ידיעון מספר 72 - אפריל 2014

ידיעון מכון פישר - אפריל 2014 

 

מכון פישר מאחל לכל הקוראים חג פסח שמח

 

 

לקוראים שלום,

בתקופה האחרונה היינו עסוקים מאוד במספר נושאים.

ההתפתחויות והגילויים האחרונים של יכולות אירן בתחומי הטילים והחלל המריצו אותנו לנסות להפיק מירב מידע וניתוח מקצועי של המשמעויות והיכולות החדשות. אין ספק שאירן שוקדת בצורה רצינית ומתמדת על פיתוח ושיפור יכולותיה בתחומים אלו. במחקר שאנו עושים בתחום זה, המובל ע"י טל ענבר אנחנו מנסים להבין את המשמעויות והסיכונים הנובעים מהתפתחויות אלו.

תעלומת המטוס המלזי הביאה בקשות רבות מאוד לאנשינו להופיע ולהסביר בתקשורת את המידע המצומצם והבלתי מוסמך בדרך כלל שהתפרסם בנושא.

בהופעותינו בתקשורת השתדלנו להימנע ככל האפשר מלעסוק בספקולציות, קונספירציות או ניחושים, ולהיצמד לעובדות המאוד מצומצמות הידועות לנו והשארנו פתוחות את כל האפשרויות להסבר של מה קרה ולמה.

אני חושב שלא נכון למהר ולהגיע למסקנות שונות ומשונות הן לגבי הצוות והן לגבי שלטונות מלזיה. זהו אירוע עצוב ומסתורי ואין מקום לבוא בטענות או ביקורת לגורם או אדם כלשהו לפני שיהיו בידנו פרטים מספיקים.

מניסיון תאונת איירפראנס באוקינוס האטלנטי אנו יודעים שמציאת הקופסה השחורה הינה משימה לא פשוטה, יקרה, דורשת רמה גבוהה של יכולות טכנולוגיות ועלולה להמשך זמן רב (שנתיים במקרה הזה).

תנחומינו למשפחות הנוסעים והצוות.

ההכנות לכנס לביטחון לאומי העשירי שלנו נמצאות בעיצומן. בחרנו בנושא מאתגר, "כוח האוויר והחלל בעיצוב האסטרטגיה הגבוהה של מדינת ישראל".

עד עתה הצלחנו לאסוף קבוצה של מרצים מעולים מחו"ל ומישראל ונראה כי התכנים שיוצגו בכנס יהיו מרתקים.

אני רואה לנכון לברך את רת"א, מערכת הביטחון , התעשיות הביטחוניות שלנו ומשרד התחבורה על הניסוי המוצלח מאוד שנעשה בשבועות האחרונים להוכחת המבצעיות והיכולות של מערכת "שומר רקיע". אין ספק שזוהי הצלחה טכנולוגית מרשימה בתחום פורץ דרך.

הנני שמח לבשר לכם כי "מכון פישר" הינו אחד מעמודי התווך להשקת הפרויקט "צבא ההגנה לטבע – מפקדים לוקחים אחריות על סביבתם". טקס השקת הפרויקט והכרזת היחידות הזוכות באפשרות להשתתף בפרויקט זה, ייערך במעמד סגן הרמטכ"ל בקריה בת"א , ב- 13 באפריל.

לסיום ברצוני לברך בשם כולנו את חה"א ואת צה"ל כולו לקראת הגעת ה"שמשון" הראשון לחה"א בתחילת החודש הבא. אין ספק שאנחנו הולכים לקבל מכפיל כוח רציני ומבחינתי האישית זהו סגירת מעגל והתגשמות חלום. נאחל לכולנו שיביא בכנפיו ביטחון ושלום לכולנו.

בברכת חג פסח שמח לכם ולמשפחותיכם,

אסף אגמון, ראש המכון

 חדש במכון

   
 

הכנס העשירי לבטחון לאומי - תרומת הכוח האוירי לאסטרטגיה הגבוהה של מדינת ישראל יתקיים בבית חיל האויר ביום ד'  21 במאי 2014
הכנס יכלול 4 מושבים:
מושב ראשון: המסגרת התפיסתית האסטרטגית
מושב שני: השינויים בטבע המלחמה והצורך להשיג דומיננטיות מערכתית
מושב שלישי: השגת דומיננטיות מערכתית באמצעות הממד האנכי
מושב רביעי: מנועי הצמיחה של תעשיית האויר והחלל בישראל
ינעלו את הכנס שר הביטחון ומפקד חיל האויר.

