ידיעון מס' 84 - אוקטובר 2015

ידיעון חודש אוקטובר 2015

 

קוראים יקרים
 
הדינמיקה האזורית מייצרת למכון פישר למחקר אסטרטגי אויר וחלל בימים אלה הזדמנויות לדון ולעסוק בסוגיות האוויריות  ולמתרחש בתחום החלל.
 
הופעתו של כוח אווירי משמעותי של רוסיה בלטקיה שבסוריה, משנה את האופן שחיל האויר הישראלי פועל באזור. האסטרטגיה מושפעת מכך ויתכן שתשתנה ובעקבותיה המדיניות להפעלת הכוח האווירי במרחב. האם חיל האויר הישראלי יכול לפעול כפי שפעל בעבר? מהי רמת התיאום הנדרשת בין הכוח האווירי הרוסי לבין חיל האויר הישראלי? מהם הסיכויים לכך שחוסר הבנה או קריאה לא נכונה של התמונה האווירית עלולים לגרום לתקרית אווירית שלא התכוונו אליה ובעקבותיה למשבר ?
המכון וחוקריו עוקבים אחר התמורות והשאלות הללו ויציפו סוגיות אלה בשיח הציבורי והביטחוני אם באמצעות מאמרים וניירות עמדה  ואם בשיח האינטימי שהמכון מקיים עם חיל האויר.
 
ענייני החלל מעלים את ישראל – כתמיד – לכותרות. כך הכרזת פייסבוק של מרק צוקרברג על שימוש בלוויין התקשורת הישראלי  " 6  עמוס " לכיסוי יבשת אפריקה, אוניברסיטת החלל שתתקיים בטכניון בחיפה בקיץ 2016  וכמובן כנס החלל הבינלאומי על שם אילן רמון בראשית שנת 2016, של מכון פישר בבית חיל האויר שבהרצליה.
 
כנס האסטרונאוטיקה של הפדרציה העולמית לאסטרונאוטיקה IAF , התקיים לאחרונה בירושלים  ומכון פישר היה בין המשתתפים.
 
גם התעופה האזרחית נמצאת בכותרות, שינויים בתשתיות אוויריות, מצבה של התעשייה כולה בהיבטיה הכלכליים וסוגיות מרתקות אחרות יידונו בכנס התעופה האזרחית, של המכון בשיתוף רשות התעופה האזרחית של משרד התחבורה, שיתקיים בראשית נובמבר שנה זו.
 
אני מזמין את כולכם להיכנס לאתר המכון, לשתף אותנו במחשבותיכם וברעיונותיכם לנושאים שראוי כי יועלו לשיח הציבורי או לדיון ציבורי.
 
אני מאחל לכולכם קריאה מהנה ומצפה לראותכם בכנסי המכון.
 
בברכה
 
אברהם עשהאל, מנכ"ל
מכון פישר למחקר אסטרטגי אויר וחלל

 


  ההרשמה לכנס התעופה האזרחית הבינלאומי השמיני של מכון פישר
ורשות התעופה האזרחית (רת"א) בעיצומה.   
הכנס יתקיים ב  12 בנובמבר 2015.
לתכנית הכנס והרשמה הקש כאן 
 

לרשום ביומן: כנס החלל בינלאומי השנתי יתקיים ב 2-3 בחודש פברואר 2016.

כנס החלל הבינלאומי האחד עשר על שם אילן רמון יערך במשותף על ידי מכון פישר, סוכנות החלל הישראלית ומשרד המדע, הטכנולוגיה והחלל. הכנס ייערך בתאריכים 2-3 בפברואר 2016 בבית חיל האוויר בהרצליה. לאחר דיון התנעה ופגישות נוספות, מתגבשת תוכנית הכנס - והשנה יחולו מספר שינויים במבנהו. המרכזי שבהם הוא קביעת נושא מרכזי לכנס - שדרכו יוצגו ההיבטים השונים של תחום החלל. הנושא שנקבע לשנה זו הוא "פעילויות חלל עתידיות לתועלת האנושות"  ( Future space activities for the benefit of mankind ).
מספר אורחים בכירים הבטיחו השתתפותם בכנס החלל, בהם ראשי סוכנויות חלל מאירופה, נציגי הפדרציה הבינלאומית לאסטרונאוטיקה ותעשיות החלל. 

