ידיעון מס' 80 - מאי 2015

ידיעון מכון פישר - מאי 2015

 

קוראים יקרים,

אנחנו נמצאים בין שני כנסים חשובים למכון שלנו.

לפני מספר ימים קיימנו את הכנס השנתי החמישי דרך הנשר בשמיים - על מורשת חיל האויר ושיתוף הציבור בשימור הציפורים, המשלב את מורשת חה"א עם אהבת הטבע בכלל  ונושא הצפרות בפרט.  
השילוב הנ"ל נוצר כתוצאה מפרויקט נפלא וחשוב שהובל ע"י פרופ' יוסי לשם מאוניברסיטת ת"א והחברה להגנת הטבע עם גורמי הבטיחות והפיקוד של חה"א.

הקונפליקט בין מטוסים וציפורים גרם למותם של 3 לוחמי צוות אוויר ולנזקים כספיים גדולים מאוד בעשרות תאונות בהן פגעו מטוסי חיל האויר בציפורים.  לימוד מסלולי הנדידה של ציפורים ופיתוח נהלים ותורת הדרכה הביאו לירידה דרסטית במספר התאונות.  הכנס מוקדש לנופלים בתאונות אלו ולשני טייסים שהיו צפרים נלהבים ונהרגו בתאונות טיסה.
סיס החומות
בכנס האחרון השתתפו מדענים חשובים מחו"ל העוסקים בהגנה על
הציפורים ובמחקר באמצעות 
 לוויינים על תופעת הנדידה.  הכנס הסתיים
בתצפית על הטייס הכי מדהים בטבע – "סיס החומות" שמרגע עזיבתו 
את הקן כגוזל ועד הגיעו לבגרות מינית (3 שנים) טס ללא הפסקה.
 
אנחנו עוסקים בשימור חיי הסיסים באזור תל אביב בעזרת חיילי בסיס
הקריה במסגרת הפרויקט "צבא ההגנה לטבע".

לפנינו כנס הביטחון הלאומי השנתי שיעסוק ב"נצחון במלחמות קטנות ותפקיד הכוח האווירי". בכנס ישתתפו סדרת מרצים מרשימה מהארץ ומחו"ל, מהדרג המדיני הבכיר, מהאקדמיה, מצבא היבשה וכמובן מחיל האוויר. 
 
לנוכח ההתפתחויות המואצות באזורנו ננסה ליצור במה לחשיבה יצירתית מול אתגרים חדשים ולא פשוטים המונחים לפתחם של מדינתנו, צה"ל ובעיקר זרועו האסטרטגית – זרוע האוויר והחלל.

מעבר למעקב השוטף במסגרת המחקר על פרויקט החלל והטילים של איראן, אנחנו נותנים דגש מיוחד לחקר המשמעויות של אירועים כמו שיגור טיל בליסטי תת ימי ע"י צפון קוריאה, אמל"ח חדשני המגיע לאזורנו ומשמעויות הנובעות מהעימותים וההתרחשויות בסוריה, עיראק, תימן ועוד.

לצערנו נפרדנו לאחרונה מאחד ממייסדי המכון וחבר הדירקטוריון שלו – מר אלי שליט ז"ל . איש יקר מבוני הארץ שלא הפסיק לחפש דרכים לעזור ולקדם תחומים חשובים ורבים,  ביניהם בית חה"א ומכון פישר. 
יהא זכרו ברוך.

בברכת קריאה מועילה,
 
אסף אגמון
ראש המכון 
 
 

המכון משתתף בצערה של משפחת טולקובסקי על מותה של מרים טולקובסקי  ובצערה של משפחת שקדי על מותו של משה שקדי.
 

 

 
הכנס השנתי האחד עשר לבטחון לאומי
נצחון במלחמות קטנות ותפקיד הכוח האווירי 
 הכנס יתקיים ביום ד', 27.5.2015  בבית חיל האויר, הרצליה 
ההרשמה לכנס באתר המכון בעיצומה, מספר המקומות מוגבל, מומלץ להירשם בהקדם. 
 