ההרשמה לכנס תחל אחרי חג הפסח באתר המכון

 

אלביט מערכות נכנסת לתחום הלווינות

עובדי מכון פישר ערכו ביקור באלביט מערכות וקיבלו הסבר על פעילות החברה בתחום הלוויינות. החברה בוחנת מספר כיווני פעילות בארץ ובעולם בעיקר בתחום הלוויינות הזעירה. לחברה יש בסיס ידע רחב בניהול מערך של לוויינים  המתקשרים בינהם. בכוונתה לשגר לוויין ראשון בשנה הבאה.  

 

לטוס עברית : התפתחות מונחי הטיסה בעברית - במחצית הראשונה של המאה העשרים, הוא שמה של עבודת גמר לקראת תואר מוסמך באוניברסיטת תל-אביב של עורית בוגר. העבודה מתארת את התפתחות המילים העבריות בעולם התעופה.

בהסכמתה של עורית תועלה העבודה לאתר המכון בקרוב.

 

הועלה לאתר סרט קצר המציג את פעילות מרכז המידע של מכון פישר.

לצפייה בסרט הקש כאן

 

הצלחה לסרט של טייסת 115 - חוויות ותובנות 40 שנה אחרי המלחמה. יותר מ 5000 אנשים צפו בסרט בחודש האחרון. אנשים שיש להם סרט בעל עניין ציבורי ומעוניינים לפרסמו מוזמנים להתקשר לעמוס כהן.

לצפיה בסרט של טייסת 115 הקש כאן

 

מפגש לוחמי טייסת העטלף לרגל 40 שנה למלחמת יו"כ

סיפורי המלחמה ההיא בפרספקטיבה היסטורית, מומלץ.

הסרט כולל 3 חלקים (פלייליסט): דבר מפקד הטייסת, סיפורי לוחמים, זכרונתיה של אשת טייס.

לצפייה הקש כאן

  ידעתי שתבואו –  על מסירות, עוז ומופת, הוא ספר נוסף בסדרת ספרי המורשת של עמותת חיל האויר. הספר נכתב על ידי יו"ר ועדת המורשת של עמותת חיל האויר, אל"מ (מיל.) עודד מרום. בספר מסופרים 87 אירועים נבחרים מההיסטוריה של חיל האויר, הראויים להיזכר ולהילמד, בשל חשיבותם, מסירותם ועוז רוחם של חיילי חיל האויר שלקחו בהם חלק. עלות הספר 80 ₪, (כולל משלוח) לרכישת הספר נא להתקשר למזכירת עמותת חיל האויר, נסטיה, בטל. 09-9510250  
 

טכס השקת פרויקט "צבא ההגנה לטבע"
מכון פישר שותף למיזם בו מפקדי צה"ל לוקחים אחריות על סביבתם, תוך שילוב של פעילות חינוכית בנושא הגנת הטבע.
בטקס  אשר ייערך במעמד סגן הרמטכ"ל בקריה בת"א ב- 13 לאפריל  יוכרזו היחידות הזוכות להשתתף בפרויקט זה.
להזמנה לכנס הקש כאן

 

מצגות חדשות באתר "חדש בחלל"

לאתר הועלו המצגות:

תוכנית החלל הישראלית

מטוסים מוזרים
קישור לאתר

  כתבה על ה- CRM)  Cockpit/Crew Resource Management)
סדנה שנועדה לטפל  בכשלים שנגרמים על ידי הגורם האנושי,
המטפלת ביכולות "רכות" כתקשורת בין-אישית, מנהיגות ומונהגות,
וקבלת החלטות בצוות Non Technical Skills.  לקריאה נוספת

 

 

 חדש בארץ

  בטקס גלילה באיטליה קיבלו השבוע אנשי משרד הבטחון וחיל-האוויר את מטוס ה"לביא" הראשון.

מטוס ההדרכה המתקדם שנושא את שמו של מטוס העבר יחליף את ה"עיט" הוותיק ויביא לחיל-האוויר יכולות הדרכה מהמתקדמות בעולם.

