ידיעון מספר 74 - יוני 2014

 קוראים יקרים,
 
אנחנו נמצאים בעיצומה של סדרת אירועים מרכזיים בחיי המכון.


זה עתה סיימנו את כנס הביטחון הלאומי השנתי שלנו, בו עסקנו במקומה של זרוע האויר והחלל בעיצוב האסטרטגיה הגבוהה של מדינת ישראל. חשיבותו של הכנס השנה הייתה כפולה.

 

ראשית חשוב לנו להצטרף למאמצים של כמה גורמים נכבדים ליצירת מצב בו ממשלת ישראל תצטרך סוף סוף להפסיק להתחמק מלדון ולקבוע מהי האסטרטגיה הגבוהה הראויה למדינתנו, במיוחד מול התמורות המהירות והמשמעותיות המתרחשות בעולם בכלל ובאזורנו בפרט.

 

שנית, יש צורך הולך וגובר לדון על מקומם והשפעתם של כוחות האויר והחלל שלנו על עיצוב האסטרטגיה הנ"ל. חה"א וכוח האש שלו הופכים מרכזיים יותר ויותר לבטחון המדינה, וזאת מבלי שתתלווה לכך חשיבה מערכתית שתכלול את כל הגורמים הצבאיים והמדיניים הקשורים לבנייה ועיצוב של תפיסת הביטחון הלאומי של מדינת ישראל.
 
ראינו בכנס כי בעיה מרכזית זו מעסיקה גם את האסטרטגים ברחבי העולם, כפי שהוצג ע"י אורחינו הבכירים מארה"ב ומנאט"ו שנשאו הרצאות מרתקות. דבריהם של מח"א ושר הביטחון בנושא, על רקע קיצוצי תקציב הבטחון, הדגישו עוד יותר את חשיבות הדיון בנושאים אלו ואת הדילמות והפערים מולם אנחנו ניצבים.
 
מצערת התופעה שאנשי צבא במדים המופקדים על המערכה הקשה הזו לא באים בהמוניהם להקשיב ולרכוש ידע, תובנות ואפילו סימני שאלה ממרצים עתירי ניסיון. כפי שפרופ' עוזי ארד אמר בכנס "אל יחשבו לובשי המדים כי עצם לבישת המדים מעניקה להם את הידע והתבונה".
 
החודש קיימנו את הכנס השנתי המסורתי עם אוניברסיטת ת"א, החברה להגנת הטבע וקרן הדוכיפת בנושא "דרך הנשר בשמיים". הכנס מוקדש לקשר בין מורשת חה"א לאהבת הארץ והטבע ומעלה את זכרם של שלושה לוחמי צוות האויר שנספו בתאונות קטלניות שנגרמו עקב התנגשות בציפורים. כללנו בכנס הרצאות מרתקות ובסיומו צפינו בלילה בקינון ינשופים. 

 
ראויה לציון תרומה מיוחדת ונכבדה שקיבל המכון מד"ר מיקי ושייקה ברקת שביקשו לייעד את תרומתם לפעילות שהמכון עושה לקירוב בני נוער למדע ולטכנולוגיה. בטקס חשיפת שלט התורמים הציגו תלמידי ביה"ס למדעים בהרצליה, איתם אנחנו משתפים פעולה בנושא החלל מספר שנים,  את פרויקט שיגור הננו לווין  שלהם "דוכיפת 1".
 
אני רוצה לסיים באיחולי הצלחה לחבר הכנסת רובי ריבלין שנבחר לנשיא העשירי של מדינת ישראל ולקוות שגם הוא כקודמו פרס, ייקח חלק ויהיה שותף בפעולותינו בתחום קידום המדע וקהילת החלל במיוחד בקרב בני הנוער.
 
קריאה נעימה,
 
אסף אגמון
ראש המכון

 

 

  ניסוח "אסטרטגיה גבוהה", תמורות ושינויים במאפייני הלחימה וליכולת ההתקפית ל חיל האויר,  בכנס הבטחון הלאומי העשירי של מכון פישר שנערך בחודש שעבר בהצלחה.  בהשתתפות שר הבטחון ומפקד חיל האויר

מאת אפרים סגולי  
 
הכנס השנתי לבטחון לאומי של המכון, התקיים בסוף חודש מאי האחרון בבית חיל האויר בהרצליה. הכנס החל בשעת בוקר מוקדמת ונמשך לאורך למעלה משמונה שעות בהן נטלו חלק עשרות משתתפים, ביניהם בכירים מענפי התעופה, החלל והבטחון.

