות ועוד.


השתלבנו בצורה פעילה ב"פורום לבנית אסטרטגית על למדינת ישראל", המובל ע"י הטכניון והמרכז הבינתחומי בהרצליה וערכנו כבר מספר דיונים וסיעורי מוחות בנושא.


הרחבנו את הידיעונים שאנחנו מפיצים וכן מיסדנו שיתופי פעולה עם גורמי תקשורת מקצועיים כמו, "ישראל דיפנס" ו"הידען", על מנת לפרסם חומר מקצועי ואטרקטיבי לקהלים המתעניינים בתחומי התעופה והחלל, הן בהקשר הצבאי והן בהקשר האזרחי והמדעי.


אנחנו מרחיבים את הקשר עם בני הנוער, על מנת לעודד אותם לעסוק במדע וטכנולוגיה. הפצנו קול קורא לבתי הספר התיכוניים, על מנת להציג פרויקטים במסגרת כנס החלל הקרוב ותוכלו להתרשם מבתי הספר המובילים במהלך הכנס.
במקביל מספר גדל של תלמידים וסטודנטים נעזרים בחומרי הספרייה שלנו, אשר מתרחבת מדי יום ומעלה לספרייה הדיגיטלית הפתוחה לציבור הרחב.


לסיום, החודש אנחנו מציינים מאה שנה לתעופה בארץ ישראל. שיתפנו פעולה עם אוצרת התערוכה במוזיאון א"י וכן עזרנו בבחירה ועיצוב "מעטפת יום ראשון" ובולים מיוחדים לציון האירוע. אני ממליץ בחום לבקר בתערוכה וכן לעקוב אחרי המתקימות במוזיאון בהקשר לתערוכה.


בברכת קריאה מהנה,


 

אסף אגמון
ראש מכון פישר

 

 

 

 

כנס התעופה האזרחית הבינלאומי השישי התקיים בבית חיל האויר ב 18 לנובמבר.
אולם הכנס היה מלא ונאלצנו לדחות  פניות שהגיעו ברגע האחרון.  בכנס השתתפו אנשי מקצוע בכירים ממספר חברות וארגונים בינלאומיים ומישראל.
הקלטות ההרצאות והמצגות של המרצים, הועלו לאתר המכון הכנס זכה לכיסוי תקשורתי נרחב.
לסכום הכנס

   

 

ההכנות לכנס החלל הבינלאומי התשיעי ע"ש אילן רמון בעיצומן
הכנס יתקיים בבית חיל האוויר,  בתאריכים 29-30 בינואר 2014.
הכנס מאורגן על ידי מכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל, בשיתוף סוכנות החלל הישראלית ומשרד המדע והטכנולוגיה.
הכנס יעסוק במגוון נרחב של נושאים, לרבות מדעי החלל, חלל וביטחון, טכנולוגיות חלל, יוזמות חלל חדשניות, ועוד. בכירים רבים מהארץ ומחו"ל, כבר הבטיחו השתתפותם בכנס הקרוב.
בין המרצים, בכירי סוכנויות חלל מהעולם, נציגים מובילים של תעשיות החלל מאירופה, קהילת החלל הישראלית, נציגות בכירה של חיל האוויר האמריקאי, מפקד חיל האוויר הישראלי – ועוד.
תוכנית הכנס תפורסם בקרוב באתר המכון.
 

 חיזוק הקשר עם מכון   RAND

מערכת היחסים בין מכון RAND לבין מכון פישר, הולכת ומתהדקת. בשני  הכנסים השנתיים האחרונים לבטחון לאומי זכינו לארח חוקרים ממכון RAND. לאחרונה, הציג תא"ל מיל. אפרים סגולי במכון RAND את תמצית מחקר שהשלמנו לפני למעלה משנה, בנושא הכוח האווירי והעימות האסימטרי.

להרחבה

 

הועלו מצגות ללימודי תעופה וחלל לאתר  "חדש בחלל"    FisherSpace.org.il
האתר נועד לסייע למורים, מדריכים וגננות להכין הרצאות בנושאי תעופה וחלל והוא כולל מצגות, הפניות לחומרי הדרכה, הפעלת ילדים, סרטים, משחקים  וארכיון של ידיעון "חדש בחלל". 

הכנת החומרים נעשית בתאום עם משרד החינוך.

ציורים וסיפורים חדשים באתר הספרייה הדיגיטאלית להיסטוריה ומורשת חיל האויר
התחלנו להעלות לאתר סידרת ציורים של ארועים היסטוריים בחיל האויר עם קישור לחומר בנושא התמונה. את התמונות צייר יעקב מרגלית. התחלנו להעלות קובץ סיפורי מורשת שכתב עודד מרום

 עלה לרשת אתר "חדש בחלל"

האתר הוקם על ידי מרכז המידע של מכון פישר, במטרה להנגיש חומרי הדרכה למורים וגננות, כדי לסייע בידם לקדם את לימודי החלל והתעופה.

קישור לאתר

 

 

ידיעון "חדש בחלל" מספר 6 ו 7 הופצו והועלה לאתר.

הידיעון מופק במשותף עם אתר הידען.

ההרשמה לידיעון פתוחה חינם לציבור.