קרא עוד

 

יצא לאור כתב העת ביעף. כתב העת כולל את הנושאים:

התע"א חושפת את הכטב"ם המשופר סופר הרון
סיכומי תוספות וגריעה של מטוסים אזרחיים ב - 2013
מוזיאון התעופה והחלל אינטרפיד בניו-יורק
תעופה אזרחית בא"י המנדטורית: הזלין של האצ"ל
חדשות התעופה והחלל בישראל
סקירת ספרים חדשים           קישור לאתר כתב העת

  

 חדש בעולם

  ארה"ב נכנסת לעידן השיגור הרספונסיבי
לאחר שנים ארוכות בהן דנים בתפיסת שיגור רספונסיבי - שיגור מיידי לפי דרישה, לראשונה מוציאה DARPA (הסוכנות למחקרי הגנה מתקדמים של ארה"ב) הזמנת עבודה להוכחה של הקונספט.
DARPA  הזמינה מחברת בואינג ייצור ראשוני של משגרי חלל קטנים, לשיגור ממטוסי F-15.  המשגר נועד לשגר מיקרו לוויינים במשקלים של עד 45 ק"ג, מגובה של 12 ק"מ. תצורת ההנעה של המשגר עדין אינה ברורה. ייתכן ויש בכך להעיד על דרישה מבצעית שהוצאה על ידי חיל האוויר האמריקאי, לשיגור מהיר של לוויינים קטנים וקטנים מאוד.   להרחבה (הודעת חברת בואינג) הקש כאן
  אסטרונאוט אמריקאי ורוסי ישהו שנה בחלל
האסטרונאוט האמריקאי סקוט קליי  Scott Kelly והקוסמונאוט הרוסי מיכאל קורנינקו  Mikhail Kornienko נבחרו למשימת שהייה של שנה בחלל. שני האסטרונאוטים עוברים אימון מיוחד וישוגרו לחלל בחללית סויוז הרוסית  ב 28 במרץ 2015  וישהו בתחנת החלל הבינלאומית.
מטרת המשימה היא ללמוד את ההשפעות על האסטרונאוטים לקראת טיסות חלל ארוכות.    לקריאה נוספת
  במשימות חלל ארוכות הלב מתכווץ ומתעגל
תוצאות מחקר שנערך ב 12 אסטרונאוטים ששהו תקופה ארוכה בחלל מלמדות שהקטנת העומס על הלב גורמת לו להתכווץ ולהתעגל .
התרגילים שמפותחים על ידי נאס"א כדי למנוע נזקים ללב במצב בו העומס עליו קטן יכולים לשמש גם לטיפול בחולים ששוכבים במיטה תקופה ארוכה, כי גם אצלם העומס על הלב יורד.
לקריאה נוספת
 

יצא לאור רבעון חיל האויר האמריקאי
Strategic Studies Quarterly, Spring 2014

הרבעון עוסק בעיקר בלוחמת הסיבר ובסין

קישור לרבעון

 

  DARPA ביצעה ניסוי מוצלח של לייזר רב עוצמה המורכב מ 21  אלומות  לייזר במערך (phased array). קרן הלייזר פגעה במטרה במרחק של 7 ק"מ. מצפים להגיע להספק של 100 KW תוך 3 שנים.
קרא עוד (אנגלית)
 

מטוס החלל X-37B קבע שיא שהייה בחלל

ה X-37B הוא מעבורת חלל קטנה ובלתי מאוישת, של חיל האוויר האמריקאי. לאחרונה הוא שבר את שיא השהיה שלו בחלל והעמידו על 473 ימים (נכון ל - 1.4).  ה - X-37B מצויד בתא מטען, וככל הנראה במערכת המאפשרת לו לטפל בלוויינים שונים - למשל למטרות שדרוג ותדלוק. ארה"ב לא הודיעה כלל מה מטרתו, והוא ממשיך לעורר השערות רבות. הכלי פותח על ידי חברת בואינג.
לקריאה נוספת

 

רוסיה בונה מרכז תעשיית חלל חדש במזרח המדינה

מרכז החלל החדש Vostochny space center  נמצא במזרח רוסיה ופיתוחו הוא חלק מהאיסטרטגיה של פיתוח מזרח המדינה. בעבודת ההקמה של המרכז עוסקים כ 5000 עובדים ובנייתו אמורה להסתיים ב 2015

 

צילום תאונת דרכים מכטב"מ הביא לחקירה של  FAA  

התאונה ארעה ב  Hartford,  ארה"ב וצולמה על ידי כטב"מ, הביאה לחקירה ודיון ציבורי על הסכנה של פגיעה בפרטיות ויצירת סיכון בהטסת כטב"מ. ה FAA בוחן את ההבטים השונים של הנושא.

להרחבה ולסרטון

 

חברה אנגלית מפתחת בלון ענק לשימושים אזרחיים

החברה Hybrid Air Vehicles רכשה פרויקט צבאי שבוטל בגלל קיצוצי תקציב ומתכננת לייצר בלוני ענק בעלי כושר נשיאה של 50 טון.

להרחבה וסרטון

   

עבור לתוכן העמוד