פרט אליהם יש לציין שורת מכובדים שהקדישו מזמנם ומרצם לטובת מתן הרצאות במגוון רחב של נושאים המונחים על סדר היום הציבורי, ביניהם שר הבטחון רא"ל (במיל') משה יעלון, מפקד חיל האויר האלוף אמיר אשל, הגנרל בדימוס רוברט מגנוס מחיל המארינס האמריקני, פרופ' עוזי ארד מהמרכז הבינתחומי הרצליה ועוד רבים וטובים שתרמו להצלחתו של האירוע.

לאחר דברי הפתיחה של ראש המכון, אסף אגמון, הרצה השר לשעבר לענייני מודיעין מר דן מרידור, בנושא "עיצובה של אסטרטגיה גבוהה בעידן של אי וודאות".  
נושא "אסטרטגיה גבוהה בארץ ובעולם" עמד במרכז הכנס, הוצג הקושי בבחירת אסטרטגיה בהיעדר אסטרטגית על וכן הצורך לנסות ולהשפיע על מקבלי ההחלטות וקובעי המדיניות לאמץ אסטרטגיה גבוהה למדינת ישראל. בנוסף העמיק המושב הראשון, שהתפרס על פני ארבע הרצאות, את ההבנה לגבי מדיניות ארצות הברית באזור לצד השאיפה לעצב מציאות באמצעות " Soft Power ".
לאחר הפסקה קצרה, פתחה את המושב השני הרצאתו של אל"מ (מיל') גור ליש מטעם המטה לביטחון לאומי, שעסקה בתמורות ושינויים שחלו באופי ומאפייני המלחמה והמערכה במרוצת השנים.  מיד לאחר מכן, זכינו לקבל שתי סקירות מפי קצינים בכירים בדימוס של צבא ארצות הברית ונאט"ו, אודות המושג המופשט "דומיננטיות מערכתית", מושג אותו ננסה לפתח בעתיד הקרוב. במושב זה בלטה לרעה היעדרותו של נציג בכיר מצה"ל, זאת בשל מדיניות תמוהה מצד רשויות הצבא, שמסיבה כלשהיא בחרו להדיר את רגליהם מהאירוע".

במושב השלישי עסקנו בפן אחד של המימד האנכי ותרומתו להשגת דומיננטיות מערכתית. בהרצאה הראשונה למדנו על חקירת מרחב הנעשית על ידי בעלי חיים בטבע, והתעמקנו בנושא האוטונומיות של מערכות נשק ובמתח בין מגמה זו לשאיפה המסורתית של חיל האוויר לשליטה מרכזית.


המושב הרביעי התנהל במתכונת של רב שיח בין בכירי התעשייה הביטחונית, אשר איפשרו לנוכחים להתבונן במגמות והמתחים הנוגעים לנושאי פיתוח טכנולוגי.
 
בסיום הכנס זכינו לשמוע את הרצאותיהם של מפקד חיל האויר האלוף אמיר אשל, ואחריו את שר הביטחון משה יעלון. מפקד ח"א התמקד בדבריו ביכולות ההתקפיות של חיל האויר אשר עברו שיפור דרמטי בשנים האחרונות וכן לקשר בין פעילות ובניין הכוח של החיל לבין האסטרטגיה הגבוהה של מדינת ישראל.

בנושא זה העמיק את השיח גם שר הביטחון יעלון, שהדגיש מצידו את הזיקה הברורה בין חיל אוויר חזק ומתקדם לבין האסטרטגיה הגבוהה של המדינה. יעלון המצוי בעת האחרונה בעיצומו של מאבק מתמשך מול משרד האוצר, כנגד הקיצוץ בתקציב הביטחון, ניצל את המעמד והתריע על השלכות הקיצוץ והפגיעה במערכת הביטחון.

הכנס זכה לתהודה נרחבת ושלל סיקורים וכתבות במדיה הישראלית. בכירי המכון והמרצים השונים, הוזמנו להשמיע את דעתם בערוצי הטלוויזיה השונים, תחנות רדיו, עיתונים ואתרי אינטרנט. בין הנושאים החמים שעמדו על הפרק: השלכות קיצוץ תקציב הביטחון על חיל האויר ומערך הנ"מ.
 
להאזנה להרצאות הכנס הקש כאן
לקריאת הכתבות והסיקורים שהתפרסמו בכלי תקשורת הקש כאן.