הכנס יעסוק בסוגיית הניצחון  ב"מלחמות קטנות" ובתפקיד הזרוע האווירית;  עניין זה מעסיק רבים בעולם ובוודאי  את מערכת הביטחון שלנו. בין השאלות שיועלו בכנס - האם ניתן להגיע לניצחון  ע"י שימוש בכוח אווירי בלבד? האם אנחנו מתקדמים בכיוון הנכון לגיבוש התפיסה האסטרטגית  והאופרטיבית, או שמא אנחנו נגררים אחרי תפיסות מיושנות עם טכנולוגיות חדשות? מטרת הכנס היא לבחון את הנושא, לתאר את מרכיבי  הבעיה ולהצביע על פתרונות אפשריים. נסתייע בסוללה מכובדת של  מרצים,אנשי מעשה ותאורטיקנים, מהארץ ומחו"ל.

 

"תאונת" ג'רמן ווינגס איננה מקרה ראשון בו טייס מרסק בכוונה תחילה מטוס מלא נוסעים. בפברואר 2006 פרסם מכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל מחקר שערך עבורו קברניט גדעון לבני, ובו נבדקו התאונות הקטלניות שהתרחשו מתחילת עידן מטוסי ה"גלאס-קוקפיט".  אחת המסקנות של המחקר עסקה ב"תאונת" מטוס איג'יפט-אייר בה ריסק טייס המשנה את המטוס על נוסעיו בכוונה תחילה. במחקר נכתב: "תאונת איג'יפט-אייר 990 (31 אוקטובר 1999) חייבת לטלטל את חברות התעופה ולעורר את חשיבות המעקב והפיקוח על מצבם המנטלי של חברי הצוות".
קרא עוד

 

במאמר של טל ענבר, ראש המרכז לחקר החלל במכון פישר אשר פורסם בכתב העת גלילאו, נסקרות טכנולוגיות חדשות לחקר מערכת השמש אשר נמצאות בשלבי פיתוח. הכלים החדישים נועדו לפעול בתנאים קשים בהם לא ניתן להפעיל גשושיות רגילות, כגון באגמי מתאן קרים מאוד, באוקיינוסים תת קרקעיים, סופות חול באטמוספירה ועוד. בין הטכנולוגיות: מטוסים ללא טייס, בלונים, רחפנים וצוללות אשר יישאו סנסורים שונים ויעבירו מידע לחוקרים על כה"א. 
קרא עוד

 

השתתפו ביום העיון שהפך למסורת כ 450 איש, חובבי ציפורים ויוצאי חיל האויר.  בהרצאות הוצגו דרכים לשמירת אוכלוסיות ציפורים הנמצאות בסכנת הכחדה וכן שימוש בנתוני לוויינים לניתוח מסלולי נדידה של ציפורים.  בסיום יום העיון נערך סיור לצפייה בסיס החומות בתל אביב. ציפור מיוחדת זו נמצאת באוויר 24/7 360 ימים בשנה ומפסיקה לטוס רק לצורך דגירה קצרה, מעדיפה לבנות את קינה באיזורים אורבנים.
לתכנית הכנס

 

 

כינוס החלל העולמי מושך אליו מדי שנה יותר מ-3,000 מדענים, ראשי סוכנויות חלל ואנשי תעשייה ואקדמיה בתחום החלל מרחבי העולם. הכינוס מהווה "מפגש פסגה" בתחום החלל. דנים בכינוס בין השאר בחידושי המחקר והטכנולוגיה האחרונים, במגמות העולות ובמדיניות חלל ברמה הלאומית והבין-לאומית. במסגרת הכינוס מוצגים מעל ל-2,000 מאמרים מדעיים ומתקיימת בו תערוכת חברות מהמובילות בעולם.
למידע נוסף ולתכנית הכנס