 

לראשונה מזה מספר עשורים מנהלת רוסיה מלחמה מחוץ לגבולות ברית המועצות לשעבר. חיל האוויר הרוסי פרס לשדה לטקיה ובסוף ספטמבר 2015 החלו מטוסי סוחוי 24 ו- 25 לתקוף.  בהמשך הצטרפו למערכה האווירית מסוקי סער ותקיפה, מטוסי סוחוי 30 ו- 34, בעלי יכולות היירוט והתקיפה המתקדמות יותר.
  קרא עוד  
מטוסי קרב רוסים

 

הפלת מטוס ה – 777 של מלייזיאן איירליינס מעל אוקראינה ב- 17 ביולי 2014 העלתה שוב על סדר היום את נושא ההגנה של מטוסי נוסעים מפני טילי קרקע-אויר. ישראל היא בינתיים המדינה היחידה שהחליטה להצטייד במערכות הגנה מפני טילי כתף ולהתקינן על מטוסי הנוסעים של חברות התעופה שלה, זאת בעקבות האירוע בנובמבר 2003 בו שוגרו 2 טילי כתף אל מטוס ארקיע 757  בקניה.
  קרא עוד  
אלוף (מיל) דוד עברי

 


חדש במרכז לחקר החלל והכטב"מ
 
מכון פישר השתתף בכינוס החלל הבילאומי בירושלים 
מנכ"ל המכון תא"ל אברהם עשהאל וראש המרכז לחקר החלל במכון טל ענבר, השתתפו בכינוס האסטרונאוטיקה הבינלאומי בירושלים שנערך בתחילת אוקטובר. שישה מאמרים הוצגו מטעם מכון פישר, וכן התקיימו פגישות עבודה של אנשי המכון עם גורמים רבים מתעשיית החלל וסוכנויות החלל בעולם. מכון פישר חבר בפדרציה הבינלאומית לאסטרונאוטיקה, המארגנת את כנסי החלל הבינלאומיים הללו, מאז 2013. בכנס בירושלים השתתפו יותר מ- 2200 נציגים מכחמישים מדינות. במהלך המפגשים של נציגי המכון הוזמנו אורחים רמי דרג להשתתף בכנס החלל הבינלאומי על שם אילן רמון, ורבים הביעו נכונותם לעשות כן. סיכום מורחב של הכנס יפורסם בהמשך.

מכון פישר וכינוס "דור החלל" 
כנס מיוחד בן שלושה ימים לסטודנטים ואנשי חלל צעירים מ - 48 מדינות התקיים בירושלים. במהלך כנס זה, שאורגן על ידי Space Generation Advisory Council, השתתף טל ענבר, ראש המרכז לחקר החלל במכון, והנחה קבוצת מחקר שעסקה בנושאי מדיניות חלל. כמו כן הרצה טל ענבר במליאה על משגרים קטנים ייחודיים ללוויינים זעירים. במהלך הכנס, נוצרו קשרים ענפים עם גורמים שונים שהשתתפו בו, לרבות הנהלת ארגון SGAC המקיים את הכנס, ונידונו אפשרויות נרחבות לשיתופי פעולה בין המכון לבין הארגון, שמעמדו משקיף באו"ם והוא מייעץ לארגון האו"ם לנושאי חלל, שמושבו בוינה.
 
צפון קוריאה הציגה טיל בליסטי ארוך טווח מדגם חדש 
במצעד צבאי בפיונגיאנג הוצג דגם חדש של טיל בליסטי צפון קוריאני המסוגל להגיע לטווח ארוך מאוד - ככל הנראה עד ארה"ב. המרכז לחקר החלל במכון הוציא ניתוחים ראשוניים בזמן אמת ומאוחר יותר הופץ דו"ח מפורט על הטיל ומשמעויותיו. הדו"ח הופץ לקהילת החלל, הטילאות והביטחון בישראל. גרסה שלו תועלה בעתיד הקרוב לאתר המכון.
 
איראן הציגה מערך תת קרקעי לאחסנת טילים בליסטיים 
בסרטון ותמונות שהופצו על ידי משרד ההגנה של איראן, נראה בפירוט חסר תקדים מערך אחסנה תת קרקעי לטילים בליסטיים ארוכי טווח. מערך זה נצפה בעבר באופן חלקי, וניכרת בו השקעה רבה של מינהור מתחת להרים - על מנת להגביר את שרידות המערך הטילי ההתקפי של איראן. מכון פישר סיפק פרשנות מורחבת בנושא לכלי תקשורת בישראל ובעולם.