 

אנו מודים לכל המרצים והמשתתפים על שיתוף הפעולה 
ומצפים לראותכם גם בכנסים הבאים עלינו לטובה

 

 

 

לרשום ביומן :

כנס התעופה האזרחית השנתי
כנס התעופה האזרחית השביעי של מכון פישר יתקיים ב 25 לנובמבר 2014  בבית חיל האוויר בהרצליה.
משתתפים בולטים:
ח"כ ישראל כץ – שר התחבורה - הוזמן
מנכ"ל ארגון התעופה הבינלאומי ICAO לפרספקטיבה עולמית -הוזמן
בכנס ידונו נושאים שונים ומגוונים מתחום התעופה, וביניהם:
עתיד תשתיות התעופה בישראל: שדה דב הרצליה, שדה משלים לנתב"ג
כניסתם המאסיבית של הכטב"מים והשפעות הסייבר נושאי בטיחות ותקינה עם בכירים מארגון ה-ICAO ורת"א
נושאים חשובים על סדר היום של אגודות התעופה הישראליות: ISRALPA ו-AOPA
מידע נוסף יתפרסם באתר מכון פישר


 
דרך הנשר בשמיים
"דרך הנשר בשמיים" – יום עיון בנושא מורשת חיל האויר ושיתוף הציבור בשימור הציפורים התקיים ביום ה' 19.6 באולם בר שירה, אוניברסיטת תל אביב.
הכנס היה מעניין מאוד, שמענו בו הרצאות על מיזם "צבא הגנה לטבע" המקדם את שמירת ערכי הטבע בצה"ל, הרצאה מאלפת על חיי החברה של ציפורי הזנבנים בערבה מפרופ' אמוץ זהבי שחקר את התנהגותם במשך 40 שנה, את סיפור המתח של חילוץ 6 אנשי מוסד מסודן ועוד.
מצגות הכנס וסרטונים יועלו בקרוב לאתר המכון


חדש במרכז מידע
 

נפרדים מאלעזר 

 עלה לאתר הספרייה הדיגיטלית, סרט לזכרו של סגן אלעזר נחלון ז"ל, שנפל בעת מילוי תפקידו במהלך מלחמת יום הכיפורים. עם גיוסו שירת תחילה נחלון בנח"ל, אך לאחר כשנה החליט להתנדב לקורס טיס. בין לבין, הצליח להתגבר במהלך תקופת הקורס הארוכה, על היותו בין הצעירים הדתיים היחידים שהשתתפו בקורס. בערב יום הכיפורים 1973, עוד הספיק נחלון לבנות סוכה בצוותא עם אביו, בביתו שבקיבוץ שדה אליהו. ביום השביעי למלחמה (12 לאוקטובר 1973) נפגע אלעזר מפגיעת טיל נ"מ במטוסו ונהרג. הוא הותיר אחריו הורים, אח ושלוש אחיות.  לצפייה בסרט הקש כאן
 
  סיפורו של יהודה

סרט לזכרו של סרן יהודה בנארי ז"ל, טייס סקייהוק שנפל בשטח אויב ונהרג בעת מילוי תפקידו, במהלך מלחמת יום הכיפורים, עלה לאתר הספרייה הדיגיטלית להיסטוריה ומורשת חיל האויר.  ביום החמישי למלחמה (10 לאוקטובר 1973) נפגע מטוסו מטיל קרקע אוויר, לאחר תקיפת שריון סורי. על פי עדויות, בנארי צנח לקרקע בשלום, אולם זמן קצר לאחר נחיתתו נורה בידי חיילים סורים, ששהו בקרבת מקום. יהודה הוכרז כנעדר במשך חודשים ארוכים. יהודה נקבר בבית העלמין שבקיבוץ מסילות. בסרט שאורכו כחצי שעה תצפו ברגעי הדרמה לאחר הפגיעה במטוסו של בנארי, את חוסר הוודאות בקרב בני משפחתו שנותרו ללא כל פיסת מידע במשך תקופה ארוכה, אנקדוטות וסיפורים אודות בנארי מאת עמיתיו לטייסת וחיל האוויר, וכן סקירה על פועלו החל מהיותו נער צעיר ועד נפילתו.    לצפייה בסרט הקש כאן.