להרשמה הקש כאן

לעיון בידיעונים קודמים הקש כאן

 

ספרים חדשים

הספרייה קיבלה תרומה של ספרים מהוגו מרום. הספרים חלקם יחודיים במינם בעלי ערך היסטורי. תודה להוגו

שירה לבין מבית ספר מרכז חינוך ליאו בק בחיפה זכתה בציון לשבח ופרס על עבודת גמר בהיסטוריה בנושא : השפעת פיתוחים טכנולוגיים בתחום התעופה בשנות השישים על הלחימה האמריקאית בוויטנאם.
העתק מעבודתה נמצא במרכז המידע של מכון פישר.
קישור למכתב של שירה

 

חדש בארץ

 

 

נחשף "ההארופ" מל"ט מתאבד של תע"א
אורכו של ההארופ הוא 2.5 מטרים. יש לו מוטת כנפיים של שלושה מטרים, הוא שוקל 135 קילוגרמים ויש בו מנוע בעל 37 כוח סוס. בכלי הטיס ראש נפץ מרסק, המופעל ברגע התנגשות במטרה, ראש אלקטרו-אופטי, המאפשר לו לראות את הסביבה, לפענח אותה ולהעביר תמונה איכותית למפעיל בקרון ההפעלה.

חברת אלעל השיקה קווי טיסת  Low Cost

המותג החדש נקרא up והוא יאפשר לאעל להתחרות בחברות שמפעילות קווי תעופה לישראל במסגרת מדיניות השמיים הפתוחים, שהשיק משרד התחבורה ובו פתח את תחום התעופה לתחרות.
החברה תטוס בתחילה לחמישה יעדים: ברלין, פראג, קייב, בודפשט ולרנקה, כשמחיר לכיוון יעלה החל מ-69 דולרים לבודפשט ופראג, וליעדי ברלין, קייב ולרנקה החל מ-99 דולרים לכיוון.

 

 חדש בעולם

בסיוע גורי פלטר   Airosafety.com

 

 

 בן נולד למטוס ה SR-71 הציפור השחורה
הבן – ה  SR-72 ,  נמצא בתהליך פיתוח ידי לוקהיד מרטין שפיתח גם את "האבא". המטוס החדיש יטוס במהירות כפולה מה  SR-71 ויישא  חימוש.
למאמר מפורט על המטוס ב  Aviationweek הקש כאן

 

חיל האוויר האמריקני בוחן בימים אלה מל"ט ריגול חדש שפיתחה החברה האמריקנית נורת'רופ-גרומן, והוא צפוי להיות מוכן לפעולה מבצעית בשנת 2015. כך דיווח המגזין האמריקני "Aviation Week" ,  מפי מקורות במערך המודיעין וההגנה האמריקני. הפרויקט כולו אמור להיות מסווג וסודי לחלוטין.  להרחבה

 

 

  

טיסת החלל המסחרית תועבר בשידור ישיר
חודש לאחר שהודיעו על הפקה משותפת של תוכנית ריאליטי חדשה, "המירוץ לחלל", שהזוכה המאושר בה יזכה בכרטיס טיסה לחללית הפרטית הראשונה, SpaceShipTwo,   וירג'ין גלקטיק ורשת  NBC   מעמיקות את שיתוף הפעולה: סר ריצ'רד ברנסון, בעלי וירג'ין, הודיע במהלך סוף השבוע כי טיסת החלל הפרטית הראשונה תועבר בשידור ספיישל טלויזיוני מיוחד, שיכלול את כל ערוצי ענקית הטלוויזיה האמריקאית.
מעריב, NRG 10.11 

 

 ה  FAA פועל לשיפור בטיחות הטיסה על ידי הטלת מגבלות משקל על טייסים ופקחי טיסה.

בשלב ראשון יבדקו כל הטייסים שה  BMI שלהם גבוה מ 40 ובהמשך יבדקו גם פקחי טיסה וטייסים עם BMI גבוה מ 30 .

עודף שומן גורם להרדמות בשעות היום, obstructive sleep apnea   ועלול להביא להתקפי לב.

 

 

 

סין שיגרה גשושית חלל לירח.

הטיל שעל גביו שוגרה הגשושית יצא למסעו ממרכז השיגור בשיצאנג שבדרום המדינה. הגשושית, בעלת שישה גלגלים, נקראת "יוטו" (או ג'ייד ראביט), ועתידה לנחות על הירח באמצע החודש. לפי מתכנני הגשושית, רכב החלל ששוקל 120 קילוגרמים, יכול לטפס בעליות של 30 מעלות ולנוע עד 200 מטרים בשעה.

Ynet 1/12/2013

   חברת אמזון מבצעת בימים אלה ניסוי במטוס ללא טייס (מל"ט) שעשוי לחולל מהפכה בעולם הקניות המקוונות - ולספק מוצרים תוך חצי שעה.
גלובס, 1.12.2013

 ידיעון מכון פישר מופץ אחת לחודש וכולל עדכונים על פעילות המכון - כנסים, ימי עיון,
פרסומים וכן מידע חדשותי בנושאי תעופה וחלל.
להרשמה (חינם) הקש כאן

עבור לתוכן העמוד