אירוע השקה של ספר חדש יתקיים בקרוב 
משה אור-טס, לשעבר סמנכ"ל התעשייה האווירית לישראל ומנהל חטיבת האלקטרוניקה בחברה (ומנכ"ל אלתא במשך שנים) הוציא לאור את ספרו האוטוביוגרפי "האתגר שמעבר לאופק". בקרוב ייערך אירוע השקה לספר במכון פישר. הספר עוסק בפועלו של אור-טס במהלך עשרות שנותיו בתעשייה האווירית, אך אינו רק ספר זיכרונות: הספר עוסק בניהול מיזמים ביטחוניים מורכבים, ומציע לקוראים הצצה ייחודית על עולם המו"פ המתקדם בתעשיות הביטחוניות בכלל ובתעשייה האווירית בפרט. חלקים גדולים מוקדשים לתכנית החלל הישראלית, למערכות הגנה מפני טילים ולפעילות אלתא. סקירה מקיפה על הספר ופרטים על אירוע ההשקה יפורסמו בקרוב. 

 


חדש במרכז מידע
 
ספרים חדשים בספרייה:   קישור לקטלוג הספרייה
 Higher - 100 Years of Boeing - ההיסטוריה של חברת בואינג מאז הקמתה לפני מאה שנים
המודיעין כמוסד ממלכתי - הספר הגנוז של יהושפט הרכבי יצא לאור 50 שנה לאחר כתיבתו. 
כנגד כל הסיכויים,   פרץ לב - סיפור חיים
אלומת אור - חוויות, רשמים ותובנות של קצין נפגעים 
מסע חיים בחברה טובה - דניאל שמשוני (מראשוני חיל האויר)
משפחתי ונוף חיי - יריב איתן 
הנורה הירוקה - בר ניר גיורא 
 
סרט חדש :
 Above and Beyond  - סיפורם של מתנדבי חוץ לארץ (מח"ל) האמריקאים  לחיל האויר  במלחמת העצמאות. מפיקה ננסי שפילברג. 
 
הופצו והועלו לאתר ידיעונים  "חדש בחלל" מס' 50.51.52     קישור לידיעונים 
 
מצגות חדשות באתר "חדש בחלל"   -  קישור
ג'ון גלן - אסטרונאוט, גיבור לאומי אמריקאי וסנאטור.
בעיות משמעת במשימות חלל 
 

 

 

ג'ון גלן
סיפור חייו של ג'ון גלן, האמריקאי הראשון שהקיף את כה"א בחללית
 
  למצגת  
צוות אפולו 7
3 מקרים בהם נתגלעו מחלוקות מהותיות בין צוות האסטרונאוטים ומנהלי הטיסה על הקרקע.
 
  למצגת  

 


 

אנקדוטה היסטורית - במהלך מלחמת העולם הראשונה הותקן מנוע של מטוס בעל 160 כ"ס על אחד מקרונות רכבת העמק. הקרון שימש את הטייסים הגרמנים מטייסת 1004 שבסיסם היה בעפולה לנסיעות ביקור בחיפה. את ההכלאה בין קרון הרכבת ומנוע המטוס עשה מהנדס הבניין ברוך קטינקא.
  קרא עוד  
הקרון המעופף

 

ספר מהודר המתאר את מבנה חיל האויר (200 עמודים) עם צילומי מטוסי חיל האויר, תיאור מבנה חיל האויר על יחידותיו ומשימותיו וסיפורי מבצעים שונים.  כתיבה וצילומים - עופר צידון, בהוצאת מכון פישר וישראל דיפנס.
ניתן לרכוש את הספר במזכירות מכון פישר טל. 09-9510260.  
מחיר 150 ש"ח + דמי משלוח 18 ש"ח. 
 
  קרא עוד  
THE ISRAELI AIR FORCE

 

 
 

 

חברת XTI Aircraft Company פנתה לציבור בניסיון לגייס כסף לפיתוחו של מטוס מנהלים חדש - ה TRIFAN600 המטוס מיועד ל טייס + 5 נוסעים והוא משלב טכנולוגיה מתקדמת של המראה ונחיתה אנכיים, ו - Fly-by-wire. המטוס מונע על ידי 2 מנועי טורבושאפט (דומה לטורבופרופ) 2500-2800 Shaft horsepower אשר מפעילים 3 מדחפים - אחד מאחור משמש רק בהמראה ונחיתה ושניים על הכנפיים. המדחף האחורי מכוסה בזמן שיוט כדי להקטין גרר. מהירות מירבית 340 קשר, גובה מירבי מעל 30000 רגל, טווח  800-1200 מייל.   
  קרא עוד  
Trifan 600

 

Send to friend

 

עבור לתוכן העמוד