   "ידעתי שתבואו" - בגירסה אלקטרונית

 ספרו האחרון של טייס הקרב לשעבר, אל"מ (מיל'), עודד מרום "ידעתי שתבואו – על מסירות עוז ומופת", מתאר 87 סיפורים מיוחדים מההיסטוריה של חיל האויר הישראלי, הועלה לאתר הספרייה הדיגיטאלית להיסטוריה ומורשת חיל האויר .
"ידעתי שתבואו – על מסירות עוז ומופת" מספק הצצה לסיפורים מרתקים כמו ימיו הראשונים של שדה עקרון, קרב האויר הסילוני הראשון בישראל, חטיפת המכ"ם הרוסי, הגיחה לעיראק ועוד.  
להורדת הספר מהאתר הקש כאן   
 
ניתן לרכוש את הספר במשרד עמותת חיל האויר טל. 09-9510250   


 
"לטוס עברית" - בגירסה אלקטרונית
מכון פישר מספק הצצה למחקרה של עורית בוגר, רעייתו של מפקד ח"א לשעבר ויו"ר המכון, אלוף (מיל') הרצל בודינגר, לטוס עברית - התפתחות מונחי הטיסה בעברית במחצית הראשונה של המאה העשרים. 
המחקר המתפרס על פני 133 עמודים, מגולל את סיפור התפתחותם של שלל מונחים בשפה העברית המשמשים את עולם התעופה מתחילת המאה שעברה ועד ימינו אנו. כמו כן משלב המחקר אנקדוטות והגיגים המתארים את התפתחותה המטאורית של העברית במרוצת השנים לצד חידושים בתעופה האזרחית והצבאית במהלך שתי מאות ועידנים. לקריאת המחקר המלא - לחצו כאן


 
מצגת חדשה על "חלוצי החלל"
מצגת חדשה שהוכנה על ידי ניר הייט, מספרת את סיפורי טייסי החלל הראשונים מאז תחילת הפעילות המחקרית בראשית שנות ה-60.
הנה חמש עובדות שלא ידעתם על תעשיית החלל העולמית:
532 אסטרונאוטים המריאו עד היום לחלל
"האנגטיאן יואן" הוא תרגום בלשון סינית למושג טייסי חלל
עלות מימון אימונים ושיגור לחלל מוערכת בלמעלה מ-20 מיליון דולר לאדם
סרגיי קיראקלב הוא שיאן העולם במשך זמן שהייה בחלל, כ-803 ימים סה"כ
האישה הראשונה ששוגרה לחלל הייתה ולנטינה טרשקובה מבריה"מ (שוגרה ביוני 1963) בחללית "ווסטוק 6"
קישור למצגות ללימודי תעופה וחלל

 
אומרים תודה: אירוע הוקרה לשייקה ומיקי ברקת
טקס הוקרה מיוחד התקיים בחודש שעבר לכבוד ד"ר מיקי ותא"ל (מיל') שייקה ברקת, בבית חיל האוויר בהרצליה. האירוע נערך לאות הוקרה על תרומתם הנדיבה של הזוג למכון ועל חזונם לקידום פעילות ומעורבות צעירים בתחום החלל והתעופה.
כיבדו את האירוע בנוכחותם מפקדי חיל האויר לדורותיהם: אלוף (מיל') דן טולקובוסקי, אלוף (מיל') אביהו בן נון, אלוף (מיל') עמוס לפידות, אלוף (מיל) דוד עברי, אלוף (מיל') הרצל בודינגר והאלוף (מיל') אליעזר שקדי. בנוסף, נכחו נציגים בכירים מחיל האויר, לרבות ראש ענף היסטוריה מוטי חבקוק שסקר את פעילויותיו וההיסטוריה הענפה של שייקה בחיל האויר, וכן תלמידי ומורי מגמת מדעי החלל בתיכון הראשונים הרצליה.

ברקת (79) שימש כידוע, כעוזר נספח צה"ל ונספח חיל האויר והים בארה"ב, במהלך מלחמת יום הכיפורים . הוא השתתף בפגישה עם נשיא ארה"ב לשעבר ריצ'רד ניקסון ופמלייתו, בימים הראשונים של המלחמה, פגישה שעסקה בבקשה לסיוע צבאי לצה"ל. עקשנותו חסרת הפשרות בדיון הובילה להפעלת "הרכבת האוירית" שהביאה לישראל מטוסי פאנטום, תחמושת ואמצעי לחימה נוספים.

רעייתו ד"ר מיקי ברקת שירתה ביחידת הבקרה של חיל האוויר.

בשם ההנהלה וצוות מכון פישר, אנו מבקשים להודות מקרב לב לזוג ברקת על תרומתם הנדיבה ומאחלים להם שפע בריאות. מי ייתן ונדע עוד שנים רבות של עשייה ברוכה ומאתגרת.