 

 The Israeli Air Force An Inisde Look At IAF :  Structure And Operations 
ספר מהודר (200 עמודים באנגלית) עם צילומי מטוסי חיל האויר, תאור מבנה חיל האויר על יחידותיו ומשימותיו וסיפורי מבצעים שונים. כתיבה וצילומים - עופר צידון, בהוצאת מכון פישר וישראל דיפנס.
ניתן לרכוש את הספר במזכירות מכון פישר טל. 09-9510260 , מחיר 150 ש"ח + דמי משלוח 18 ש"ח.
למידע נוסף

 

 

חדש במרכז מידע 
 
מילון סמ"ט א' - רונן שור: חוברת הומוריסטית  המביאה את הווי הטייסת  להורדה הקש כאן  

ידיעון המכון באנגלית -  Spring 2015 הופץ ועלה לאתר. לעיון בידיעון הקש כאן 

רכישת פרסומי המכון בפורמט PDF - ניתן לרכוש את כל פרסומי המכון משנת 2010 בפורמט PDF ישירות מהאתר. קישורים לרשימת הפרסומים בעברית ובאנגלית
חוברת של נאסא - ספינוף 2015 - בחוברת מידע רב על תרומת חקר החלל למוצרים וטכנולוגיות שחדרו לשוק האזרחי. ניתן להוריד את החוברת בפורמט PDF מהקישור הבא  

כתבות חדשות באנגלית של Gary Rashba - הועלו לאתר הספרייה הדיגיטלית להיסטוריה ומורשת חיל האויר

 
הופצו 2 ידיעוני "חדש בחלל" חדשים (מס' 39 ו - 40), לעיון בידיעונים הקש כאן 
בתמונה - רובוט/מדפסת 3D דמוי עכביש, אשר יבנה מתקנים גדולים בחלל (אנטנות, קולטי שמש ועוד)

  
לאתר "חדש בחלל" הועלו  4 מצגות חדשות.   לכניסה לאתר הקש כאן  

 

וולנטינה טרשקובה
סיפורה של האישה הראשונה בחלל
מעבורת החלל
 תאור פרויקט מעבורת החלל האמריקאית

 

מסלולי לוויינים
הסבר סוגי המסלולים של לוויינים מסוגים שונים
אפולו 8
סיפורה של טיסת החלל הראשונה שהגיעה לירח

 

 

בקצב הנוכחי של צייד פילים וקנפים תושמד אוכלוסייתם בטבע תוך 10 שנים!   Lindbergh Foundation יוזמה פרויקט בשם Air Shepherd במסגרתו מטוסים ללא טייס שומרים על עדרי הפילים והקרנפים מהאוויר מפני צייד לא חוקי 24 שעות ביממה. הפעלה ניסיונית של מטוסים ללא טייס בתאום עם גורמי האכיפה על הקרקע הוכחה כיעילה מאוד.  
קרא עוד

 

בכנס השנתי ה 70 של ארגון הטייסים הבינלאומי שהתקיים לאחרונה במדריד, טען Harry Nelson, הממונה על הבטיחות בחברת איירבס   שיש צורך לשפר את מיומנות ההטסה של טייסים. ההסתמכות על אטומציה והדגש שניתן בתוכניות האימון לעמידה בנהלים הביאו להזנחת האימון בהטסה ויש צורך דחוף לשנות את תוכניות ההדרכה של טייסים. את הכתבה שפורסמה באתר  Ynet כתב ערן רמות, הממונה על המרכז למחקר תעופתי במכון פישר
לכתבה באתר Ynet

 

The Air and Space Power Journal (ASPJ) is the US Air Force’s professional peer-reviewed journal and the leading forum for airpower thought and dialogue. ASPJ seeks to foster intellectual discussion and debate among air, space, and cyber power leaders, both domestically and internationally.
לכתב העת (אנגלית)

 


עבור לתוכן העמוד