מיהו שייקה ברקת? לחצו כאן לקריאת סיפור חייו בויקיפדיה
סיפורו של שייקה ברקת על פגישתו בבית הלבן עם ניקסון

 
סקר תיכון מערכות למיזם לווייני חדש
לאחרונה נערך סקר תיכון מערכות (SRR) ללוויין קטן המציג תפיסה חדשנית בשירות לווייני תקשורת במסלולים גיאוסטציונריים. הלוויין מפותח על ידי חברת Effective Space Solutions, שנוסדה ומנוהלת על ידי אריה הלזבנד, ששימש כמנהל מפעל מבת-חלל בתעשייה האווירית עד שנת 2012. נציג מכון פישר השתתף בסקר. עם התפתחות המיזם נביא פרטים נוספים.
 
סקר תיכון קריטי ללווייני "סמסון"
במכון אשר לחקר החלל בטכניון נערך סקר תיכון קריטי (CDR) למיזם לווייני "סמסון" של הטכניון - שלושה לוויינים זעירים שיבצעו בחלל טיסות מבנה למטרות מחקר שונות. את הפרוייקט מוביל פרופסור פיני גורפיל והוא מתוכנן בשיתוף פעולה עם התעשייה האווירית ובתמיכה חלקית של סוכנות החלל הישראלית. נציג המכון השתתף בסקר.
פרוייקט סמסון הוצג בעבר בכנס החלל הבינלאומי על שם אילן רמון.
 
 לווייני SAMSON, המפותחים במכון אשר בטכניון
 
 
שיגור לוויין התלמידים "דוכיפת 1"
הלוויין הזעיר "דוכיפת 1" שוגר לחלל באמצעות משגר לוויינים רוסי/אוקראיני מדגם "דנייפר". הלוויין נבנה במרכז המדעים בהרצליה, במשך שנים אחדות והוא הלוויין הזעיר הראשון שנבנה בישראל. פרטים נוספים אודות הלוויין ומערכותיו יפורסמו בידיעון הבא.
 

 
נכשל שיגור לוויין תקשורת רוסי
מכה לתעשיית החלל הרוסית, טיל שנשא את לוויין התקשורת המתקדם ביותר של סוכנות החלל הרוסית התרסק ב 16 ליוני,  דקות ספורות לאחר המראתו ממרכז החלל בייקונור, קזחסטן.
על פי תמונות שהוצגו בערוצי טלוויזיה רוסיים, נצפו בוערים בשכבות העליונות של האטמוספירה, ומעל סין, מנשא הטיל לצד הלוויין מסוג Express-AM4P. פרט לפגיעה בכבוד הרוסי, הרי שלהתרסקות הלוויין משמעות כלכלית, שכן שוויו נאמד בסכום של 150 מיליון אירו. בנוסף, נמסר כי הלוויין אשר נבנה על ידי קבוצת אסטריום (Astrium) מתאגיד איירבוס, אמור היה לספק גישה לאינטרנט לאזורים רוסים נידחים בעלי נגישות נמוכה לתקשורת.
צפו ברגעי ההתרסקות: 
 
יצא לאור רבעון חיל האויר האמריקאי
Strategic Studies Quarterly,
Summer 2014

ברבעון מתפרסם מאמר מאת הקולונל ג'פרי ג'יי סמית, מחיל האוויר האמריקני, אשר עוסק במושג אסטרטגיה צבאית אוירית.
המאמר שכותרתו "מעבר לאופק" (Beyond the horizon) עוסק בפיתוח עתידי של עוצמה אוירית ואסטרטגית, ומתעמק באופן ספציפי ונרחב בנושאי פיתוח כוח צבאי דרך אלמנטים אוויריים צבאיים, לרבות שילוב פעילות מן האויר כמפתח להצלחה.
יש לציין כי המאמר מתחבר באופן ישיר לתוכן ומהות הדברים שנאמרו במסגרת הרצאות הכנס לביטחון לאומי שהתקיים בחודש שעבר, בבית חיל האויר בהרצליה, ומהווים נדבך חשוב בהעמקת השיח אודות המושג אסטרטגיה צבאית אוירית.
לקריאת המאמר המלא לחצו כאן
קישור לרבעון
 
הלך לעולמו ראש סוכנות החלל הרוסית לשעבר - ולדימיר פופובקין

מי שעמד בראש סוכנות החלל הרוסית, מת בן 57. פופובקין, גנרל בכיר בצבא הרוסי, כיהן כראש סוכנות החלל הפדרלית של רוסיה בין השנים 2013-2011. שימש כמפקד חיל החלל של צבא רוסיה. היה חבר באקדמיה הרוסית למדעי החלל ע"ש ציאולקובסקי וחבר האקדמיה הרוסית למדעי הטילים.

עבור לתוכן העמוד